BLOG | Liverpool e în finala Ligii Campionilor, după un meci de poveste! Barcelona a primit patru goluri pe Anfield

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 07 mai 2019, ora 22:50,
bucurie-liverpool

UPDATE 00:00 Ajax sau Tottenham va fi adversara lui Liverpool în finala Ligii Campionilor, care se va disputa pe 1 iunie, la Madrid. Olandezii au câștigat cu 1-0 la Londra.

UPDATE 23:55 S-a încheiat meciul! Liverpool câștigă cu 4-0 și se califică în finala Ligii Campionilor, deși a pierdut cu 3-0 manșa tur cu FC Barcelona.

UPDATE 23:48 Ultima înlocuire pentru Liverpool: a ieșit Shaqiri și a intrat Daniel Sturridge.

Au fost arătate 5 minute de prelungire pentru repriza a doua.

UPDATE 23:44 A doua schimbare făcută de către Jurgen Klopp: a intrat Joe Gomez în locul eroului Divock Origi, care a cedat din punct de vedere fizic.

UPDATE 23:40 Ultima înlocuire făcută de către Ernesto Valverde: a ieșit Ivan Rakitic și a intrat brazilianul Malcom.

UPDATE 23:38 GOL pentru Liverpool! 4-0! Divock Origi a înscris, în urma unui corner executat rapid de către Alexander-Arnold. Catalanii au fost prinși nepregătiți!

UPDATE 23:33 A doua înlocuire la FC Barcelona: a părăsit terenul Arturo Vidal și a intrat mijlocașul brazilian Arthur.

UPDATE 23:23 Prima schimbare la Barcelona, una defensivă la prima vedere: Coutinho a ieșit și a intrat Nelson Semedo.

UPDATE 23:17 GOL pentru Liverpool! 3-0! Georginio Wijnaldum a înscris cu o lovitură de cap.

Scorul este egal la general, 3-3. Meciul poate ajunge la reprizele de prelungiri și lovituri de departajare.

UPDATE 23:13 GOL pentru Liverpool! 2-0! Georginio Wijnaldum a înscris cu un șut din centrul careului.

UPDATE 23:10 Ocazie pentru Barcelona! Luis Suarez a scăpat singur cu portarul, dar a șutat slab, iar Alisson a respins mingea.

UPDATE 23:08 Ocazie pentru Liverpool! În urma unui corner, Van Dijk a reluat cu călcâiul, dar Ter Stegen a respins mingea. Englezii au cerut penalty pentru un fault asupra fundașului olandez.

UPDATE 23:05 A început repriza a doua! Înlocuire la Liverpool: a ieșit Robertson și a intrat Wijnaldum.

UPDATE 22:52 Final de primă repriză! 1-0 pentru Liverpool, grație reușitei lui Origi din minutul 7. Barcelona are un avans considerabil pe ansamblul ambelor manșe: 3-1.

UPDATE 22:49 Ocazie mare pentru Barcelona! Messi l-a lansat excelent pe Jordi Alba, care a fost blocat de către Alisson în careu.

UPDATE 22:46 Busquets și Fabinho au primit cartonașe galbene în această primă repriză.

Au fost arătate 4 minute de prelungiri.

UPDATE 22:36 Ritmul de joc a mai scăzut! Niciuna dintre echipe nu și-a mai creat oportunități de gol.

UPDATE 22:18 Ocazii pe bandă rulantă pentru Barcelona! Messi și Coutinho puteau să înscrie, dar intervențiile lui Alisson și Matip îi țin în viață pe „cormorani”.

UPDATE 22:14 Ocazie pentru Barcelona! Messi a primit o minge în careu și a șutat la colțul scurt, iar portarul Alisson a respins în corner.

UPDATE 22:08 GOL pentru Liverpool! 1-0! Divock Origi a înscris!

Jordi Alba a comis o eroare mare, iar Jordan Henderson a șutat din 10 metri. Ter Stegen a respins mingea în față, iar atacantul belgian a fost pe fază.

UPDATE 22:00 Arbitrul acestei partide, turcul Cuneyt Cakir, a dat lovitura de start! Barcelona are mingea în acest moment.

UPDATE 21:55 Iată cum au fost întâmpinați cei de la Liverpool pe drumul către stadionul Anfield:

UPDATE 21:45 Mohamed Salah și Roberto Firmino, marii absenți ai serii, au înscris 42 de goluri pentru Liverpool în acest sezon, în toate competițiile.

UPDATE 21:15 Gest lăudabil din partea conducerii Barcelonei, care a depus un buchet de flori, în apropierea arenei din Liverpool, în memoria victimelor tragediei de pe Hillsborough.

96 de persoane au murit și alte 766 au fost rănite pe 15 aprilie 1989, în timpul semifinalei Cupei Angliei dintre Liverpool și Nottingham Forest.

UPDATE 21:10 Barcelona va avea câteva mii de fani pe ‘Anfield’.

UPDATE 21:00 Iată mesajul mobilizator al celor de la Liverpool înainte de marea provocare din această seară:

Liverpool și Barcelona se înfruntă în această seară pe Anfield în returul semifinalei din Liga Campionilor. Catalanii au avansul confortabil din primul meci, pe care l-au câștigat cu 3-0. Antrenorul ‘cormoranilor’, Jurgen Klopp, nu poate miza pe doi jucători de bază pentru atac: Mohamed Salah și Roberto Firmino.

Liverpool vrea să uite meciul tur, când a ratat mai multe șanse clare de a înscrie. Barcelona a găsit poarta prin Luis Suarez (26′) și Leo Messi (75′, 82′).

Iată echipele de start pentru partida care va începe la ora 22.00:

Rezervele:

Leo Messi este favorit să primească titlul de golgheter în acest sezon al Ligii Campionilor. Starul argentinian are 12 reușite până acum.