LIVE BLOG | Simona Halep s-a calificat în turul trei la Roland Garros. Ana Bogdan a pierdut, Irina Begu a câștigat

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 31 mai 2018, ora 20:30,
Halep RG
Halep RG

UPDATE 21:38 Zhang – Begu 3-6, 4-6 Break, set și meci pentru Irina! Partida a durat o oră și 54 de minute.

Statisticile partidei: Irina Begu a avut 19 puncte direct câștigătoare și 33 de erori neforțate, iar Shuai Zhang a reușit 21 de lovituri câștigătoare și a comis 43 de greșeli neprovocate.

UPDATE 21:33 Zhang – Begu 3-6, 4-5 Break pentru chineză! Românca a irosit o minge de meci.

UPDATE 21:28 Zhang – Begu 3-6, 3-5 Break Irina! Românca a returnat superb, mai ales cu reverul.

UPDATE 21:20 Zhang – Begu 3-6, 3-4 Irina își face serviciul după un game lung, ajuns la egalitate.

UPDATE 21:14 Zhang – Begu 3-6, 3-3 Chinezoaica a făcut break la 2-1, dar românca a egalat la 3.

UPDATE 20:55 Zhang – Begu 3-6, 1-1 Ambele jucătoare și-au făcut serviciul fără probleme.

UPDATE 20:40 Zhang – Begu 3-6 Break și set apentru româncă! Irina a luptat extraordinar, într-un game de aproape 15 minute, și a fructificat a șasea minge de break avută.

Primul set a durat 58 de minute. Begu a avut 10 lovituri câștigătoare și 16 erori neforțate, iar Zhang a reușit 11 puncte direct câștigătoare și a comis 26 de greșeli neprovocate.

UPDATE 20:24 Zhang – Begu 3-5 Break reușit de către chineză! Românca nu a reușit să închidă setul, comițând o dublă greșeală și câștigând un singur punct pe serviciu.

UPDATE 20:21 Zhang – Begu 2-5 Break Irina! Românca a speculat cea de-a treia șansă avută. Moment amuzant la Paris: Irina Begu s-a speriat de faptul că ar putea fi înțepată de o albină și a început să fugă pe teren.

UPDATE 20:11 Zhang – Begu 2-4 Irina a salvat două mingi de break și a câștigat game-ul pe serviciu. Românca joacă excelent cu reverul! Foarte multe schimburi de mingi lungi!

UPDATE 20:03 Zhang – Begu 2-3 Românca a făcut break în primul game al meciului și a păstrat avantajul, fără a-i oferi adversarei vreo șansă de break. Chinezoaica a comis deja 12 erori neforțate.

UPDATE 19:42 Sportiva chineză va începe la serviciu, în două minute.

UPDATE 19:20 Meciul Irina Begu (40 WTA) – Shuai Zhang (27 WTA) va începe după ora 20:00, pe Terenul 18.

UPDATE 19:03 Statistica meciului Angelique Kerber – Ana Bogdan, care a durat o oră: germanca a avut 21 de lovituri câștigătoare și 17 erori neforțate, iar românca a reușit 10 puncte direct câștigătoare și a comis 20 de greșeli neprovocate.

UPDATE 19:01 Kerber – Bogdan 6-2, 6-3 Break, set și meci Kerber! Angelique a dictat ritmul cu forehand-ul, reușind două lovituri superbe în lung de linie. Germanca obține victoria după o scurtă cu reverul care a generat ropote de aplauze în tribune.

UPDATE 18:56 Kerber – Bogdan 6-2, 5-3 Break Bogdan! Ana părea demoralizată, dar a făcut un game foarte bun, returnând plasat serviciile germancei.

UPDATE 18:50 Kerber – Bogdan 6-2, 5-2 Break Kerber! Se pare că românca a renunțat la luptă și a cedat serviciul la zero.

UPDATE 18:48 Kerber – Bogdan 6-2, 4-2 Game Kerber! Ana a reușit două lovituri câștigătoare superbe, cu forehand-ul. A urmat o dublă greșeală pentru germancă, iar Bogdan a avut o minge de break, pe care a ratat-o.

UPDATE 18:43 Kerber – Bogdan 6-2, 3-2 Ambele jucătoare servesc foarte bine în acest set, cu toate că românca nu a câștigat niciun punct cu mingea a doua.

UPDATE 18:37 Kerber – Bogdan 6-2, 2-1 Germanca a făcut primul break în setul doi, profitând de erorile cu reverul comise de către româncă.

UPDATE 18:29 Kerber – Bogdan 6-2 Jocul ofensiv al germancei a dat roade, iar setul se încheie după 29 de minute. Angelique a avut 9 lovituri câștigătoare și 9 erori neforțate, iar Ana a reușit 2 puncte direct câștigătoare și a comis 10 erori neprovocate.

UPDATE 18:23 Angelique Kerber conduce cu 5-2 și va servi pentru primul set. Ana Bogdan și-a pierdut de trei ori serviciul și a reușit un break.

UPDATE 18:03 Ana Bogdan a început la serviciu meciul cu Angelique Kerber, pe Terenul 7 de la Paris.

UPDATE 17:47 Statisticile meciului: Simona Halep a avut 21 de lovituri direct câștigătoare și 13 erori neforțate, iar Taylor Townsend a reușit 9 puncte direct câștigătoare și a comis 16 erori neprovocate.

UPDATE 17:43 6-3, 6-1 Game, set și meci Halep! Românca și-a făcut serviciul la zero și a obținut victoria după o oră și opt minute de joc.

UPDATE 17:41 6-3, 5-1 BREAK Halep! Simona își contruiește foarte bine punctele și a ajuns la 10 lovituri direct câștigătoare cu forehand-ul și 10 cu reverul. Townsend nu a comis foarte multe erori, dar nu a arătat niciun plan tactic clar.

UPDATE 17:36 6-3, 4-1 Game Halep! Românca are cifre excelente la serviciu în setul doi, câștigând 75% dintre puncte.

UPDATE 17:33 6-3, 3-1 Break Halep! Cel mai lung game al meciului – peste 10 minute. Halep a ratat trei mingi de break, dar a profitat de cea de-a patra șansă.

Simona anticipează majoritatea serviciilor adversarei și folosește cu preponderență loviturile în diagonală, aproape de tușă.

UPDATE 17:22 6-3, 2-1 Game Halep! Townsend a comis două erori neforțate cu forehand-ul, care ar fi trebuit să fie arma principală.

Ana Bogdan va intra pe teren în jurul orei 18:00, pentru partida cu germanca Angelique Kerber.

UPDATE 17:20 6-3, 1-1 Game Townsend! Taylor a reușit o scurtă superbă cu reverul, iar Simona și-a exprimat frustrarea pentru că a alergat degeabă după acea minge.

UPDATE 17:15 6-3, 1-0 Game Halep! Liderul WTA a revenit de la 15-30, grație unui serviciu plasat, orientat spre reverul americancei.

UPDATE 17:13 Statisticile primului set, care a durat 38 de minute: Halep a avut 11 puncte direct câștigătoare și a comis 6 erori neprovocate, în timp ce Townsend a reușit 5 lovituri câștigătoare și a comis 6 erori neforțate.

UPDATE 17:10 6-3 Break și set Halep! Prima dublă greșeală pentru Townsend. Românca a deplasat-o foarte mult pe americancă, apoi a reușit o lovitură câștigătoare în lung de linie.

UPDATE 17:07 5-3 Break Townsend! Românca a reușit primul as în meci, apoi a salvat o minge de break, grație unui rever în lung de linie. Townsend nu are răspuns la mingile tăioase trimise de către Halep în diagonală, în special pe rever. Un break neașteptat pentru americancă, pe fondul unui serviciu doi modest al româncei.

UPDATE 17:00 5-2 Game Townsend! Taylor a profitat de câteva mingi scurte trimise de Halep pe centrul terenului și a preluat inițiativa cu forehand-ul. Este pentru prima dată când sportiva din SUA este agresivă în joc.

UPDATE 16:56 5-1 Game Halep, care joacă perfect din punct de vedere tactic: o scoate deseori din teren pe Townsend, care nu este obișnuită cu suprafața de la Paris și este prinsă pe picior greșit. Americanca a reușit prima lovitură direct câștigătoare.

UPDATE 16:52 4-1 Game Townsend!

UPDATE 16:49 4-0 Game Halep! Simona a servit foarte bine până acum, plasat și cu o viteză mai mare decât americanca. Townsend nu și-a regăsit ritmul, este lentă și ușor de anticipat.

UPDATE 16:44 3-0 Break Halep! Liderul WTA controlează autoritar jocul, în condițiile în care americanca a lovit destul de liftat și fără agresivitate.

UPDATE 16:41 2-0 Game Halep! Din cauza deplasării deficitare pe teren, Townsend este obligată să joace preponderent cu slice-ul pe rever. Românca gestionează foarte bine aceste retururi. Tactica Simonei este potrivită – să lovească plasat, nu puternic, și să folosească la maximum unghiurile.

UPDATE 16:37 1-0 BREAK Halep! Simona începe hotărâtă și arată că este mult mai rapidă decât adversara.

UPDATE 16:35 Taylor Townsend va începe la serviciu

Simona Halep, liderul clasamentului mondial WTA, va juca împotriva americancei Taylor Townsend (locul 72 WTA) în turul doi al Openului Franței, de la Paris. Meciul va începe după ora 16:30, pe arena Philippe-Chatrier.

Halep (26 de ani) a câștigat singura confruntare cu Townsend (22 de ani), în turul secund la Cincinnati, pe hard, în 2017, scor 6-4, 6-1.

Taylor Townsend este o jucătoare de mână stângă care preferă suprafețele rapide. Americanca nu a trecut niciodată de turul 3 la Roland Garros. În acest sezon, Townsend a înregistrat 18 victorii și 3 înfrângeri pe zgură, câștigând două turnee ITF în SUA (Dothan și Charleston).

În primul tur al Openului Franței 2018, Townsend a trecut, marți, de franțuzoaica Myrtille Goerges (locul 222 WTA), scor 6-4, 6-2.

În prima rundă la Roland Garros, Simona Halep a învins-o pe americanca Alison Riske (locul 83 WTA), scor 2-6, 6-1, 6-1, după o oră și 34 de minute de joc.

Simona Halep este cotată cu principala șansă la câștigarea Openului Franței 2018.

Românca trebuie să ajungă cel puțin în semifinale la Roland Garros pentru a avea vreo șansă să se mențină pe primul loc în ierarhia mondială WTA. Ea trebuie să apere 1.300 de puncte în clasament, după finala de anul trecut de la Paris.

Ana Bogdan și Irina Begu luptă pentru un loc în turul trei

Ana Bogdan (locul 66 WTA) va evolua împotriva germancei Angelique Kerber (locul 12 WTA), pe Terenul 7 de la Paris, după ora 17:30 (ora României).

Irina Begu (locul 40 WTA) o va întâlni pe chinezoaica Shuai Zhang (27 WTA), pe care a învins-o în singura întâlnire directă. Meciul este programat pe Terenul 18, după ora 19:00 (ora României).