VIDEO | Suedia – Anglia 0-2. Echipa lui Southgate se califică la pas în sferturile Campionatului Mondial

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 07 iulie 2018, ora 18:25,
Anglia Suedia

Finalul meciului. Anglia se califică la pas în semifinalele Campionatului Mondial (pentru a treia oară în istorie).

VIDEO REZUMAT: Suedia – Anglia 0-2

Min. 80: Cu zece minute înainte de final, suporterii Suediei sunt resemnați și nu își mai fac speranțe într-o revenire spectaculoasă.

Min. 72: OCAZIE MARE SUEDIA! Berg primește în careu și trage excelent, însă Pickford reușește să respingă.

Min. 65: Schimbări Suedia: ies Toivonen şi Forsberg, intră Guidetti şi Olsson.

INFO: Pentru prima oară din 1970 încoace, doi jucători de la Tottenham reușesc să marcheze la un Campionat Mondial.

Min. 59: GOOOL ANGLIA! Alli punctează pentru 2-0 printr-o lovitură de cap și echipa lui Southgate este tot mai aproape de semifinalele Campionatului Mondial. E al treilea gol la echipa națională pentru Alli!

Min. 47: OCAZIE SUEDIA! Berg trimite periculos cu capul, însă Pickford reușește să evite golul.

Începe repriza secundă.

Finalul primei reprize. La pauză, Suedia – Anglia 0-1. Nordicii nu au tras pe poartă în primele 45 de minute.

INFO: Harry Maguire reușește primul său gol în tricoul naționalei Angliei.

Min. 30: GOOOOL ANGLIA! Maguire deschide scorul printr-o lovitură de cap, după un corner.

Min. 19: OCAZIE ANGLIA! Kane trage periculos din poziție bună, însă șutul său nu prinde cadrul porții.

Min. 1: Începe meciul dintre Suedia și Anglia.

ECHIPELE DE START:

De la ora 17:00, Suedia și Anglia se întâlnesc la Samara, în sferturile Campionatului Mondial din Rusia.

Nordicii au impresionat până acum, în optimi au trecut de Elveția (1-0), iar acum speră să producă surpriza și în fața Angliei.

Echipa lui Southgate a eliminat în optimi Columbia, la loviturile de departajare.