VIDEO BLOG | Celtic – CFR 2-0. Campioana a suferit primul eșec în Europa League

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 03 octombrie 2019, ora 20:10,
Celtic CFR
Celtic CFR

Final. CFR e învinsă de Celtic în Scoția, scor 0-2. Meci foarte slab făcut de echipa lui Petrescu.

Min. 85: Celtic face abia acum prima schimbare: iese Forrest, intră Hayes

Min. 81: Schimbare CFR: iese Djokovic, intră Golofca

CFR nu e capabilă să pună probleme și pare resemnată cu eșecul. Lazio a revenit spectaculos cu Rennes și e în avantaj: 2-1.

Min. 70: Schimbare CFR: iese Rondon, intră Păun

Min. 63: OCAZIE CFR! Tot Deac e periculos, însă șutul mijlocașului e respins de Forster.

INFO: Lazio a egalat-o pe Rennes la Roma. E 1-1 în Italia!

Min. 59: GOL CELTIC! Elyounoussi rămâne liber și înscrie pentru 2-0 după ce șutul său e deviat în plasă de Burcă.

Min. 57: Schimbare CFR: Iese Aurelio, intră Culio

INFO: Vești bune pentru CFR. În celălalt meci din grupa E, Lazio și Rennes sunt la egalitate, scor 0-0.

Min. 48: Bordeianu greșește nepermis, însă Forrest nici nu centrează, nici nu trage la poartă, iar CFR scapă de un moment delicat.

Începe repriza secundă

Pauză la Glasgow! Celtic – CFR 1-0.

Min. 42: CFR cere penalty! Rondon cade mult prea ușor după o pasă a lui Omrani, iar atacantul vede doar cartonaș galben pentru simulare.

Min. 35: CFR are probleme în continuare, iar Celtic caută și golul al doilea înainte de pauză.

Min. 26: GOL ANULAT CFR! Boli înscrie din pasa lui Rondon după o lovitură liberă, însă golul este anulat pentru ofsaid.

Min. 23: OCAZIE CELTIC! Gazdele presează serios, iar Bolingoli trimite puțin peste poartă cu o execuție frumoasă.

Min. 21: GOL CELTIC! Edouard înscrie printr-o lovitură de cap din careu.

INFO: Plouă torențial la Glasgow, iar temperatura nu depășește 10 grade.

Min. 11: OCAZIE MARE CELTIC! Jullien are două ocazii mari în mai puțin de un minut. La prima șansă de gol, Arlauskis intervine excelent.

Min. 10: Burcă sângerează la buză, iar arbitrul Siebert îl trimite în afara terenului pentru îngrijiri medicale.

Min. 4: Celtic a început mai bine în primele minute, a pus presiune, însă apărarea echipei noastre n-a avut emoții.

Min. 1: Începe meciul dintre Celtic și CFR!

UPDATE 20:45: CFR începe meciul în următoarea formulă: Arlauskis – Susic, Boli, Burcă, Camora – Bordeianu, Luis Aurelio, Djokovic – Deac, Rondon, Omrani

Celtic: Forster – Ajer, Jullien, Elhamed, Bolingoli – Forrest, Brown, McGregor – Christie, Edouard, Elyounoussi

UPDATE 20:40: Jucătorii lui Petrescu au ajuns la stadion!

UPDATE 20:30: FOTO: Așa arată vestiarul ardelenilor

CFR a avut un debut excelent în grupele Europa League, iar campioana speră să prindă unul dintre primele două locuri.

După victoria cu Lazio, scor 2-1, CFR joacă azi în Scoția, pe terenul celor de la Celtic.

CFR a încasat de la UEFA 9 milioane de euro pentru parcursul european din acest sezon.

În caz că vor câștiga, elevii lui Dan Petrescu vor încasa câte 5.000 de euro fiecare, potrivit gsp.ro. Atât au luat Deac și colegii săi și pentru succesul obținut cu Lazio, în prima etapă din grupe.

Și un rezultat de egalitate cu Celtic va fi recompensat cum se cuvine: 2.000 de euro de jucător.

Celtic are o revanșă de luat: CFR a trecut de formația din Scoția, în turul 3 preliminar din Liga Campionilor.

„Chiar dacă întâlnesc un adversar foarte ofensiv, care îşi creează multe ocazii, ei şi-au demonstrat într-un moment de tensiune şi delicat, că pot să câştige. Dacă câştigă în seara asta, sunt ca şi calificaţi. Un nou miracol, din punctul meu de vedere”, a spus selecționerul României, Cosmin Contra.