LIVE BLOG | Steaua-Academia Rapid 1-3. Așa am trăit derby-ul la care au asistat 36.000 de spectatori

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 14 aprilie 2018, ora 17:22,
steaua, rapid

Finalul meciului: Academia Rapid se impune în fața celor de la CSA Steaua cu 3-1. Crainicul face o rectificare și anunță că pe Arena Națională au fost 36.277 de spectatori, cu 10.000 mai mulți decât anunțase inițial.

Min. 88: Intră pe teren și veteranul Rapidului, Daniel PANCU.

Min. 86: Fondul sonor este asigurat acum de rapidiști, în timp ce o parte a galeriei Stelei a părăsit inexplicabil peluza, fără să fi intrat în conflict cu jandarmii.

INFO: Crainicul anunță că pe stadion sunt 26.045 de spectatori, conform numărătorii de la turnicheți.

Min. 72: O petardă explodează lângă portarul Stelei, însă arbitrul Bîrsan lasă jocul să continue și nu-l mai întrerupe încă o dată. De menționat că Steaua putea reintra în joc, ratând o mare ocazie de gol.

Min. 68: Imediat după al treilea gol al Rapidului, un ultras al giuleștenilor, extrem de curajos, a țâșnit pur și simplu spre galeria Stelei, arătând semne obscene. Jandarmii au intervenit la timp, nu înainte ca mai mulți ultrași roș-albaștri să iasă din peluză, pentru a se război cu rivalul din Giulești.

Min. 60 Gol Rapid! Pe contraatac, Niculae a pasat la Vlada, care nu l-a iertat pe Iancu și a făcut 3-1!

Min. 54 Gol Rapid! Iancu a ieșit prost pe o centrare, iar Burlacu a marcat pentru 2-1.

Min. 52 De 7 minute s-a reluat meciul pe Arena Națională, iar scenariul este identic cu cel din prima repriză: Academia Rapid este echipa care domină și are ocazii.

20:53 După o bătaie bună, organizatorii au găsit soluția să calmeze spiritele: o fanfară face legea pe gazonul de pe Arena Națională 🙂

Min. 45+6 Gol Steaua! Predescu a transformat lovitura de la 11 metri acordată de arbitrul Bârsan.

20:39 Vor fi 5 minute prelungiri și sunt din nou incidente la tribuna a doua.

Min.41 GOL Rapid! 0-1 Vlada centrează din flancul drept, de lângă Sitaru, Daniel Niculae ia prim-planul şi marchează cu sânge rece de la 10 metri. Iancu nu are reacţie.

Min. 32: Un banner ironic al steliștilor: „Degeaba v-ați făcut Academie / că tot școala vieții pe diplome vă scrie”.

După o ocazie mare ratată de Steaua, au apărut incidentele serioase pe Arena Națională. Rapidiștii din peluză au pătruns peste suporterii de la tribuna a doua, iar jandarmii au calmat spiritele fără a acționa în forță. O parte din tribuna a doua s-a golit, iar un jandarm a scos în brațe un copil din mulțimea furioasă.

20:05 Se pare că nu le-a iesit cum trebuie 🙂

Pe Pancu l-a desenat sculptorul care i-a făcut statuia lui Cristiano Ronaldo.

Publicată de Costin Stucan pe 14 Aprilie 2018

Au trecut 10 minute, iar spectacolul din tribune este mult peste cel din teren. Alături de rapidiști sunt și suporterii Timișoarei care joacă în liga a doua, cele două galerii fiind înfrățite.

20.00 Spectacol total în peluza fanilor Stelei!

19.56 S-a reluat partida. În tribunele Arenei Naționale sunt și foarte mulți jurnaliști străini care au venit la București special pentru meci, surprinși că un joc de Liga a 4-a atrage în tribune 40 000 de fani.

19.53 Meciul este întrerupt, după ce suporterii celor două echipe au aruncat câteva torțe în teren.

19.35 Daniel Pancu, la Digisport: „Mă bucur că fotbalul românesc are de câştigat în seara asta, e un semnal către cei care se ocupă de fotbalul românesc, fără suporteri nu putem să atragem sponsori. Din câte văd în tribune, sunt mai mulţi rapidişti. Spectacolul din tribune va fi mai frumos ca cel de pe stadion. Voi intra doar câteva minute pe teren dacă va fi nevoie”.

19.30 Gata de meci? Îl urmărim împreuna LIVE pe realitateasportiva.net

#ForzaSteaua ??

Publicată de CSA Steaua București pe 14 Aprilie 2018

Au mai rămas 20 de minute până la startul partidei, iar atmosfera este una de Champions League pe Arena Națională. În jur de 14.000 de spectatori sunt pe stadion în acest moment.

19.05: „A noastră nebunie vișinie, cea mai frumoasă din întreaga Românie. Rapid București suntem noi!”, este bannerul giuleștenilor.

19.01 Suporterii Stelei și ultimele pregătiri pentru marele meci. Au mai rămas doar 44 de minute până la fluierul de început al arbitrului Marcel Bârasan.

18.55 Încep emoțiile! Fanii Stelei și cei ai Rapidului sunt deja în stadion și ne pregătim de spectacol. Pe gazon stau frumos așezate Cupa Campionilor și SuperCupa Europei.

18.01 Încă puțin și au ajuns la stadion. Fanii Stelei sunt la Piața Alba Iulia iar atmosfera seamănă cu cea din urmă cu 12 ani, când cele două echipe jucau în sferturile de finală ale Cupei Uefa.

Publicată de Asociația Steliștilor 1947 pe 14 Aprilie 2018

17.53 Băieții de la Old Boys și-au făcut încălzirea 🙂

17.45 Suporterii Stelei și-au desconspirat rivalii. Fanii roș-albaștrilor au aflat cum va araăta coregrafia giuleștenilor pe Arena Națională

Coregrafia rapidista in avans!

Publicată de Mihai Martinescu pe 14 Aprilie 2018

17.35 Au apărut primele imagini din vestiarul gazdelor. Fotbaliștii celor două echipe vor ajunge la Arena Națională în jurul orei 17.45

17.30 Conform ProSport, Daniel Pancu nu va fi titular pe Arena Națională. De partea cealaltă, Marius Lăcătuș îl va folosi din primul minut pe golgeterul Predescu.

Echipe probabile:

• Steaua: H. Iancu – Boerean, Pădureţ, Sitaru, Grigore – Olaru, Vîlcea – Zeciu, Răsdan, Predescu – Camara
  • Academia Rapid: Ciuculescu – I. Voicu, Maftei, Bratu, Stancu – Duriţă, A. Grigore, P. Goge, Lădaru – D. Niculae, Vlada

17:24 Daniel Pancu ar putea fi titular în această seară pe Arena Națională. Antrenorul giuleștenilor, Constantin Schumacher a anunțat că se va baza pe tot lotul pe care îl are la dispoziție.

17:10 Traficul rutier în zona Unirii a fost restricționat, suporterii Stelei urmând să facă deplasarea pe traseul Unirii – Decebal – Piaţa Alba Iulia – Piața Muncii.

17:05 Suporterii Stelei au plecat din Piața Unirii spre Arena Națională

CSA Steaua și Academia Rapid se întâlnesc pe Arena Națională, într-un derby de liga a patra care se anunță spectaculos mai ales în tribune, în condițiile în care sunt așteptați în jur de 40.000 de oameni. Recordul de spectatori pentru liga a patra este deținut de Glasgow Rangers. În august 2012, la partida cu East Stirling, au asistat 49.118 spectatori. Cele mai importante momente ale derby-ului dintre CSA Steaua și Academia Rapid sunt în timp real pe realitateasportiva.net.

În clasament, Academia Rapid ocupă primul loc (56 puncte), CSA Steaua fiind pe poziția a doua (54 puncte). Ambele echipe se gândesc însă deja la play-off-ul care va urma. Primele patru formații se califică în play-off, iar partidele se vor disputa într-o singură manșă. Câștigătoarea va merge la barajul pentru liga a 3-a cu formația care se impune în al patrulea eșalon din Giurgiu.

Helmuth Duckadam e convins că Steaua lui Lăcătuș va fi susținută și de suporterii celor de la FCSB la derby-ul cu Academia Rapid, din liga a patra.

“A fost un sentiment de orgoliu pentru cei de la CSA, să nu se lase mai prejos de cei de la Rapid care au anunțat că vor avea 23.000 de suporteri. Sunt convins că foarte mulți dintre spectatorii de pe Arena Națională sunt susținători ai echipei FCSB și merg la acest joc tocmai pentru a demonstra că sunt peste cei de la Rapid.

Mulți dintre spectatori merg să îi susțină pe Marius Lăcătuș, Ștefan Iovan, pe Bumbescu sau pe cei care activează în momentul acesta la CSA și nu mi se pare nimic nefiresc”, a spus fostul mare portar, la Sport Total FM.

Giuleștenii nu se vor baza în derby-ul cu roș-albaștrii pe Daniel Pancu. “Nu, nu voi juca. Nu m-am antrenat deloc cu echipa. Riscul este prea mare. Riscul unei recidive este prea mare și aș putea pierde cel mai important meci, cel din play-off”, a spus atacantul, pentru Digi Sport.

Pe Arena Națională a fost delegat un arbitru de Liga 1, Marcel Bîrsan urmând să conducă derby-ul de sâmbătă seara, din liga a patra. El va fi ajutat de asistenții Andrei Constantinescu și Vlad Bârleanu.

Bîrsan conduce meciuri din Liga 1 de aproape 6 ani, iar recent a arbitrat duelul dintre Astra și Viitorul (0-2), din ultima etapă a play-off-ului.