Simona Halep, victorie clară cu Elise Mertens și calificare fără emoții în sferturi la Roland Garros

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 04 iunie 2018, ora 11:30,
Halep Paris
Halep Paris

UPDATE 13:06 6-2, 6-1 Break, set și meci. Victorie Simona Halep! Constănțeanca se califică în sferturi, după un meci care a durat 59 de minute. În această fază a turneului de la Roland Garros, Simona Halep o va întâlni pe învingătoarea din meciul dintre Angelique Kerber și Caroline Garcia.

UPDATE 13:04 6-2, 5-1 Break Elise Mertens. În acest game, belgianca a avut primele mingi de break cu Simona Halep.

UPDATE 13:00 6-2, 5-0 Break alb Simona Halep! Simona Halep servește pentru câștigarea meciului și calificarea în sferturile de finală la Roland Garros.

UPDATE 12:59 6-2, 4-0 Simona Halep câștigă al patrulea game la rând, după ce a revenit de la 0-30. Dominare clară!

UPDATE 12:54 6-2, 3-0. BREAK SIMONA HALEP! La zero! Numărul 1 WTA defilează în acest meci și se îndreaptă spre sferturile de finală.

UPDATE 12:52 6-2, 2-0 Simona Halep și-a consolidat break-ul din debutul setului 2.

UPDATE 12:48. 6-2, 1-0. Simona Halep începe cu un break setul 2, după doar două minute.

A început setul al doilea.

INFO. Statistica primului set: Fiecare jucătoare a reușit câte un as. Simona Halep a comis o dublă greșeală, în timp ce Elise Mertens trei. Erori neforțate: Halep – 9; Mertens – 12.

UPDATE 12:44 6-2. Set Simona Halep! Primul set a durat 35 de minute. Numărul 1 WTA a dominat clar jocul.

UPDATE 12:40 5-2 pentru Simona Halep. După o scurtă pauză, Halep va servi pentru câștigarea primului set.

UPDATE 12:35 HALEP – MERTENS 4-2. Numărul 1 WTA câștigă lejer acest game.

UPDATE 12:32 HALEP – MERTENS 3-2. Urmează Simona la serviciu.

UPDATE 12:28 HALEP – MERTENS 3-1

UPDATE 12:20 BREAK SIMONA HALEP! 2-1!Constănțeanca izbutește să câștige pe serviciul adversarei după un game extrem de lung. Halep a concretizat a treia minge de break avută. Mertens a comis două duble greșeli în acest game

UPDATE 12:12: HALEP – MERTENS 1-1. Liderul WTA egalează situația, cu un game alb, în care primul serviciu a funcționat excelent

Simona Halep și Elise Mertens se întâlnesc luni, de la ora 12.00, în optimile turneului de tenis de la Roland Garros, al doilea de Mare Șlem al anului. Va fi primul meci al zilei pe arena Philippe Chatrier.

Constănțeanca revine pe Arena Centrală de la Paris, după ce la precedentul meci, cu Andrea Petkovic, a fost trimisă pe terenul 18, în „sălbăticie”, după cum a scris o parte a presei americane.

Simona Halep și Elise Mertens se vor întâlni pentru a doua oară, în primul meci, disputat la Madrid, victoria revenind româncei, în două seturi, 6-0, 6-3.

Până în optimi, Simona Halep a trecut de Alison Riske (2-6, 6-1, 6-1), Taylor Townsend (6-3, 6-1) și Andrea Petkovic (7-5, 6-0).

Elise Mertens a trecut de Varvara Lepchenko (6-7, 7-6, 6-0), Heather Watson (6-3, 6-4) și de Daria Gavrilova (6-3, 6-1).

În 2017, Simona Halep a ajuns până în finala turneului de la Roland Garros, fiind învinsă de letona Jelena Ostapenko, în trei seturi 6-4, 4-6, 3-6. Halep a fost finalistă și în 2014.

De partea cealaltă, Mertens a fost eliminată la ediția precedentă în turul trei. Belgianca a fost învisă de Venus Williams în două seturi, 6-3, 6-1. Pentru Mertens, calificarea în optimile de finală este cea mai bună performanță pe zgura de la Paris.

Pentru prezența în optimi, Simona Halep și Mertens şi-au asigurat câte un cec de 222.000 de euro şi 240 de puncte WTA.