Mangia, mulțumit de jocul echipei sale, în ciuda înfrângerii. „Am dat totul pe teren”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 06 mai 2018, ora 08:51,
Mangia
Mangia

CS U Craiova a ratat la ultima fază șansa de a încheia la egalitate meciul din deplasare cu CFR Cluj. În ciuda înfrângerii suferite în etapa a 8-a a play-off-ului Ligii 1, antrenorul oltenilor, Devis Mangia, s-a declarat mulțumit de jocul echipei sale.

CFR Cluj e din nou liderul Ligii 1, după ce a învins CS U Craiova cu 1-0, grație reușitei lui Camora din minutul 75. În minutele de prelungire, Djokovici l-a faultat în careu pe Gustavo, dar Arlauskis a apărat penalty-ul executat slab de către brazilian.

Consider că am avut un joc bun, poate cu excepţia a câteva faze. În rest, am menţinut o posesie bună, am jucat bine. Este important pentru mine că echipa a dat totul pe teren. Am dat tot ce e mai bun, nu suntem norocoşi cu penalty-urile în acest sezon. Nu cert jucătorii după ce ratează penalty-urile. Eu cert jucătorii doar când greşesc din punct de vedere tactic. Asta este o greşeală tehnică, i se putea întâmpla oricui. E normal să fiu puţin nervos după ultimul fluier, consider că meritam un altfel de rezultat. Era important pentru noi din punct de vedere psihic„, a spus Mangia, după meci, pentru Digi Sport.

Întrebat cum va pregăti meciul cu FCSB din runda următoare, tehnicianul italian a fost vizibil iritat de controversele iscate în jurul acestei partide.

Nu mă gândesc încă la meciul cu FCSB, mă gândesc momentan la meciul cu Botoşani. Tot ce pot să spun este că, la fel ca şi astăzi, o să dăm totul pentru a câştiga. Şi nu vreau să mai aud discutându-se despre acest lucru pentru că aici e vorba de respect„, a mai declarat Devis Mangia.