LIVE VIDEO BLOG | Halep, debut în forță la Madrid! Simona a făcut spectacol în primul set

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 05 mai 2019, ora 15:20,
Halep Madrid

VICTORIE HALEP! Halep – Gasparyan 6-0, 6-4. Simona nu se mai complică și încheie meciul în cele din urmă, în condițiile în care Gasparyan și-a ridicat mult nivelul față de primul set.

BREAK GASPARYAN! Halep – Gasparyan 6-0, 5-4. Halep nu se mai poate concentra așa cum a făcut-o în primul set, trimite în aut, iar Gasparyan reușește două game-uri la rând.

Halep – Gasparyan 6-0, 5-2. Simona face 5-2 la capătul unui game disputat, iar Gasparyan va servi acum pentru a rămâne în meci.

Halep – Gasparyan 6-0, 4-1. Rusoaica joacă ceva mai bine, a reușit și un punct frumos, însă Simona continuă să fie la înălțime și vrea să încheie partida cât mai repede.

BREAK HALEP! Halep – Gasparyan 6-0, 3-1. Foarte vulnerabilă pe propriul serviciu, Gasparyan cedează din nou și Simona reface diferența în setul al doilea.

BREAK GASPARYAN! Halep – Gasparyan 6-0, 2-1. Simona face un nou break, însă rusoaica reușește să o surprindă pe româncă și câștigă abia primul game din acest meci.

Halep – Gasparyan 6-0, 1-0. Simona joacă la fel de bine și începe excelent și setul al doilea. Au trecut mai puțin de 30 de minute de la startul meciului.

SET 2

BREAK HALEP! Halep – Gasparyan 6-0. Halep ia primul set după ce reușește să câștige la 0 pe serviciul adversarei. Simona joacă excelent, foarte rapid, iar Gasparyan pare prăbușită complet și își cheamă imediat antrenorul pentru a remedia problemele înaintea setului 2.

BREAK HALEP! Halep – Gasparyan 4-0. Simona e mult peste adversara ei și reușește un break alb. Halep are șanse mari să ia primul set fără game pierdut.

Halep – Gasparyan 3-0. Jucătoarea noastră domină net disputa și ajunge la 3-0 după doar 10 minute.

Halep – Gasparyan 2-0. Simona reușește break-ul și are un debut excelent la Madrid.

INFO: Gasparyan are o singură victorie în fața jucătoarelor din TOP 10. A învins-o pe Kiki Bertens, la Linz, în trei seturi.

Halep – Gasparyan 1-0. Simona începe în forță și își face fără probleme serviciul.

UPDATE 16:29: Începe meciul dintre Halep și Gasparyan. În jur de 3.000 de spectatori sunt la meci. Temperatura este de 20 de grade, iar condițiile excelente.

Simona Halep promite să fie la înălțime la Madrid, chiar dacă jucătoarea noastră a răcit înaintea turneului.

În primul tur, românca va da peste Margarita Gasparayan (65 WTA), LIVE VIDEO BLOG pe realitateasportiva.net. Cele două jucătoare nu s-au mai întâlnit până acum.

Dacă va trece de runda inaugurală, Halep va juca împotriva învingătoarei din partida Alison Riske (SUA, locul 49 WTA) – Johanna Konta (Marea Britanie, 47 WTA).

Competiția de la Madrid oferă premii de aproape 7 milioane de euro, iar câștigătoarea va primi 1.000 de puncte în clasamentul WTA și 1,2 milioane de euro.