VIDEO BLOG | UCL: Liverpool n-a avut emoții, Tottenham a dat lovitura pe final!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 09 aprilie 2019, ora 20:09,
keita liverpool

Liverpool s-a impus cu scorul de 2-0 în meciul cu FC Porto. Tottenham a câștigat la limită, 1-0, în fața lui Manchester City.

Echipa lui Jurgen Klopp și-a asigurat avantajul de două goluri încă din prima repriză. Keita a deschis scorul în minutul 5, iar Firmino a închis tabela în minutul 26.

Mult mai echilibrat a fost jocul dintre Tottenham și Manchester City. Oaspeții au avut penalty acordat cu ajutorul VAR, însă Aguero a ratat. Spurs a marcat unicul gol al meciului în minutul 80, prin Son.

Returul sferurilor de finală se va disputa pe 17 aprilie.

FINAL: Tottenham – City 1-0 (0-0), Liverpool – Porto 2-0 (2-0)

Update 22.36: GOOOOL Tottenham!!!! SON înscrie cu un șut din interiorul careului! Golul a fost validat după ce a fost analizată poziția mijlocașului din Coreea, în momentul în care a primit pasa (min 80).

Update 23.27: VAR și la Liverpool – Porto! Arbitrii au analizat un posibil henț în careu la Lovren. Centralul a menținut decizia de a lăsa jocul să continue (min 67).

Update 23.16: Probleme pentru Pochettino! Atacantul Harry Kane (Tottenham) părăsește terenul, accidentat la gleznă. În locul său intră Moura (min 57)

Update 23.13: Statistica primei reprize a meciului Liverpool – FC Porto:

Update 22.50: PAUZĂ. Tottenham – City 0-0. Liverpool – Porto 2-0 (Keita 5, Firmino 26).

Update 22.35: Golul reușit de Firmino:

Update 22.27: GOOOOL Liverpool! FIRMINO înscrie pentru 2-0 în poarta celor de la FC Porto, în minutul 26!

Update 22.24: Ocazie mare pentru Tottenham! Kane șutează din interiorul careului mare, după o fază frumoasă reușită de londonezi. Portarul Ederson reușește să respingă (min 24).

Update 22.11: Min 13: PENALTY pentru City acordat prin intervenția VAR la un henț comis de Rose! Aguero ratează lovitura de pedeapsă, parează Lloris! Tottenham – Manchester City rămâne 0-0!

Update 22.07: GOOOOL Liverpool! Echipa lui Klopp deschide scorul în meciul cu FC Porto! KEITA a marcat în minutul 5!

Update 22.03: Au început meciurile!

Atmosferă senzațională pe stadionul de 1 miliard de euro al celor de la Tottenham!

UPDATE 21.02: Liverpool – Porto. Echipele de start:

UPDATE 21.00: Tottenham – Manchester City. Echipele de start:

Sferturile de finală ale Ligii Campionilor debutează cu două meciuri tari, în care sunt implicate trei echipe din Premier League: Tottenham – Manchester City și Liverpool – FC Porto.

Tottenham – Manchester City

Va fi prima partidă din competiţie disputată pe noua arenă a celor de la Tottenham.

City e lider în Anglia și luptă pe patru fronturi: campionat, Cupa Angliei, Cupa Ligii şi Liga Campionilor.

Antrenorul lui Tottenham, Mauricio Pochettino le-a cerut jucătorilor un ritm rapid şi o mentalitate ofensivă din primul minut de joc.

Pentru noi, este minunat că am ajuns în sferturile Ligii Campionilor. Avem șansa noastră și vrem să câștigăm. Jucăm în fața unei echipe puternice, pe care o respectăm, astfel că va fi un meci dificil. Dar vrem să ne calificăm în semifinale. Vom juca agresiv din primul minut„, a spus antrenorul lui Tottenham.

De partea cealaltă, Guardiola a glumit atunci când jurnaliştii l-au întrebat despre planul de joc al adversarului.

Da, mi-ar plăcea să marcăm trei goluri în zece minute, sigur că mi-ar plăcea, aşa o să le transmit jucătorilor mei. Vom juca mereu jocul nostru în faţa lui Tottenham, mai ales în deplasare. Îmi pot imagina un stadion nou, nu mă aştept la altceva. Cum să gestionezi asta? Dacă ei vor juca agresiv, noi vom încerca să jucăm şi mai agresiv”, a declarat Guardiola.

În Premier League, Tottenham şi City s-au întâlnit o singură dată în actualul sezon. „Cetăţenii” s-au impus cu 1-0 pe White Hart Lane într-o partidă disputată în octombrie.

Echipe probabile:

Tottenham: Lloris – Alderweireld, Sanchez, Vertonghen – Trippier, Sissoko, Eriksen, Alli, Rose – Son, Kane

Manchester City: Ederson – Danilo, Laporter, Otamendi, Mendy – D. Sliva, Fernandinho, De Bruyne – B. Silva, Aguero, Sterling

Liverpool – FC Porto

Cele două echipe s-au întâlnit și în sezonul trecut al competiției, dar în optimi. Atunci, englezii s-au impus cu 5-0 în tur, în Portugalia! În retur, a fost 0-0.

Liverpool luptă al titlu în Premier League și vrea să meargă mai departe în Liga Campionilor, iar emulația de la echipă este extraordinară, spune Jurgen Klopp.

Adevărul este că jucătorii stau ca pe jar și sunt foarte mobilizați. Trecem printr-o perioadă bună, se vede asta și la antrenamente, dar și la alte echipe, lucrurile stau la fel. O să vedeți că Porto va juca cu mare ambiție, vrea să se califice și va fi un meci dificil

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Lovren, Van Dijk, Milner – Wijnaldum, Henderson, Fabinho – Salah, Firmino, Mane

FC Porto: Casillas – M. Pereira, Felipe, Militao, Telles – Otavio, Brahimi, D. Pereira, Corona – Marega, Soares

Ovidiu Haţegan, rezervă

Arbitrul român face parte din brigada delegată la meciul Liverpool – FC Porto. Hațegan este arbitru de rezervă. Meciul va fi oficiat de spaniolul Antonio Mateu Lahoz.