Marcel Bîrsan a ajuns la Poliţie, după meciul CFR – Dinamo, 1-0! Arbitrul a primit ameninţări la finalul jocului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 06 aprilie 2021, ora 16:54,
MARCEL bIRSAN

Dinamo a pierdut aseară partida din etapa a 29-a a Ligii 1, jucată în compania celor de la CFR Cluj, în deplasare, scor 0-1.

Singurul gol al partidei prin care Dinamo a fost învinsă, a fost marcat de Billel Omrani, în minutul 80, chiar dacă echipa din Ştefan cel mare juca în 9 oameni încă din prima repriză, când centralul Bîrsan i-a eliminat pe Anton şi Bejan.

După partida din Gruia, Marcel Bîrsan a mers la Poliţie, după ce a primit mai multe ameninţări din partea suporterilor dinamovişti, potrivit ProSport. Acesta s-a temut pentru propria viaţă şi a luat decizia de a merge la câteva ore după partidă la Secţia 11 de Poliţie.

Arbitrul ar fi primit mai multe mesaje de ameniţare pe propriul telefon, după ce a eliminat doi jucători ai lui Dinamo în jocul cu CFR Cluj.

Mai mulţi suporteri de-ai lui Dinamo ar intenţiona să meargă la domiciliul arbitrului din Bucureşti, pentru a-i cere explicaţii pentru deciziile luate aseară, mai informează sursa citată.

După aceste informaţii, poliţiştii au luat decizia de a ţine zona respectivă sub supraveghere, iar dacă dinamoviştii se vor prezenta la imobilul arbitrului, aceştia vor fi legitimaţi şi conduşi la Secţia 11 de Poliţie.

În urma rezultatului cu CFR Cluj, Dinamo a rămas în continuare pe locul 14 în Liga 1, cu 27 de puncte acumulate în cele 29 de meciuri jucate.

De cealaltă parte, ardelenii au rămas pe locul 2 în Liga 1, acolo unde au adunat 63 de puncte din 29 de meciuri, cu o lungime mai puţin decât FCSB, care conduce clasamentul cu 64 de puncte.

Citeşte şi EXCLUSIV | Oficialii lui Dinamo reacţionează după arbitrajul de la Cluj: ,,Ei cred că impun respect, dar distrug jocul!”