Manchester City e noua campioană a Angliei! Mourinho, învins de o echipă aproape retrogradată

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 15 aprilie 2018, ora 20:06,
City campioana

A fost ziua surprizelor în Premier League! Manchester United a pierdut surprinzător cu West Bromwich, chiar pe Old Trafford, scor 0-1, iar Manchester City a luat matematic titlul în Anglia, având acum un avans de 16 puncte.

Aproape retrogradată în Championship și pe ultimul loc în clasament, WBA, fosta echipă a lui Gabi Tamaș, s-a impus cu 1-0, după golul înscris de Jay Rodriguez, în minutul 73, trimițând titlul în curtea celor de la City.

Manchester City este a treia formaţie care a învins toate celelalte echipe într-un sezon de Premier League, după Chelsea (2005-2006) şi United în (2010-2011). City a mai câştigat campionatul Angliei în 1937, 1968, 2012 şi 2014.

Guardiola ia titlul în al treilea campionat de top

Guardiola calcă pe urmele lui Mourinho și Ancelotti și reușește să câștige titlul în al treilea campionat de top, după ce a fost campion cu Bayern, în Germania, dar și cu Barcelona, în Spania.

În ciuda acestui succes de la Manchester, West Bromwich rămâne pe ultimul loc, la 9 puncte în spatele galezilor de la Swansea, echipă aflată pe locul 17, primul care asigură menținerea în Premier League.

De cealaltă parte, Manchester United este tot pe locul al doilea (71 de puncte), însă Liverpool (70 de puncte) și Tottenham (67 de puncte) luptă pentru locul al doilea.

Arsenal, sezon dezastruos

Nici Arsenal nu s-a descurcat mai bine, în celălalt meci al zilei din Premier League. Londonezii au cedat pe terenul lui Newcastle United (1-2), asta deși Lacazette a deschis scorul, în minutul 14. Perez și Ritchie au întors însă scorul pentru gazde.

Arsenal are un sezon modest, a ajuns la 11 înfrângeri și ar putea să piardă chiar și locul 6 în Premier League.

Arsenal NewcastleCityUnited WBACity GuardiolaMourinho UnitedCity UnitedCity campioana