VIDEO | Liverpool, prima victorie pe Anfield cu United după 4 ani! ”Cormoranii” conduc clasamentul și sunt NEÎNVINȘI

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 16 decembrie 2018, ora 21:13,
liverpool
liverpool

Liverpool a reușit să treacă peste o perioadă dezamăgitoare în care nu reușea din sezonul 2014/2015 s-o învingă acasă pe Manchester United. Omul meciului a fost elvețianul Xherdan Shaqiri, care a adus cele 3 puncte în contul ”cormoranilor” cu o dublă.

Manchester United a avut ghinionul de a înâlni un Liverpool care era pe culmile fericirii. Echipa antrenată de Jurgen Klopp a reușit să se califice în primăvara europeană din ”Grupa Morții” în Liga Campionilor, iar moralul jucătorilor era la maxim.

Prima repriză s-a terminat la egalitate, 1-1 după golurile marcate de Sadio Mane în minutul 24 și Jesse Lingard în 33. În repriza a doua ”diavolii roșii” nu au mai găsit plasa porții, dar a făcut-o un jucător adus în vara aceasta pe Anfield, Xherdan Shaqiri, cu o dublă în minutele 73 și 80.

Cu această victorie, Liverpool urcă peste Manchester City și speră să cucerească Premier League după o secetă de 18 ani.

Vezi și VIDEO | Arsenal a fost RĂPUSĂ de o echipă MODESTĂ! ”Tunarii” au simțit gustul amar al înfrângerii după 22 de meciuri

Liverpool 3-1 Manchester UnitedThis team is special ?

Publicată de Bleacher Report Football pe Duminică, 16 decembrie 2018

Liverpool a obținut în urma acestei victorii 45 de puncte în toate cele 17 etape disputate. Singurii pași greșiți pe care i-a făcut echipa lui Jurgen Klopp au fost 3 semi-eșecuri. Următorul meci în Premier League este în deplasare la Wolves.