VIDEO BLOG | FCSB – Mlada Boleslav 0-0. Coman a ratat ocazii uriașe

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 08 august 2019, ora 22:33,
FCSB
FCSB

Final. FCSB – Mlada 0-0

Min. 90+5: Moutinho trage peste poartă din afara careului. FCSB termină în forță o repriză pe care a dominat-o clar.

Min. 83: BARĂ FCSB! Acțiune frumoasă a gazdelor, balonul ajunge la Panțîru, care trage puternic în bară din careu.

Min. 80 Ultima schimbare la FCSB: iese Tănase, intră Gikiewicz.

Min. 79: OCAZIE FCSB! Mlada e depășită complet în aceste minute, iar Coman ratează o altă ocazie: șutul său este respins de portar.

Min. 71: OCAZIE FCSB! Coman șutează periculos din afara careului, dar balonul este respins în corner. Gazdele, tot mai aproape de gol!

Min. 67: OCAZIE FCSB! Roș-albaștrii au cea mai bună perioadă, iar Coman e aproape să înscrie cu un șut deviat din careu, care trece puțin pe lângă poartă.

Min. 64: Prima schimbare la Mlada: intră Fulnek, iese Ladra.

INFO: Mlada este susținută de 4 fani la Giurgiu

Min. 59: OCAZIE FCSB! Moutinho apare la finalizare, însă șutul său este boxat de Seda.

Min. 58: OCAZIE MARE MLADA! Ladra șutează puțin pe lângă poartă.

Min. 52: OCAZIE FCSB! Vână, bine deschis de Moutinho, a tras pe colțul scurt, dar portarul Mladei a respins în corner.

Începe repriza secundă

Pauză la Giurgiu! FCSB – Mlada 0-0. Repriză foarte slabă făcută de echipa lui Becali

Min. 40: OCAZIE MARE MLADA! Bucha trimite periculos cu capul, puțin pe lângă poartă

INFO: Mircea Lucescu urmărește meciul alături de Argăseală și probabil transmite indicații tactice staff-ului tehnic.

Schimbare FCSB: Iese Filip (accidentat) și intră Panțîru. Situație foarte grea pentru roș-albaștri, care au acum 9 jucători accidentați.

FCSB domină meciul, însă cehii sunt destul de bine organizați și blochează culoarele spre poartă.

INFO: Poate pentru prima oară de la scandalul dintre FCSB și CSA Steaua, Gigi Becali e contestat puternic de suporterii care susțin echipa din Liga 1.Ne-am săturat de incompetenţa ta! Pune un antrenor şi lasă-l să-şi facă treaba, a fost mesajul fanilor.

INFO: FCSB și-a aflat practic și adversara din play-off-ul Europa League. Guimaraes a trecut cu 3-0 de Ventspils, în deplasare, așa că returul din Portugalia se anunță o formalitate.

Min. 1: Începe meciul de la Giurgiu! În tribune sunt în jur de 4.000 de spectatori.

UPDATE 21:00: Mircea Lucescu a intrat înaintea meciului în vestiarul roș-albaștrilor și i-a încurajat pe jucători. „Bucurați-vă de fotbal! Sunteți 5 clase peste ei”, a fost mesajul tehnicianului.

ECHIPELE DE START:

FCSB: 99. Andrei Daniel Vlad – 2. Valentin Creţu, 16. Bogdan Planic, 8. Lucian Filip, 18. Aristidis Soiledis – 23. Ovidiu Popescu, 17. Iulian Cristea, 20. Ionuţ Vînă – 26. Răzvan Oaidă, 7. Florinel Coman, 10. Florin Tănase (căpitan). Antrenor: Vergil Andronache.

Rezerve: 34. Cristian Bălgrădean – 3. Ionuţ Panţîru, 14. Thierry Moutinho, 24. Diogo Salomao, 25. Ovidiu Perianu, 27. Lukasz Gikiewicz, 70. Claudiu Belu-Iordache.

FK Mlada Boleslav: 33. Jan Seda – 34. Antonin Krapka, 22. Ladislav Takacs, 36. Daniel Pudil, 25. Marco Tulio – 24. Pavel Bucha, 8. Marek Matejovsky (căpitan), 12. Michal Hubinek, 9. Tomas Ladra – 11. Nikolai Komlicenko, 10. Muris Mesanovic. Antrenor: Jozef Weber.

Rezerve: 13. Jan Stejskal – 15. Tomas Wagner, 18. Jakub Fulnek, 20. Jonas Auer, 23. Lukas Budinsky, 26. David Pech, 29. Jakub Klima.

UPDATE 20:00: Jucătorii vicecampioanei României au ajuns la stadion. O oră și jumătate până la fluierul de start.

FCSB și Mlada Boleslav se întâlnesc, la Giurgiu, de la ora 21.30, în turul 3 preliminar al Europa League.

Roș-albaștrii joacă pentru a cincea oară împotriva unei echipe din Cehia. În perioada recentă. FCSB le-a mai întâlnit pe Spartak Trnava, Sparta Praga, Slavia Praga și Viktoria Plzen.

În cele 14 partide cu echipele menționate, roș-albaștrii au 5 victorii, 5 remize și 4 înfrângeri.

Cele mai recente întâlniri cu adversari cehi au fost în 2016 și 2017.

În 2016, roș-albaștrii s-au impus contra celor de la Sparta Praga în turul 3 preliminar din Liga Campionilor, scor 3-1 la general.

Apoi, în 2017, FCSB a jucat de două ori cu Viktoria Plzen.

În preliminariile Liga Campionilor, a fost 6-3 la general, , iar Europa League, faza grupelor, 3-0 pe Arena Națională și 1-2 în Cehia.

FCSB abordează meciul cu Mlada măcinată de probleme. Mihai Stoica a plecat ieri, spunând că are nevoie de o pauză.

În continuare, roș-albaștrii nu au antrenor sau, cel puțin, nu au unul care să se ridice la nivelul echipei.

Patronul FCSB a anunțat că jucătorii nou veniți vor fi titulari.

Cu siguranță, cei nou veniți vor fi titulari. Soiledis o să joace în stânga. E mai experimentat, are o vârstă mai înaintată. Părerea mea e că Panțîru e mai valoros, dar e mai tânăr și trebuie să capete ceva experiență„, a spus Gigi Becali la Pro X.