UPDATE 13:50: Componența grupelor:

UPDATE 13:45: Se știe grupa României! Adversarele noastre sunt Spania, Norvegia, Suedia, Insulele Feroe și Malta.

Adversarii tricolorilor din drumul spre #EURO2020👉 bit.ly/2KMqiCY#LuptamImpreuna 🇷🇴

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Duminică, 2 Decembrie 2018

UPDATE 13:41: Insulele Feroe este și ea în grupa României. Mai rămâne de aflat o singură adversară.

UPDATE 13:37: ROMÂNIA este într-o grupă din care mai fac parte, până acum, SPANIA, NORVEGIA și SUEDIA.

LIVE VIDEO TRAGEREA LA SORȚI:

UPDATE 13:36: Urmează să fie extrase acum reprezentativele din urna a patra, unde este și România.

UPDATE 13:35: Spania este într-o grupă cu Suedia și Norvegia.

UPDATE 13:25: Am scăpat de Olanda și Germania, care au fost adversare în Liga Națiunilor.

UPDATE 13:05: La Dublin a ajuns și Mircea Lucescu, selecționerul Turciei.

UPDATE 13:00: Începe tragerea la sorți de la Dublin. Răzvan Burleanu și Cosmin Contra sunt în delegația României.


Azi, de la ora 13:00, la Dublin, România își va afla adversarele din preliminariile Euro 2020.

După parcursul din Liga Națiunilor, tricolorii sunt în urna a patra valorică, alături de Ungaria, Grecia sau Cipru.

Cele 55 de reprezentative vor fi împărţite în 10 grupe (5 grupe de câte 5 echipe și 5 grupe de câte 6).

La turneul final din 2020 se vor califica doar primele două clasate din fiecare grupă.

Cum arată urnele:

Urna Ligii Națiunilor: Elveţia, Portugalia, Olanda, Anglia

Urna 1: Belgia, Franţa, Spania, Italia, Croaţia, Polonia

Urna 2: Germania, Islanda, Bosnia-Herţegovina, Ucraina, Danemarca, Suedia, Rusia, Austria, Ţara Galilor, Cehia

Urna 3: Slovacia, Turcia, Irlanda, Irlanda de Nord, Scoţia, Norvegia, Serbia, Finlanda, Bulgaria, Israel

Urna 4: Ungaria, România, Grecia, Albania, Muntenegru, Cipru, Estonia, Slovenia, Lituania, Georgia

Urna 5: Macedonia, Kosovo, Belarus, Luxemburg, Armenia, Azerbaidjan, Kazahstan, Moldova, Gibraltar, Insulele Feroe

Urna 6: Letonia, Liechtenstein, Andorra, Malta, San Marino

Următoarele echipe nu se pot întâlni: Gibraltar şi Spania, Kosovo şi Bosnia-Herţegovina, Kosovo şi Serbia.

Într-o grupă pot fi cel mult două dintre ţările cu climă rece: Belarus, Estonia, Feroe, Finlanda, Islanda, Letonia, Lituania, Norvegia, Rusia, Ucraina.

Preliminarii EURO 2020

Duminică, de la ora 13:00, ne vom afla adversarii din drumul spre #EURO2020👉 bit.ly/2redGeL

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Sâmbătă, 1 Decembrie 2018

Programul complet:

Etapa 1: 21-23 martie 2019
Etapa 2: 24-26 martie 2019
Etapa 3: 7-8 iunie 2019
Etapa 4: 10-11 iunie 2019
Etapa 5: 5-7 septembrie 2019
Etapa 6: 8-10 septembrie 2019
Etapa 7: 10-12 octombrie 2019
Etapa 8: 13-15 octombrie 2019
Etapa 9: 14-16 noiembrie 2019
Etapa 10: 17-19 noiembrie 2019
Tragerea la sorți a play-off-ului: 22 noiembrie 2019
Tragerea la sorți a grupelor EURO 2020: 30 noiembrie / 1 decembrie 2019
Semifinalele play-off-ului: 26-27 martie 2020
Finalale play-off-ului: 30-31 martie 2020
Turneul final: 12 iunie – 12 iulie 2020