LIVE BLOG | Vive la France! Prima finalistă a Cupei Mondiale din Rusia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 10 iulie 2018, ora 23:43,
Franta2
Franta2

După o pauză de 12 ani, Franța ajunge din nou într-o finală de Cupă Mondială. În 2006, Germania a câștigat trofeul.

UPDATE 23:00 Samuel Umtiti a fost desemnat omul meciului de la Sankt Petersburg.

UPDATE 22:51 Final de meci! Franța se califică pe merit în finala Cupei Mondiale, după 1-0 cu Belgia.

UPDATE 22:50 Șansă uriașă pentru francezi în ultimul minut de joc! Courtois are o nouă intervenție fantastică, după șutul lui Tolisso din marginea careului.

UPDATE 22:50 Ocazie pentru Franța! Antoine Griezmann a lansat o torpilă spre bara stângă a porţii, dar portarul a avut o priză foarte bună.

UPDATE 22:48 Belgia a efectuat și ultima schimbare: Michy Batshuayi a intrat în locul lui Nacer Chadli.

UPDATE 22:46 Șase minute de prelungire pentru repriza a doua!

UPDATE 22:43 Blaise Matuidi nu mai poate continua din cauza unei accidentări, iar Corentin Tolisso a fost introdus pe teren.

UPDATE 22:41 Didier Deschamps face o schimbare defensivă: mijlocașul Steven N’Zonzi i-a luat locul atacantului Olivier Giroud.

UPDATE 22:39 Statistică: 43,7% dintre golurile înscrise la Cupa Mondială din Rusia au venit din corner sau lovitură liberă.

UPDATE 22:37 Ocazie pentru Belgia! Axel Witsel a șutat puternic de la marginea careului, iar Lloris a respins mingea în lateral. A fost o execuție aproape pe centrul porții.

UPDATE 22:36 Cu zece minute înainte de final, Marouane Fellaini este înlocuit cu Yannick Carrasco în echipa Belgiei.

UPDATE 22:33 Statistică: patru dintre ultimele opt semifinale de Cupă Mondială s-au încheiat cu scorul de 1-0.

UPDATE 22:30 Kylian Mbappe este greu de prins inclusiv de către fotografii prezenți pe arena din Sankt Petersburg.

UPDATE 22:25 Alderweireld a văzut cartonașul galben.

UPDATE 22:21 Mertens a centrat în forță din partea dreaptă, iar Fellaini a trimis cu capul de lângă punctul de la 11 metri, puțin pe lângă bară.

UPDATE 22:19 Eden Hazard a primit cartonaș galben pentru o intervenție din spate.

UPDATE 22:18 Franța a jucat mult mai bine în această repriză și a dominat.

UPDATE 22:16 Prima schimbare a partidei e făcută de Belgia: Dries Mertens a intrat în locul lui Mousa Dembele. Cel mai probabil, belgienii vor schimba sistemul de joc.

UPDATE 22:14  Ocazie pentru Franța! Mbappe a găsit o pasă extraordinară pentru Giroud, cu călcâiul, dar șutul din 8 metri al atacantului francez a fost blocat de un fundaș.

UPDATE 22:12 Patru dintre ultimele șase goluri înscrise de Franța într-o semifinală de Cupă Mondială au venit din partea unor fundași: Marius Tresor (împotriva Germaniei de Vest în 1982) și Lilian Thuram (două reușite împotriva Croației, în 1998).

UPDATE 22:07 GOL pentru Franța! Samuel Umtiti trimite cu capul la colțul scurt, în urma unui corner. Centrarea i-a aparținut lui Griezmann.

UPDATE 22:03 Olivier Giroud a ajuns la peste 420 de minute fără șut pe poartă la Cupa Mondială.

UPDATE 22:00 A început repriza a doua, iar Kevin De Bruyne a fost aproape să scape singur cu portarul, dar un fundaș francez a îndepărtat pericolul.

UPDATE 21:55 Eden Hazard a reușit aproape la fel de multe driblinguri precum ceilalți 21 de jucători la un loc.

UPDATE 21:46 Pauză la Sankt Petersburg! Scorul este 0-0, dar nivelul de joc a fost unul ridicat. Belgia a avut ocaziile mai clare în prima jumătate de oră, dar Franța a irosit două șanse bune în ultimele zece minute.

UPDATE 21:43 Antoine Griezmann a executat o lovitură liberă, dar nu a putut să trimită mingea peste zid.

UPDATE 21:38 Ocazie imensă pentru Franța! Fundașul dreapta Pavard a primit o pasă superbă în careu din partea lui Mbappe și a șutat la colțul lung, pe jos. Portarul Courtois a intervenit spectaculos cu piciorul.

Franța începe să găsească spații mari între linia de mijloc și apărarea Belgiei.

UPDATE 21:36 Giroud s-a accidentat la piciorul drept și primește îngrijiri medicale. Se pot observa grimase de durere pentru francez.

UPDATE 21:33 Olivier Giroud a irosit o oportunitate bune. Atacantul francez a șutat slab dintr-o poziție ideală, în centrul careului.

UPDATE 21:31 Potrivit datelor FIFA, în opt dintre ultimele 11 semifinale de la Cupa Mondială, scorul la pauză a fost 0-0.

UPDATE 21:26 Ocazie mare pentru Belgia! De Bruyne a centrat în forță, iar Umtiti a respins foarte bine. Mingea ar fi ajuns la Lukaku în 6 metri, iar Belgia ar fi deschis scorul, cel mai probabil.

UPDATE 21:21 Ocazie imensă pentru Belgia! Hugo Lloris a intervenit fantastic la șutul din întoarcere al lui Toby Alderweireld, din 12 metri. Belgienii generează pericol în urma loviturilor de colț.

UPDATE 21:17 Eden Hazard a fost din nou aproape de gol! Belgianul a șutat din afara careului, dar mingea a fost deviată de către Varane și s-a dus puțin peste poartă.

UPDATE 21:15 Prima mare ocazie! Eden Hazard a preluat la marginea careului, în banda stângă, și a șutat puțin pe lângă poarta Franței.

UPDATE 21:13 Pogba a încercat să-l lanseze în adâncime pe Mbappe, dar Courtois a ieşit la timp din poartă şi a prins mingea la marginea careului. Vedeta Franţei și-a arătat încă o dată viteza excepțională.

UPDATE 21:10 Francezul Lucas Hernandez a irosit o şansă bună. Fundașul stânga a trimis o pasă imprecisă în interiorul careului, care a fost blocată de către defensiva adversă.

Belgia pasează mai bine pe acest început de meci.

UPDATE 21:07 Regele Philippe al Belgiei și președintele francez Emmanuel Macron se află în tribune.

UPDATE 21:05 Belgia reușește primele două faze periculoase. Hazard și Chadli au centrat din bandă, iar fundașii francezi au respins in extremis, din apropierea porții lui Lloris.

UPDATE 21:00 Franța a avut lovitura de începere a partidei. Belgienii sunt deocamdată în jumătatea proprie.

UPDATE 20:50 Brigada de arbitri e din Uruguay, cu Andres Cunha la centru, iar Nicolas Taran și Mauricio Espinosa sunt asistenți. Rezervă este Marvin Torrentera (Mexic).

Arbitru video este Massimiliano Irrati (Italia), iar arbitrii asistenţi video sunt Roberto Diaz (Spania), Mauro Vigliano (Argentina), Paolo Valeri (Italia).

UPDATE 20:40 Kylian Mbappe și Antoine Griezmann sunt principalele pericole pentru poarta lui Thibaut Courtois. Griezmann a înscris șapte goluri în ultimele șase partide eliminatorii pentru naționala Franței.

UPDATE 20:35 Suporterii sunt pregătiți pentru spectacol în această semifinală. Lotul Franței valorează peste un miliard de euro, iar cel al Belgiei 650 de milioane de euro.

UPDATE 20:30 Sunt 18 grade la Sankt Petersburg, iar cerul este înnorat. În sferturile de finală, condițiile meteo au fost mai bune.

Partida ar trebui să se joace cu casa închisă, arena având o capacitate de capacitate 68.134 spectatori.

UPDATE 20:20 Singura schimbare din primul ’11’ al Franței este Blaise Matuidi, revenit după suspendare, în locul lui Correntin Tolisso.

Pentru Belgia, Mousa Dembele i-a luat locul lui Thomas Meunier (suspendat) în banda dreaptă.

UPDATE 20:15 Iată imaginile cu sosirea celor două echipe la arena din Sankt Petersburg și primul contact al jucătorilor cu gazonul.

UPDATE 20:00 Iată echipele de start:

Franța și Belgia se înfruntă la Sankt Petersburg în prima semifinală a Cupei Mondiale 2018. Există o rivalitate istorică între cele două selecţionate, care s-au mai întâlnit de 73 de ori.

”Diavolii roşii” conduc cu 30 de victorii în meciurile directe cu ”Les Bleus”, care au doar 24 de succese, alte 19 partide încheindu-se la egalitate. Ultimul duel a avut loc în 2015, un meci amical câştigat de belgieni cu 4-3 pe Stade de France.

Belgia s-a calificat în semifinalele unei Cupe Mondiale în premieră după 32 de ani. Totodată, belgienii au înregistrat numai victorii până acum la turneul final din Rusia.

Belgia este echipa cu cel mai bun atacat la turneul din Rusia, cu 14 goluri înscrise. Romelu Lukaku este golgheter, cu patru reușite.

Franţa a fost campioană mondială în urmă cu 20 de ani. După ediția din 1998, „Cocoșul galic” n-a mai reușit să ajungă în semifinale.

Franța  nu a impresionat în faza grupelor, obţinând victorii la limită cu Australia şi Peru, precum şi o remiză cu Danemarca.