VIDEO | Simona Halep, ‘demolată’ de Iga Swiatek în optimi la Roland Garros! Poloneza a făcut meciul carierei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 04 octombrie 2020, ora 13:24,
swiatek-halep

Rezumatul partidei

UPDATE 13:15 1-6, 2-6! Game, set și meci, Iga Swiatek! Poloneza în vârstă de 19 ani, locul 54 WTA, o elimină pe principala favorită la Roland Garros.

Iată statistica meciului, care a durat o oră și nouă minute:

UPDATE 13:12 1-6, 2-5! Iga Swiatek va servi pentru câștigarea meciului.

UPDATE 13:02 1-6, 1-4! Break, Swiatek! Sportiva din Polonia este aproape să producă marea surpriză la Roland Garros.

UPDATE 12:53 1-6, 1-3 Game, Swiatek! Iga a servit fantastic în acest meci și nu i-a acordat deocamdată nicio șansă de break adversarei.

UPDATE 12:48 1-6, 1-2! Game, Halep! A fost un moment extrem de important al meciului! Simona a salvat patru mingi de break.

UPDATE 12:41 1-6, 0-2! Game, Swiatek! Încrederea polonezei este la cote înalte în acest moment. Este, probabil, meciul carierei pentru Iga Swiatek!

UPDATE 12:37 1-6, 0-1! Break, Swiatek! Continua seria excelentă pentru Iga Swiatek, iar Simona este frustrată de această situație incredibilă.

UPDATE 12:32 1-6! Game și set, Iga Swiatek! Tânăra jucătoare din Polonia a impresionat în cele 24 de minute de joc.

Statistica primului set (Halep vs Swiatek)

UPDATE 12:28 1-5! Break, Swiatek! Poloneza este de neoprit. Toate punctele făcute au fost lovituri câștigătoare.

Simona Halep are o singură eroare neforțată și totuși riscă să piardă primul set după mai puțin de 30 de minute de joc.

Simona a reușit cea mai frumoasă lovitură de până acum: rever în diagonală, din extensie. Ambele jucătoare încearcă să lovească foarte mult în diagonală, să schimbe frecvent direcția. Este un meci la nivel înalt!

UPDATE 12:23 1-4! Game, Swiatek! Iga a revenit de la 0-30 și a reușit câteva lovituri impresionante cu forehand-ul.

10 lovituri câștigătoare și doar 4 erori neforțate – statistica spune totul despre jocul excelent al sportivei din Polonia în primele cinci game-uri ale meciului.

UPDATE 12:18 1-3! Game, Halep! Este clar că Iga Swiatek și-a asumat o tactică ofensivă și i-a ieșit totul până acum. Rămâne de văzut care va fi răspunsul Simonei la retur, pentru a-i pune probleme polonezei.

Simona Halep este cea mai bună jucătoare în privința mingilor returnate pe zgură, în ultimii ani!

UPDATE 12:15 0-3! Game, Swiatek! Început surprinzător de meci! Simona Halep a câștigat doar trei puncte și va avea o misiune dificilă să revină în acest set.

UPDATE 12:13 0-2! Break, Swiatek! Simona Halep a fost surprinsă puțin de returul agresiv al adversarei, care a reușit 5 lovituri câștigătoare de la startul partidei.

UPDATE 12:10 0-1! Game, Swiatek! Tânăra poloneză și-a făcut serviciul cu ușurință.

UPDATE 12:01 Cele două jucătoare au ieșit pe teren. Urmează minutele de încălzire.

Conform tragerii la sorți, Iga Swiatek va servi în startul partidei.

Simona Halep (locul 2 WTA) și Iga Swiatek (54 WTA) se vor înfrunta, de la ora 12:00, în optimi la Roland Garros. Meciul a fost programat pe arena centrală de la Paris, ‘Philippe-Chatrier’.

Iga Swiatek (19 ani) speră să nu repete rezultatul de anul trecut, când Halep a învins-o cu 6-1, 6-0.

Până acum, niciuna dintre jucătoare nu a cedat vreun set la Openul Franței 2020. Simona Halep le-a învins pe Sara Sorribes Tormo, Irina Begu și Amanda Anisimova. Iga Swiatek a trecut de Marketa Vondrousova, Su-Wei Hsieh și Eugenie Bouchard.

Dacă o va învinge pe Iga Swiatek, Simona Halep va juca în sferturile de finală ale Openului Franței împotriva învingătoarei din partida Martina Trevisan (Italia, locul 159 WTA) – Kiki Bertens (Olanda, 8 WTA).