Malta a învins Insulele Feroe în zece oameni! Misiune ușoară pentru ‘tricolori’ la Cluj

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 23 martie 2019, ora 23:16,
malta
malta

Malta a câștigat meciul de pe teren propriu cu Insulele Feroe, scor 2-1, în grupa F de calificare la EURO 2020, din care face parte și România.

Ultima victorie a maltezilor data din iunie 2017, 1-0 într-un amical cu Ucraina. Ultimul succes pe teren propriu data din octombrie 2006, 2-1 cu Ungaria.

Golurile au fost marcate de Nwoko (13′) şi Borg (77′ – penalty) pentru Malta, respectiv Thomsen (90+8′) pentru feroezi.

În minutul 62, Agius a fost eliminat de la echipa Maltei, iar Olsen a ratat un penalty pentru Feroe în minutul 64.

Următorul joc al României este programat marţi, 26 martie, de la ora 21.45, pe stadionul echipei CFR Cluj, contra Insulelor Feroe.