VIDEO BLOG | Viitorul câștigă în premieră Cupa României, la 10 ani de la înființarea clubului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 25 mai 2019, ora 21:30,
astra-viitorul

Finala cupei !!! Astra — viitorul ?Apreciază pagina pt.mai multeDistribuie prietenilor!!!!!!!

Publicată de We just don't believe pe Sâmbătă, 25 mai 2019

UPDATE 23:00 Cel mai bun jucător al finalei a fost desemnat fundașul Virgil Ghiţă de la FC Viitorul.

Căpitanul constănțenilor, Ianis Hagi, a primit trofeul Cupei României din partea preşedintelui FRF, Răzvan Burleanu.

UPDATE 22:44 Iată imagini în direct de la festivitatea de premiere:

FC Viitorul a câştigat Cupa României, ediția 2018-2019

Publicată de Cupa României pe Sâmbătă, 25 mai 2019

Publicată de Academia de fotbal Gheorghe Hagi pe Sâmbătă, 25 mai 2019

UPDATE 22:30 S-a încheiat meciul! Viitorul învinge Astra cu 2-1 și câștigă pentru prima dată Cupa României, în anul în care sărbătorește un deceniu de la înființarea clubului.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova va juca în preliminariile Europa League, în detrimentul Astrei Giurgiu.

UPDATE 22:25 Ocazie imensă pentru Astra! Begue a scăpat singur cu portarul și a șutat bine, dar fundașul Virgil Ghiță a respins mingea cu capul, din preajma liniei porții.

UPDATE 22:12 GOL pentru Viitorul! 2-1! Eric a înscris cu un șut din careu.

Mai sunt 15 minute de jucat!

UPDATE 22:08 Și cei de la Universitatea Craiova privesc cu emoție acest final de meci. Un succes al Astrei Giurgiu îi scoate din preliminariile Europa League pe olteni.

UPDATE 22:04 Atmosferă superbă la Ploiești! Spectatorii fac ‘valuri’. Viitorul este, fără îndoială, favorita celor din tribune.

90 de minute de foc! Intrăm în prelungiri și datorită VOUĂ, ?⚫️!!#ViitorulSuntemNoi #HaiViitorul

UPDATE 22:00 A patra înlocuire (permisă doar în prelungiri) pentru Viitorul: Lyes Houri îi lasă locul lui Vlad Achim.

UPDATE 21:50 1-1 după 90 de minute! Urmează cele două reprize de prelungiri de câte 15 minute.

UPDATE 21:47 S-au acordat 3 minute suplimentare pentru repriza a doua.

UPDATE 21:42 Ocazie pentru Viitorul! Ianis Hagi putea să înscrie un gol superb, din lovitură liberă.

UPDATE 21:38 Cartonaș roșu pentru un jucător al Astrei Giurgiu! Romario Pires a primit al doilea avertisment, pentru un fault foarte dur.

UPDATE 21:34 GOL pentru Viitorul! 1-1! Virgil Ghiță a înscris cu o lovitură de cap, în urma unui corner.

UPDATE 21:31 Organizatorii au anunțat că aproximativ 12.000 de spectatori sunt prezenți pe stadionul ‘Ilie Oană’ din Ploiești.

UPDATE 21:28 Gică Hagi a făcut și ultima schimbare. Eric de Oliveira a intrat în locul lui Denis Drăguș.

UPDATE 21:25 S-a accidentat Denis Alibec! Atacantul Astrei a ieșit de pe teren, iar Silviu Balaure joacă în locul lui.

UPDATE 21:17 Înlocuiri la Astra și Viitorul! Calcan a intrat în locul lui Rivaldinho, iar Begue joacă în locul lui Vasile Gheorghe.

UPDATE 21:14 Ocazie pentru Viitorul! Tudor Băluță a șutat superb de la 20 de metri, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

UPDATE 21:02 A început repriza a doua! Gică Hagi a schimbat portarul. Tordai i-a luat locul lui Cojocaru.

UPDATE 20:45 S-a încheiat prima repriză! Astra conduce cu 1-0, deși Viitorul a dominat jocul.

UPDATE 20:40 GOL pentru Astra! 1-0! Denis Alibec a șutat imparabil dintr-o lovitură liberă de la marginea careului.

UPDATE 20:30 Ocazie mare pentru Viitorul! Ianis Hagi a șutat din careu, dar portarul Lazar a respins mingea.

UPDATE 20:26 Viitorul domină Astra și și-a creat câteva ocazii de gol până acum. Constănțenii au o viteză superioară.

UPDATE 20:22 Viitorul a cerut penalty! Denis Drăguș l-a depășit pe Butean în banda stângă și a căzut în careu. Arbitrul Radu Petrescu a lăsat jocul să continue.

UPDATE 20:03 Ocazie pentru Viitorul! Ianis Hagi a șutat puternic cu stângul, de la aproximativ 18 metri, dar portarul Lazar a respins mingea în corner.

UPDATE 20:01 A început meciul! Stadion plin și gazon impecabil la Ploiești!

UPDATE 19:50 Selecționerul naționalei României, Cosmin Contra, a adus pe teren trofeul Cupei României.

UPDATE 19:45 Viitorul are o galerie zgomotoasă la finala din această seară.

UPDATE 19:00 Echipele de start:

Astra: Lazar – Butean, Cestor, Bejan, Radunovic – R. Moise, Mrzljak, R. Pires – V. Gheorghe, Alibec, Llullaku.

Viitorul: Cojocaru – Boboc, Țâru, V. Ghiță, De Nooijer – Houri, T. Băluță, Vână – I. Hagi – Drăguș, Rivaldinho.

Astra – Viitorul, ora 20:00, stadion „Ilie Oană” (Ploiești) ?LIVE BLOG ? bit.ly/2K3Ftcu

Publicată de Cupa României pe Sâmbătă, 25 mai 2019

UPDATE 17:50: În finala Cupei U19, care s-a jucat tot la Ploiești, CFR a produs surpriza și a învins-o cu 3-1 pe Viitorul.

Au marcat: Girsik (9), Fica (10), C. Nistor (83) / Pop (4)

ECHIPELE:

CFR Cluj: 90. Gal – 27. Bud (A. Nistor 54), 4. Rus-cpt, 21. Bălan, 77. Ispas (24. Potra 65)- 10. Dat, 6. Luca, 8. Chira (7. C. Nistor 65) – 11.Fica, 31. Girsik, 23. Joca (30. Covaci 75)

Antrenor: Dan Dobai

FC Viitorul: 1. Mușat – 2. Ghiță (22. Georgescu 46), 6. Leca-cpt, 5. Vlad, 3. Nedelea (18. Mureșan 65) – 4. Călin – 8. Tucaliuc (14. Negrean 75), 10. Matiș (19. Pocol 86), 7. Haită (17. Pitu 46) – 9. Pop, 11. D. Halep

Antrenor: Cristian Cămui

Astra și Viitorul se întâlnesc la Ploiești în finala Cupei României, LIVE VIDEO BLOG pe realitateasportiva.net.

În semifinale, Astra a eliminat-o pe CFR, în timp ce Viitorul a trecut de Craiova.

„Nu mai este vorba de nimic altceva, decât de ultima luptă decisivă. Sunt convins că ne putem lupta pentru trofeu. Am găsit o motivaţi extrem de bună în trofeu şi în şansa de a ne salva întregul sezon”, a declarat Costel Enache, cu o zi înaintea finalei.

„Respectăm Astra, sunt două echipe bune, omogene, fiecare cu calităţile ei, dar noi sperăm să avem o strategie mai bună decât a lor”, a declarat Gheorghe Hagi. „Suntem pregătiţi sută la sută, ar fi un sezon perfect dacă vom reuşi să terminăm cu un trofeu”, a spus Ianis Hagi înaintea finalei de la Ploieşti.

ECHIPELE PROBABILE:

Astra: Lazar – Butean, Cestor, Erico, Radunovici – R. Moise, Mrzljak, R. Pires – Balaure, Alibec, Llullaku

Viitorul: Cojocaru – Boboc, Țâru, V. Ghiță, De Nooijer – Houri,