LIVE VIDEO BLOG | Simo e în turul 3 la Roland Garros! Meci spectaculos cu Linette!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 30 mai 2019, ora 17:47,
Halep-Paris
Halep-Paris

6-4, 5-7, 6-3! Set și meci Simona Halep! Numărul 3 mondial fructifică cea de-a patra minge a meciului și se califică în turul 3 la Roland Garros!

Statistica meciului:

6-4, 5-7, 5-3. Break Linette. Simona greșește mult, iar poloneza câștigă repde acest game.

6-4, 5-7, 5-2. Magda Linette amână deznodământul partidei.

6-4, 5-7, 5-1. Linette pare că a obosit. Poloneza greșește și Simona e la un game de câștigarea setului decisiv.

6-4, 5-7, 4-1. Game alb câștigat de Simona Halep!

6-4, 5-7, 3-1. Magda Linette recuperează un break.

6-4, 5-7, 3-0. Simona câștigă și game-ul al treilea din decisiv. Moment spectacuilos al sportivei noastre: rever în lung de linie senzațional, una dintre cele mai frumoase lovituri ale meciului.

6-4, 5-7, 2-0. Halep își face serviciul și se desprinde repede.

6-4, 5-7, 1-0. Simona începe setul cu break.

Update 21.03: Statistica setului secund:

6-4, 5-7! Magda Linette câștigă setul secund. Joc excelent făcut de poloneză.

6-4, 5-6. Revenire incredibilă a Magdei Linette! Poloneza conduce în setul secund

6-4, 5-5. Magda Linette salvează trei mingi de meci și realizează break-ul!

6-4, 5-4! Linette salvează minge de meci. Poloneza joacă foarte curajos în fața Simonei și nu ezită să folosească loviturile scurte.

6-4, 5-3: Simo a ridicat nivelul jocului! Game alb câștigat de Halep. Deținătoarea titlului de la Roland Garros e la un game de calificarea în turul al treilea.

6-4, 4-3. Linette rezistă și se apropie din nou de Simona.

6-4, 4-2. Simo reușește cel de-al patrulea as al său în meciul cu Linette. Halep servește excelent și încheie game-ul rapid, poloneza câștigând un singur punct.

6-4, 3-2. Linette își face serviciul. Poloneza reușește cea mai spectaculoasă lovitură a meciului, o scurtă cu grad ridicat de dificultate care o surprinde pe Halep.

6-4, 3-1. Halep se desprinde în setul secund, câștigând, cu efort, game-ul pe propriul serviciu

Update 20.25: Statistica primului set:

6-4, 2-1. Halep revine la conducere cu primul break al setului secund.

6-4, 1-1. Simo joacă excelent game-ul pe care îl închide cu un forehand spectaculos în lung de linie

6-4, 0-1. Linette revine de la 0-30 și câștigă primul game din setul 2, pe propriul serviciu, cu o lovitură care o prinde pe Simona pe picior greșit.

6-4! Simona Halep câștigă primul set, după un duel echilibrat cu Magda Linette.

5-4: Poloneza are mingi bune. Reușește doi ași și se spropie de Simo. Halep servește pentru câștigarea setului.

5-3. Linette rezistă și realizează și ea break, încheind game-ul cu o lovitură spectaculoasă, în cross.

5-2. Break Halep! Simo se apropie de câștigarea setului!

4-2: Simona își câștigă serviciul și reușește primul as al meciului.

3-2. Halep a condus cu 40-0, dar poloneza a revenit. Game câștigat la mare luptă de Simona, care face al doilea break al setului.

2-2. Simona a revenit de la 0-30, a salvat o minge de break a polonezei, dar Linette a câștigat game-ul.

2-1. Linette luptă din greu și își câștigă serviciul. Halep a avut 2 mingi de break.

Update 19.32: Simo a schimbat racheta, după ce a pierdut o minge de dublu break.

2-0. Halep își face serviciul. Simo controlează schimburile lungi.

1-0. Simo realizează break-ul chiar în debutul meciului. Halep încheie primul game cu un lung de linie senzațional.

Update 19.19: A început meciul! Servește Linette!

Update 19.12: Cele două sportive au intrat pe terenul arenei Suzanne-Lenglen.

UPDATE 19:00 Gael Monfils l-a învins în trei seturi pe Adrian Mannarino (6-3, 6-4, 6-4), iar pe arena Suzanne-Lenglen urmează să intre Simona Halep.

Simona Halep va juca azi al doilea meci de la Roland Garros.

Românca o va întâlni pe Magda Linette, numărul 87 în lume. Partida se va disputa în jurul orei 19:10 pe arena Suzanne-Lenglen.

Am văzut-o de câteva ori, va fi un meci dificil, pentru că orice meci aici este greu. O să încerc să mă uit cum joacă și să îmi fac un plan. Planul meu, de obicei, este să fiu concentrată pe mine, pe jocul meu, și dacă dau tot ce am mai bun. Sunt liniștită”, a spus Halep, despre jucătoarea din Polonia.

În primul tur de la Paris, Linette a eliminat-o pe Chloe Paquet, scor 3-6, 6-1, 6-2.

Poloneza a câștigat un singur turneu WTA, în 2014, iar la Grand Slam-uri nu a trecut niciodată de turul 3.