VIDEO | Petrolul a pierdut meciul amical cu echipa lui Andrea Stramaccioni

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 16 iulie 2019, ora 17:19,
petrolul-iranieni

UPDATE 19:49 Meciul s-a încheiat! Esteghlal – Petrolul 3-1! Câțiva dintre jucătorii ploieșteni s-au prăbușit pe teren, dezamăgiți de acest rezultat.

Fundașul Walace Da Silva a înscris singurul gol al Petrolului, în minutul 12.

Echipa lui Flavius Stoican rămâne fără victorie în meciurile de pregătire din Turcia.

Petrolul: Apostolachi (30′ Avram) – Bărboianu, Walace, Sîrghi, Ștefanovici – Meza Colli, Mihăescu – Munteanu, Marinescu (cpt), Ștefănescu – Arnăutu.

Repriza a doua: Avram (60′ Lungu) – Zaharia, Racu, Manolache, Țicu – Meza Colli (68′ Mihăescu), Enache – I. Stoica, Fabio Vieira, Pozo-Venta – Bratu. Antrenor: Flavius Stoican.

UPDATE 19:39 Cu zece minute înainte de finalul partidei, Esteghlal Teheran conduce Petrolul cu 3-1. Dahsti a înscris după ce a driblat și portarul ‘lupilor galbeni’. A fost un contraatac-fulger al iranienilor.

UPDATE 19:23 Iranienii au preluat conducerea, 2-1. A fost un șut frumos de la marginea careului, din zonă centrală, a lui Ghafoori.

UPDATE 19:02 A început repriza a doua.

UPDATE 18:50 La pauză, scorul este 1-1.

UPDATE 18:30 Iranienii au egalat, 1-1. Sajad a înscris.

UPDATE 18:18 Petrolul conduce cu 1-0 din minutul 12. Fundașul Wallace a înscris în urma unui corner.

Petrolul Ploiești joacă un meci amical cu echipa iraniană Esteghlal Teheran, antrenată de către italianul Andrea Stramaccioni. Partida din Turcia a început la ora 18.

Esteghlal este de opt ori campioană a Iranului, de șapte ori câștigătoare a Cupei și de două ori învingătoare în Cupa Campionilor Asiei.

Andrea Stramaccioni (43 de ani), fostul tehnician al lui Inter Milano, Udinese, Panathinaikos sau Sparta Praga, a fost adus de către iranieni în această vară.

Petrolul a făcut două remize în cadrul cantonamentului din Turcia: 1-1 cu Fatih Karagumruk și 2-2 cu Menemen Beledyespor (echipa din liga a doua).