Final! România ratează medalia de bronz, după ce pierde cu 24-20.

Laslo ratează o șansă mare, apoi irosim și un contraatac, iar diferența de 3 goluri se menține: 20-23.

Au mai rămas 5 minute și jumătate. România joacă în continuare foarte bine, dar e condusă cu 20-23.

Revenire extraordinară pentru România! Ne apărăm mult mai bine, fetele noastre înscriu pe bandă rulantă și Olanda mai are doar 3 goluri avantaj: 21-18.

Min. 44: Chiper înscrie din extremă, dar distanța e în continuare mare: 20-13 pentru Olanda.

Min. 40: Olanda are iar o perioadă bună și se distanțează la 7 goluri: 18-11.

România începe mai bine repriză secundă, iar după golul frumos reușit de Chiper venim la 5 goluri: 11-16.

Ardean înscrie pe contraatac al 9-lea gol al României! Scorul e 16-9 pentru Olanda.

Începe repriza secundă.

Pauză în finala mică: Olanda conduce cu 15-8, iar România are nevoie de un miracol pentru a termina pe locul 3 la Euro.

Min. 27: Buceschi ratează de la 7 metri, într-un moment în care nu puteam apropia la 4 goluri. Scorul e 13-8 pentru Olanda.

Olanda are acum 6 goluri avans, cu 6 minute înainte de finalul primei reprize: 12-6.

Min. 22: Polman și Buceschi marchează într-un interval scurt. România a înscris doar 5 goluri până acum și e condusă cu 5-10.

Smits înscrie pentru Olanda, iar la jumătatea reprizei suntem conduse la 3 goluri diferență: 3-6.

Min. 11: GOOOL ROMÂNIA! Perianu scapă singur cu portarul și reușim să egalăm la Paris: 3-3.

Olanda ratează o șansă mare de gol pe contraatac, iar România înscrie prin Buceschi. Echipa lui Ambros e condusă cu 2-3.

Min. 6: GOOOL ROMÂNIA! Laslo înscrie cu un lob excelent primul gol pentru echipa noastră. Olanda conduce cu 2-1.

România – Olanda 0-1. Abbingh, fostă jucătoare la Baia Mare, înscrie superb primul gol al meciului.

UPDATE 15:00: Începe meciul dintre România și Olanda.

De la ora 15:00, România și Olanda se vor întâlni în finala mică a Campionatului European de handbal feminin, iar fetele noastre au șansa să ia medalia de bronz.

Hai, România! 💙💛❤️#nationaladehandbal #handbalulsportnational #ehfeuro2018 #handballissime

Publicată de FRH – Federația Română de Handbal pe Sâmbătă, 15 decembrie 2018

Dacă fetele lui Martin Ambros au pierdut cu Rusia, scor 22-28, Olanda a fost învinsă clar de Franța, scor 21-27, în cealaltă semifinală de la Euro.

Olanda a învins România în grupa principală de la Euro, scor 29-24.

Rusia și Franța se vor lupta pentru titlul european, de la ora 18:30.