Lyon o învinge pe Juventus și visează la sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 27 februarie 2020, ora 00:10,
lyon-1
lyon-1

Olympique Lyon a învins, miercuri seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formația Juventus Torino, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Ciprian Tătăruşanu a fost doar rezervă.

Lyon a avut cele mai importante ocazii ale primei reprize. Ekambi (Lyon) a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 21 când a trimis periculos cu capul, însă mingea expediată de acesta a nimerit bara transversală. Golul a venit zece minute mai târziu când Houssem Aouar l-a găsit foarte bine în interiorul careului pe Lucas Tousart, care a preluat balonul și l-a învins pe Szczesny. Lyon a trecut pe lângă majorarea scorului în minutul 41, însă Ekambi a tras peste poartă din poziție ideală. A fost 1-0 la pauză.

În repriza secundă, Dybala a fost la un pas de egalare, în minutul 69, însă mingea expediată de acesta a trecut pe lângă bara din stânga a porții apărate de Lopes. Cu șase minute înainte de finalul meciului, Ronaldo a încercat să scoată o lovitură de la 11 metri, însă arbitrul a lăsat meciul să continue. În minutul 87, Dybala a trimis mingea în poartă, însă golul a fost anulat pentru offside. S-a încheiat 1-0, iar Lyon pleacă cu prima șansă la calificarea în sferturile de finală ale Champions League.