Halep o învinge fără emoții pe Zheng și e în turul al treilea la Wimbledon

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 05 iulie 2018, ora 15:56,
Halep
Halep

VICTORIE HALEP !!! Simona câștigă 10 game-uri la rând, ia setul al doilea cu 6-0 și e în următorul tur la Wimbledon, după un meci care a durat o oră și 18 minute.

UPDATE 18:27. HALEP – ZHENG 5-0. Simona nu are nicio problemă și este la un singur game de câștigarea unui meci în care s-a chinuit doar în primul set.

UPDATE 18:16: HALEP – ZHENG 3-0. Simona e de neoprit și face spectacol până acum în setul al doilea, în care a izbutit un break. Zheng pare la pământ!

SET 2

UPDATE 18:05. HALEP – ZHENG 7-5. Simona se mobilizează, face diferența și câștigă cu dificultate primul set: 7-5.

UPDATE 17:58. HALEP – ZHENG 5-5. Simona nu cedează, face un break extrem de important și reușește să egaleze în primul set: 5-5.

UPDATE 17:44. HALEP – ZHENG 3-4. Moment complicat pentru Halep, care își pierde serviciul, iar chinezoiaca are acum o șansă importantă să ia primul set.

UPDATE 17:33. HALEP – ZHENG 3-2. Simona revine la conducere după ce câștigă un game disputat.

UPDATE 17:25. HALEP – ZHENG 2-1. Simona reușește break-ul, face 2-0, însă chinezoiaca surprinde și câștigă apoi la 0 pe serviciul Simonei.

UPDATE 17:20. HALEP – ZHENG 1-0. Simona Halep începe perfect și se impune la 0 pe propriul serviciu.

UPDATE: Halep intră în arenă pentru meciul cu Zheng.

Simona Halep (1 WTA) joacă astăzi, după ora 16.00, împotriva chinezoaicei Saisai Zheng, 24 de ani, 126 WTA.

Zheng a ajuns în turul al doilea după ce a învins-o pe Qiang Wang, tot din China, scor 6-3, 4-6, 6-1.

Simona a trecut de japoneza Kurumi Nara fără emoții, 6-2, 6-3.

Halep și Zheng s-au mai întâlnit o singură dată până acum.

În 2015, în semifinale la Shenzen, Simona a câștigat cu 6-2, 6-3.