VIDEO | FCSB, la prima victorie în Spania! Coman, gol superb din lovitură liberă!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 18 ianuarie 2020, ora 16:43,
GIURGIU – FOTBAL – EUROPA LEAGUE – FCSB – ALASHKERT

FCSB a învins-o la limită, cu scorul de 1-0, pe Karlsruher SC, echipă aflată pe locul 15 în liga a doua din Germania. Unicul gol al meciului a fost marcat de Florinel Coman.

Roș-albaștrii au dominat meciul, Florinel Coman a avut prima mare ocazie a partidei. În minutul 16, mijlocașul de la FCSB a scăpat singur cu portarul, dar a șutat peste poartă, de la marginea careului.

În minutul 22, FCSB a fost din nou aproape de deschiderea scorului. Moruțan a driblat doi adversari în careu, dar apoi a șutat în blocaj. Mingea a sărit la Man, care a luat și el la țintă un fundaș advers.

FCSB a marcat după pauză. Florin Coman a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri.

Până la final, roș-albaștrii au mai avut două ocazii importante. Ovidiu Popescu a fost aproape de gol în minutul 70, cu un șut de la distanță, iar Adrian Popa a fost blocat in-extremis, de apărarea adversă, în careu, în minutul 86.

Echipa antrenată de Bogdan Vintilă a pierdut primul meci de verificare din Spania, 0-1 cu FC Basel.

FCSB mai joacă încă două amicale în cantonament, pe 20 și 22 ianuarie, cu Lokomotiv Moscova și Jeonbuk Hyundai.

MECIUL cu Karlsruher poate fi urmărit mai jos:

Echipa de start:  Bălgrădean – Crețu, Planic, I. Cristea, Panțîru – Nedelcu, Oaidă, Moruțan – Olaru – Man, Fl. Coman (cpt). Rezerve: Niga, Vlad, Manea, Filip, Fl. Tănase, Momcilovic, Vînă, C. Dumitru, Ov. Popescu, Perianu, Ad. Popa, A. Niță
Antrenor: Bogdan Vintilă