VIDEO | Croația a eliminat Rusia! Cum arată semifinalele Campionatului Mondial

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 07 iulie 2018, ora 22:10,
Croatia bucurie

GOOOOL CROAȚIA! Rakitic transformă penalty-ul decisiv și Croația se pregătește de o semifinală de vis cu Anglia.

Croația ajunge în semifinalele CM pentru prima oară din 1998 încoace. Franța – Belgia și Anglia – Croația sunt cele două semifinale.

GOL RUSIA! Kuzyaev marchează.

GOL CROAȚIA! Modric trimite în bară, însă balonul ajunge apoi în plasă.

RATARE RUSIA! Fernandes ratează și el.

RATARE CROAȚIA! Kovacic ratează.

GOL RUSIA! Dzagoev punctează și el după ce îl păcălește pe Subasic.

GOL CROAȚIA! Brozovic înscrie fără probleme.

RATARE RUSIA! Subasic apără șutul lui Smolov.

Urmează loviturile de la departajare

Min. 115: GOOOOL RUSIA! Dzagoev trimite din lovitură liberă, iar Fernandes egalează printr-o lovitură de cap.

A început repriza a doua a prelungirilor.

Min. 101: GOOOOL CROAȚIA! Vida înscrie printr-o lovitură de cap, iar Croația conduce Rusia cu 2-1.

Începe prima repriză de prelungiri!

Min. 90+5: Finalul timpului regulamentar: 1-1 după 90 de minute. VOM AVEA PRELUNGIRI LA SOCI ! Croații s-au temut pentru portarul Subasic, care a rămas însă pe teren în ciuda problemelor musculare.

Ambele echipe joacă precaut pe final și probabil că se gândesc, deja, la prelungiri.

Min. 60: BARĂ CROAȚIA! Perisic preia bine și trage periculos, însă jucătorul lui Inter trimite în bară.

Min. 52: Kramaric trimite spectaculos din foarfecă, însă o face pe centrul porții lui Akinfeev.

Începe repriza secundă.

Finalul primei reprize. La pauză, Rusia – Croația 1-1.

Vezi mai jos cum a fost sărbătorit golul lui Kramaric în Croația:

Min. 39: GOOOL CROAȚIA! Mandzukic centrează foarte bine și Kramaric reușește să egaleze cu o lovitură de cap.

INFO: Cheryshev a ajuns la 4 goluri la CM și e la egalitate cu Lukaku și Ronaldo.

Min. 31: GOOOL RUSIA! Cheryshev dă lovitura și înscrie cu un șut superb din afara careului.

Min. 16: Rakitic trimite peste poartă din lovitură liberă.

Croația a dominat primul sfert de oră, însă rușii s-au apărat bine până acum.

Min. 7: OCAZIE CROAȚIA! Rebic trimite cu capul peste transversală.

Min. 1: Începe meciul de la Soci. Câștigătoarea va întâlni Anglia în semifinale.

ECHIPELE DE START:

Rusia: Akinfeev – Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Kudriashov – Zobnin, Kuziaev – Samedov, Golovin, Cheryshev – Dzuba

Rezerve: Lunev, Gabulov, Erokhin, Smolnikov, Zhirkov, An. Miranchuk, Al. Miranchuk, Granat, Lunev, Smolov, Dzagoev, Gazinskii, Semenov

Croația: Subasic – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic – Rakitic, Modric – Rebic, Kramaric, Perisic – Mandzukic

Rezerve: Livakovic, Kalinic, Pivaric, Pjaca, Badelj, N. Kalinic, Caleta-Car, Bradaric, Jedvaj, Brozovic, Kovacic, Corluka

Rusia și Croația se întâlnesc în ultimul sfert de finală de la Campionatul Mondial din Rusia.

Dacă rușii au produs surpriza și au trecut în optimi de Spania, la loviturile de departajare, croații au eliminat Danemarca, tot după executarea loviturilor de la 11 metri.