”Lupii” merg ceas în amicale! Ultima victimă a galben-albaștrilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 26 august 2020, ora 14:34,
petrolul-ploiești-4

Petrolul Ploiești a obținut a doua victorie sub comanda lui Viorel Moldovan. După triumful din urmă cu doar câteva zile în fața formației Mostiștea Ulmu, „lupii” s-au impus și în fața echipei CSM 2007 Focșani, cu scorul de 3-0.

Golurile partidei au fost marcate de Valentin Țicu și Saim Tudor („dublă”).

Viorel Moldovan a trimis pe teren următorul „11”: Avram – Olaru, Răuță, Manolache, Țicu – Salifu – Saim Tudor, Ekollo, Enache, Roige – Balint.

Primul gol al petroliștilor a venit înainte de pauză. Vali Țicu (44) a marcat cu un șut frumos, expediat de la 25 de metri, în colțul din stânga al portarului advers.

După pauză trupa lui Moldovan s-a desprins pe tabelă în urma reușitelor lui Saim Tudor. Mijlocașul ploieștenilor înscriind mai întâi după o pătrundere pe dreapta și un șut trimis la colțul lung (51), pentru ca, mai apoi, să fructifice, din fața porții, o centrare perfectă primită de la Olaru (65).

Viorel Moldovan i-a mai trimis pe teren pe Ben Levy, Zasavitschi, Nițescu, Bratu și Bucur.