VIDEO | Simona Halep e în sferturi la Rogers Cup, după ce a ‘demolat-o’ pe Svetlana Kuznețova

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 08 august 2019, ora 23:55,
Halep-Toronto

UPDATE 01:02 În faza sferturilor de finală la Toronto, Simona Halep va juca împotriva învingătoarei din partida Marie Bouzkova (Cehia, locul 91 WTA) – Jelena Ostapenko (Letonia, 82 WTA).

UPDATE 01:00 6-2, 6-1 Game, set și meci, Simona Halep! Românca a stat puțin pe teren, aproximativ o oră.

UPDATE 00:55 6-2, 5-1 Game, Kuznețova! Rusoaica s-a relaxat în aceste momente, având în vedere că finalul este aproape.

UPDATE 00:51 6-2, 5-0 Două game-uri rapide pentru ‘Super Simo’, care vede sferturile de finală la Toronto.

UPDATE 00:45 6-2, 3-0 Game, Halep! Simona se îndreaptă către o victorie lejeră, dominând schimburile de mingi de pe baseline.

UPDATE 00:39 6-2, 2-0 Break, Halep! Simona a fructificat cea de-a patra ocazie avută în acest game. E același scenariu ca în primul set: Kuznețova încearcă să fie agresivă în joc, dar greșește.

UPDATE 00:34 6-2, 1-0 Game, Halep! Simona a revenit de la 15-40.

UPDATE 00:30 6-2 Break și set, Simona Halep! 35 de minute a durat primul act, dominat clar de către a patra jucătoare a lumii. Kuznețova a avut mai mult un duel cu vântul puternic decât cu adversara.

UPDATE 00:23 5-2 Game, Halep! Românca a depășit un moment complicat, la egalitate, cu un serviciu solid. Acest aspect reprezintă plusul Simonei față de meciul precedent (79% e procentajul primului serviciu).

Kuznețova a cerut ajutor din partea fizioterapeutului, care va interveni cel mai probabil după încheierea primului set. Nu se cunoaște deocamdată ce probleme are rusoaica.

UPDATE 00:19 4-2 Game, Kuznețova! Mult mai atentă la serviciu a fost rusoaica, dar vântul o enervează în continuare.

UPDATE 00:16 4-1 Game, Halep! Kuznețova nu a reușit să fie agresivă, așa cum își dorește, și a trimis multe mingi în aut.

UPDATE 00:13 3-1 Game, Kuznețova! Rusoaica a servit doar cu prima minge și încearcă să echilibreze acest meci.

UPDATE 00:08 3-0 Game, Halep! Simona s-a adaptat mai bine la condițiile de joc și a reușit un rever de înaltă clasă în diagonală, pentru a închide game-ul după egalitate.

UPDATE 00:03 2-0 Break, Halep! Un game foarte lung, de aproximativ opt minute. Simona a fructificat cea de-a patra șansă de break.

Vântul puternic din aceste momente afectează ambele jucătoare.

UPDATE 23:53 1-0 Game, Halep! Simona a servit doar cu prima minge în acest debut de meci.

UPDATE 23:45 Halep și Kuznețova sunt pe teren, se încălzesc. Meciul va începe în câteva minute, iar Simona va servi.

UPDATE 23:32 Bianca Andreescu (locul 27 WTA) s-a calificat în sferturi la Toronto, după ce a eliminat-o pe Kiki Bertens (5 WTA), scor 6-1, 6-7 (7), 6-4.

Meciul Halep – Kuznețova va începe în jurul orei 00:00.

UPDATE 23:00 Bianca Andreescu și Kiki Bertens joacă setul decisiv, iar canadianca e în avantaj, 3-1. Simona Halep ar putea să intre pe teren în jurul orei 23:30.

UPDATE 21:40 Canadianca de origine română Bianca Andreescu a câștigat primul set cu olandeza Kiki Bertens, scor 6-1.

Meciul Halep – Kuznețova va începe după încheierea acestei partide, pe arena centrală de la Toronto.

UPDATE 21:00 S-a oprit ploaia la Toronto, iar meciurile au fost reluate. Simona Halep ar trebui să intre pe teren după ora 22:00, ora României.

UPDATE 20:00 Plouă în acest moment la Toronto! Programul meciurilor va fi afectat. Simona Halep și Svetlana Kuznețova vor intra pe arena centrală după încheierea confruntării Bianca Andreescu – Kiki Bertens, care a fost întreruptă după doar un game.

Simona Halep (locul 4 WTA) joacă astăzi, după ora 21:00, împotriva rusoaicei Svetlana Kuznețova (198 WTA) în optimi la Rogers Cup de la Toronto.

Partida dintre Simona Halep și Svetlana Kuznetsova se dispută în optimile Rogers Cup. Simona s-a calificat după victoria în trei seturi, 4-6, 7-5, 7-6 (5), în fața americancei Jennifer Brady.

Kuznetsova a ajuns în optimi după ce s-a impus, în turul al doilea, 7-6 (4), 6-3,  în fața Donnei Vekic.

Simona Halep a mai întâlnit-o pe Kuznetsova de șapte ori până acum. Halep conduce cu scorul de 4-3 la îconfrunările directe.

Ultima dată, au jucat în 2016, la Montreal. Simona a învins-o pe rusoaică în sferturile turneului, cu 3-6, 6-1, 6-1.

„Mi-aș dori să joc cu Svetlana, pentru că suntem prietene și-mi este foarte dragă. Va fi un meci interesant, va fi un meci greu, dar sunt aici ca să-mi cresc nivelul cât se poate de mult”, – Simona Halep, după victoria cu Jennifer Brady.