VIDEO BLOG | FCSB rămâne în cursa pentru titlu, după victoria de la Craiova

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 05 mai 2019, ora 21:40,
craiova-fcsb-2

UPDATE 23:00 În urma acestui rezultat, FCSB e la două puncte de CFR Cluj, cu două etape înainte de finalul play-off-ului. Ardelenii joacă mâine seară la Giurgiu, cu Astra.

UPDATE 22:58 GOL pentru FCSB! Dennis Man stabilește scorul final, 2-0, în minutul 90+5. A fost o eroare în defensiva Craiovei, iar Man a șutat la colțul lung din careu. (VIDEO)

UPDATE 22:53 Au fost arătate 5 minute de prelungire pentru repriza a doua.

UPDATE 22:47 Teixeira și Roman sunt pe teren pentru FCSB pentru acest final de meci. Au ieșit Bălașa și Coman.

UPDATE 22:34 Ocazie pentru Craiova! Mihăilă a reușit o acțiune bună în partea stângă și a centrat, dar nou-intratul Meza Colli nu a ajuns la minge.

UPDATE 22:25 Ocazie mare pentru FCSB! Dennis Man a primit o pasă excelentă de la Iulian Cristea, dar a încercat o ‘scăriță’ și portarul a prins mingea fără emoții.

UPDATE 22:10 Ocazie pentru Craiova! Mihăilă a reușit o foarfecă laterală din careu, dar mingea s-a dus pe lângă poartă.

UPDATE 22:05 A început repriza a doua. Carlos Fortes a fost introdus pe teren în locul lui Andrei Cristea.

UPDATE 21:50 După 5 minute de prelungire, prima repriză se încheie cu scorul de 1-0 pentru FCSB.

UPDATE 21:45 Ocazie clară pentru Craiova! Mihăilă a scăpat singur cu portarul, dar a șutat slab, iar Bălgrădean a respins mingea.

UPDATE 21:40 Tensiune mare pe teren! Au fost acordate până acum 7 cartonașe galbene: Dimitrov, Donkor, Kelic, Pigliacelli / Planic, Hora, Benzar.

UPDATE 21:35 GOL pentru FCSB! Florin Tănase înscrie de la 11 metri. (VIDEO)

UPDATE 21:33 Penalty clar pentru FCSB! Isaac Donkor îl faultează pe Florinel Coman în colțul careului.

UPDATE 21:23 Ocazie mare pentru Craiova! Cicâldău a fost lansat în careu și a șutat la colțul lung, puțin pe lângă poartă.

UPDATE 21:17 Înlocuire la FCSB! Harlem Gnohere s-a accidentat și a fost înlocuit cu Ioan Hora.

UPDATE 21:13 Ocazie pentru FCSB! Dennis Man s-a aflat în poziție clară de a înscrie, dar a fost blocat în ultimul moment de către elvețianul Fedele.

UPDATE 21:01 A început meciul! Atmosferă superbă în tribune!

UPDATE 20:12 Mesaj mobilizator în vestiarul Universității Craiova: „În fiecare zi poți face ceva pentru a mă convinge că meriți să joci. Convinge-mă în fiecare zi!”

UPDATE 20:00 Avem imagini cu sosirea celor două echipe la stadionul din Craiova. Roș-albaștrii au inspectat terenul de joc, care se prezintă în condiții foarte bune.

? #LIVE: Știința a ajuns la stadion.#SustineStiinta #AsaELaCraiova #CampioniLaSuporteri

Publicată de Universitatea Craiova pe Duminică, 5 mai 2019

Delegația FCSB a ajuns pe "Ion Oblemenco".

Publicată de FCSB pe Duminică, 5 mai 2019

UPDATE 19:50 Iată echipele de start alese de către antrenorii Corneliu Papură și Mihai Teja:

⚽️ Așa arată echipa de start din această seară.#SustineStiinta #AsaELaCraiova #CampioniLaSuporteri

Publicată de Universitatea Craiova pe Duminică, 5 mai 2019

#liga1 #playoff #craiovafcsbAceasta este echipa trimisă în teren de Mihai Teja în partida cu Universitatea Craiova, care va începe la 21:00, în direct la Digi Sport, Telekom Sport și Look Sport.

Publicată de FCSB pe Duminică, 5 mai 2019

UPDATE 19:40 Organizatorii au anunțat că au fost vândute toate biletele pentru acest meci. Sunt așteptați aproximativ 28.000 de spectatori pe ‘Ion Oblemenco’.

UPDATE 17.31: Echipele probabile:

Craiova: Pigliacelli – Dimitrov, Donkor, Kelic, Bancu – Mateiu, Cicâldău, Fedele – Bărbuţ, Fortes, Mihăilă.

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planici, I. Cristea, Morais – Teixeira, Filip – Man, Fl. Tănase, Fl. Coman – Gnohere.

Întâlnire de gradul zero la Craiova! Universitatea și FCSB au nevoie de victorie pentru a rămâne în obiectiv.

Craiova visează să fie vicecampioană. Universitatea trebuie să câștige pentru a o prinde din urmă chiar pe rivala de astăzi, FCSB.

Nu văd ce ne-ar opri ca să ne îndeplinim obiectivul. Avem tot ce ne trebuie ca să terminăm pe poziţia a 2-a”, Corneliu Papură – antrenor CS U Craiova.

Universitatea nu poate miza pe cinci dintre jucători. Cea mai importantă absență rămâne cea a atacantului Elvir Koljic, golgheterul oltenilor.

? Cei 5️⃣ jucători indisponibili astăzi din punct de vedere medical.#RaportMedicalUCV1948#SustineStiinta#AsaELaCraiova

Pentru FCSB, jocul din această seară are miză dublă. Formația pregătită de Mihai Teja trebuie să-și apere și spatele și trebuie să și rămână în lupta pentru titlu.

Dacă roș-albaștrii nu câștigă în această seară, iar CFR se impune, mâine, cu Astra, clujenii sunt din nou campioni.

Din contră, dacă de impun, elevii lui Teja împușcă doi iepuri odată: îi țin pe olteni la distanță și continuă să spere la titlu.

VEZI ÎNREGISTRAREA CONFERINȚEI DE PRESĂ DE LA FCSB

Conferință de presă înaintea partidei de la Craiova!

Antrenorul Mihai Teja și jucătorul Lucian Filip au participat sâmbătă dimineață la o conferință de presă înaintea jocului cu Universitatea Craiova, care se va disputa duminică seara pe stadionul Ion Oblemenco.

Publicată de FCSB pe Sâmbătă, 4 mai 2019

VEZI ÎNREGISTRAREA CONFERINȚEI DE PRESĂ DE LA UNIVERSITATEA

? #LIVE: Conferința de presă premergătoare meciului Universitatea Craiova – FCSB. Participă antrenorul Corneliu Papură și fundașul Renato Kelić.#SustineStiinta#VulcanulDePeOblemenco#AsaELaCraiova

Publicată de Universitatea Craiova pe Vineri, 3 mai 2019

Jucătorii echipei bucureștene au ajuns sâmbătă la Craiova. Roș-albaștrii au fost așteptați de fani pentru autografe, iar Florin Tănase a fost rugat de o admiratoare cu care conversase pe Instagram să-i dea tricoul 🙂

Delegația FCSB a ajuns sâmbătă seara la Hotelul Ramada, din Craiova, acolo unde echipa s-a cazat înaintea meciului cu Universitatea.