Super Simo s-a calificat în turul 3 la Australian Open! Meci de luptă cu Sofia Kenin

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 17 ianuarie 2019, ora 08:00,
halep-4
halep-4

Meciul poate fi urmărit LIVE mai jos:

UPDATE 11.14: GAME, SET ȘI MECI SIMONA HALEP! Numărul 1 mondial a muncit enorm și s-a calificat în turul al treilea la Australian Open! Halep a avut 6-3 în setul al doilea, dar a pierdut la tie-break. În decisiv, Super Simo a revenit de la 2-4 și a gestionat perfect finalul: 6-4!

UPDATE 11.07: Din nou break pentru Simona Halep! Sportiva noastră revine de la 2-4 și conduce cu 5-3 în setul decisiv!
UPDATE 11.05: Simona luptă, își face serviciul și egalează în decisiv: 4-4!
UPDATE 11.00: Halep reușește break-ul într-un moment decisiv! Simona reduce din diferență și servește pentru a o egala pe Kenin: 6-3, 6-7, 3-4.
UPDATE 10.52: Simona luptă din greu în game-ul 6. Schimb de mingi cu 17 lovituri câștigat de Halep. Sportiva noastră dă însă semne de oboseală. Kenin face break și se desprinde la 2-4 în decisiv!
UPDATE 10.47: Kenin câștigă, tot la mare luptă, game-ul 5 al setului decisiv. 6-3, 6-7, 2-3. Sportiva americană născută la Moscova confirmă opinia specialiștilor. Este o adversară extrem de incomodă, rezistentă fizic și psihic, iar rezultatele din ultima vreme nu sunt întâmplătoare.

UPDATE 10.40: Game Halep! Simona egalează din nou pe propriul seriviciu pe care îl încheie cu as. 6-3, 6-7, 2-2. Se joacă de două ore pe Rod Laver Arena.

UPDATE 10.35: Kenin câștigă game-ul 3, după un forehand trimis de Simona în afara terenului, 6-3, 6-7, 1-2.

UPDATE 10.31: Simona își căștigă serviciul cu una dintre cele mai bune lovituri din acest meci: minge lovită din deplasare, în lung de linie, fără nicio șansă pentru Kenin. Halep a egalat la 1 în setul al treilea. Ca și în setul secund, lupta este extrem de echilibrată.

UPDATE 10.27: Lovitură ratată de Simona și numărul 1 mondial pierde șansa break-ului în primul game al setului decisiv care a durat peste 10 minute. 6-3, 6-7, 0-1.

UPDATE 10.24: A început setul al treilea.

UPDATE 10.12: Kenin câștigă setul al doiela la tie-break, după ce Simona Halep a condus cu 3-0. Este 6-3, 6-7 (5)

UPDATE 10.11: Kenin are minge de set. 5-6 în tie-break!

UPDATE 10.03: Kenin egalează încă o dată și trimite setul în tie-break, ajutată de serviciu. 6-6

UPDATE 9.56: Simona se concentrează și câștigă game-ul la zero! 6-3, 6-5.  Halep este pentru a doua oară la un game de turul al treilea la Australian Open.

UPDATE 9.55: Kenin echilibrează din nou. Este 5-5 în setul al doilea, după ce Simona Halep l-a câștigat pe primul cu 6-3. Servește Halep.

UPDATE 9.53:  Halep conduce cu 5-4 în setul al doilea. Servește Kenin.

UPDATE 9.47: Kenin revine și câștigă game-ul la zero: 6-3, 4-4.

UPDATE 9.44: Simona întrerupe la timp seria Sofiei Kenin și își câștigă serviciul la zero cu as la ultimul punct. 6-3, 4-3.

UPDATE 9.41: Kenin egaleaza la 3 în setul al doilea după trei game-uri consecutive câștigate. Simona a jucat pasiv, iar adversara a profitat.

UPDATE 9.34: Break senzațional reușit de Sofia Kenin! Americanca de 20 de ani a câștigat game-ul la zero. 6-3, 3-2.

UPDATE 9.32: Kenin câștigă greu cel mai lung game de până acum. 6-3, 3-1.

UPDATE 9.26: Simona dezlănțuită! Halep face 3-0 în setul al doilea cu Sofia Kenin! Servește americanca.

UPDATE 9.24: Simona face break pe primul serviciu al adversarei în setul al doilea: 6-3, 2-0.

UPDATE 9.20: Halep câștigă primul game al setului 2: 6-3, 1-0.

UPDATE 9.14: Simona Halep câștigă primul set cu Sofia Kenin, 6-3! Numărul 1 mondial joacă cu încredere, lovește bine și gestionează confruntarea. Simona servește prima în setul 2.

UPDATE 9.12: Simona pune punct game-ului 8 cu un as! 5-3 Kenin servește pentru a rămâne în set.

UPDATE 9.07: Al doilea game alb reușit de Sofia Kenin. 4-3

UPDATE 9.05: Game perfect reușit de Simona Halep! Nuimărul 1 mondial conduce cu 4-2. Servește Kenin.

UPDATE 9.01: Kenin câștigă pe propriul serviciu la zero: 3-2 în setul 1.

UPDATE 8.58: Simona își câștigă serviciul în game-ul al patrulea. Halep conduce cu 3-1 în primul set.

UPDATE 8.52: Americanca Sofia Kenin reușește primul game al meciului. 2-1

UPDATE 8.48: Lung de linie superb la ultimul punct din game-ul al doilea reușit de Simona Halep! Românca are 2-0 în primul set cu Sofia Kenin!

UPDATE 8.45: Simona face break în debutul meciului!

UPDATE 8.43: A început meciul Simonei!

UPDATE 8.25: Raonic se impune dramatic în duelul cu Wawrinka! Canadianul s-a impus după un meci cu patru tie-break-uri, 6-7, 7-6, 7-6, 7-6. Urmează meciul Simona Halep – Sofia Kenin pe Rod Laver Arena.

UPDATE 7.23: Simona mai are de așteptat până să intre pe Rod Laver Arena. Meciul Wawrinka – Raonic a intrat în setul al patrulea. Raonic conduce, după 6-7, 7-6, 7-6. Se joacă de trei ore.

UPDATE 6.53: Meciul Wawrinka – Raonic s-a reluat.

UPDATE 06.24: A început să plouă. Wawrinka și Raonic s-au retras la vestiare. Organizatorii au tras acoperișul arenei.

Urmează ca suprafața de joc să fie uscată pentru continuarea meciului.

UPDATE 6.23: Meciul Simonei cu Sofia Kenin se dispută după confruntarea dintre Wawrinka și Raonic. Cei doi au intrat în setul al treilea, după ce și le-au împărțit pe primele două la tie-break. Este 4-4 pe Rod Laver Arena.

Simona Halep joacă împotriva sportivei americane de origine rusă Sofia Kenin (37 WTA) în turul secund la Australian Open. Partida este programată joi dimineață, după ora 6.00.

Meciul dintre Simona Halep și Sofia Kenin (20 de ani) este ultimul al sesiunii de zi la „Rod Laver Arena”.

Înainte se joacă meciurile Viktoria Kuzmova – Elina Svitolina și Stan Wawrinka – Milos Raonic.

Cine este Sofia Kenin

Adversara Simonei este născută la Moscova. Are 20 de ani, iar specialiștii americani spun  despre ea că va ajunge rapid în top 10.

Este o jucătoare imprevizibilă, care le-a învins pe Caroline Carcia și Julia Georges, aflate atunci între primele zece.

Kenin este câștigătoarea turneului de la Hobart, învingându-le pe  Caroline Garcia, Kirsten Flipkens sau Alize Cornet. În finală, s-a impus clar cu Anna Schmiedlova: 6-3, 6-0.

La dublu, a câștigat turneul de la Auckland alături de Eugenie Bouchard.

Halep și Kenin nu s-au mai întâlnit până acum. În urmă cu doi ani, Sofia era abia pe locul 113 în lume.

Simona Halep s-a calificat în turul al doilea de la Australian Open, după ce a învins-o pe Kaia Kanepi, 6-7, 6-4, 6-2.