Mangia, cu fruntea sus după eliminarea din Europa League. „Jucătorii au avut o atitudine bună”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 17 august 2018, ora 11:21,
Mangia
Mangia

Devis Mangia, antrenorul Universității Craiova, a apreciat efortul jucătorilor săi, în ciuda eliminarii din turul trei preliminar al Europa League. Tehnicianul italian a subliniat superioritatea echipei germane Leipzig și diferența de valoare.

Universitatea Craiova a ratat calificarea în play-off-ul Europa League, după ce a remizat pe teren propriu cu RB Leipzig, scor 1-1. În tur, Leipzig s-a impus cu 3-1.

Jucătorii au avut o atitudine bună, în prima repriză au jucat foarte bine. Însă, cu astfel de echipe, o singură neatenţie ne-a costat un gol, dar sunt mulţumit de meci. Poate am fost înţeles greşit, nu e o chestiune legată de fotbalul românesc sau de cel german, e o chestiune legată de nivelul echipei noastre. Pentru a câştiga, trebuia să facem partida perfectă. Azi am fost aproape, am avut ocazii. Am fost puțin timorați, dar rămâne faptul că am jucat cu o echipă mare care a cumpărat ieri un jucător cu 15 milioane de euro„, a spus Mangia, la finalul partidei, pentru DigiSport.

Antrenorul formației oltene a evidențiat faptul că are la dispoziție un lot restrâns și a cerut aducerea unor jucători.

Problema noastră este că jucăm mereu cu aceiași jucători. Avem nevoie de jucători pentru a completa lotul, o să vedem, trebuie să găsim o soluție ca să o rezolvăm. Nu e o polemică, ci doar o constatare, e o chestiune de numere„, a mai declarat Devis Mangia.

În partida de pe arena „Ion Oblemenco”, Craiova a jucat în atac cu Raoul Petre Baicu (18 ani), care a înscris în minutul 85.