Lovitura de grație! De ce a bătut Ioniță penalty-ul cu FCSB ”Știa ce înseamnă pentru mine un astfel de gol”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 23 decembrie 2018, ora 12:44,
alex ionita 1

CFR a învins-o pe FCSB cu 2-0 și s-a distanțat la 6 puncte față de formația din capitală. Alexandru Ioniță, 24 de ani, a explicat în cadrul unei emisiuni motivul pentru care a executat el lovitura de la 11 metri.

CFR s-a impus împotriva celor de la FCSB cu scorul de 2-0. Ciprian Deac în prima repriză cu o execuție fabuloasă (VIDEO) și Alex Ioniță din penalty la finalul meciului au adus victoria formației din Gruia și au propulsat-o pe formația din Gruia la 6 puncte de roș-albaștrii. Fostul jucător al Rapidului a explicat de ce Păun l-a lăsat pe el să bată lovitura de la 11 metri (VIDEO) și a vorbit despre ce îl așteaptă la actuala sa echipă.

”Atunci când a luat mingea și m-a văzut, Adiță Păun a venit să mi-o dea mie. L-am întrebat, la vestiar, după meci, de ce a făcut acel gest și mi-a spus că s-ar fi bucurat mai mult să marchez eu, decât să marcheze el! Pentru că știa ce înseamnă pentru mine un astfel de gol. Îi mulțumesc foarte mult, este un prieten foarte bun, un caracter deosebit, sper ca într-o zi să-i întorc gestul.

Mă bucur că am reușit să-mi ajut echipa, asta am încercat să fac mereu de fiecare dată când am intrat, am reușit să scot un roșu, să bat acel penalty foarte bine. Și cu Mediaș am scos un roșu, un penalty, dar din păcate atunci n-am reușit să câștigăm. Sper să-mi revin la forma de la Astra, dar pentru asta am nevoie de minute și să joc din ce în ce mai mult.” a declarat Alex Ioniță pentru DigiSport.

20 de apariții a avut tânărul mijlocaș în tricoul CFR-ului sezonul acesta. El a marcat 2 goluri pentru ardeleni, iar cota lui de piață este de 1 milion de euro, potrivit transfermarkt.com.