LIVE BLOG | România a pierdut meciul cu Olanda! Tricolorele rămân în lupta pentru medalii

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 09 decembrie 2018, ora 17:04,
olanda romania1

UPDATE 20.33: România a suferit prima înfrângere la Campionatul European de handbal. Repriza secundă a fost de coșmar pentru tricolore. Olandezele au jucat excelent și s-au impus la diferență de cinci goluri.

UPDATE 20.30: Victorie meritată a Olandei. Scor final: 29-24.

VEZI AICI RAPORTUL DE JOC

UPDATE 20.21: Greșeală mare de arbitraj la scorul de 25-20. Neagu este ținută în momentul în care încerca să tragă de la distanță, cu poarta goală. În loc de 7 metri și eliminare, arbitrele lasă jocul să continue. Scorul s-a dus la 27-21, în minutul 57.

UPDATE 20.13: Time out cerut de Olanda. Imediat, batavele reușesc să înscrie. 22-15, în minutul 48

UPDATE 20.05: Martin Ambros cere cel de-al doilea time-out al reprizei secunde. România este condusă la 6 goluri diferență, 19-13.

UPDATE 20.02: Tricolorele nu se regăsesc. Olanda se deprinde la patru goluri, 17-13, în minutul 40.

UPDATE 19.57: Olanda se desprinde la 3 goluri diferență. 14-11, pe contraatac, în minutul 36. Fanii naționalei sunt la înălțime și le încurajează pe fete.

UPDATE 19.55: Olanda conduce la diferență de două goluri în debutul reprizei secunde, 12-10.

UPDATE 19.37: Pauză: Olanda conduce dupa prima repiză cu 11-10.

UPDATE 19.28: Meci echilibrat. Olanda – România 8-8 în minutul 24. România a atacat fără portar și a pierdut posesia. Olandezele au ratat incredibil cu poarta goală.

UPDATE 19.20: Cristina Neagu își arată clasa! Cea mai bună handbalistă a lumii egalează din nou. Olanda – România 6-6 în min. 17.

UPDATE 19.14: Am reușit egalarea! Olanda – România 3-3 după golul lui Drăguț.

UPDATE 19.12: Olanda ratează 7 metri, la scorul de 3-2! Dedu are o intervenție de excepție într-un moment important al partidei!

UPDATE 19.05: Olanda începe foarte bine! Tricolorele sunt surprinse în startul aprtidei. Olanda conduce cu 3-1 în minutul 6. Fetele noastre au înscris prin Geiger, la 3-0.

UPDATE 19.00: A început meciul! România blochează primul atac al Olandei!

UPDATE 18.58: Echipele:

UPDATE 18.40: Declarații înaintea meciului României cu Olanda:

Alexandru Dedu, președinte FRH:

„Ne dorim o victorie..Atmosfera este foarte bună, au fost 3 zile de pauză, iar antrenamentele au fost serioase și fetele sunt motivate.

Cred că am ajuns la un nivel la care trebuie să fim preocupați de noi. Ne dorim aurul, dar o să vedem dacă suntem în stare. Un titlu european ar fi fantastic, în anul Cenenarului, să fim cei mai buni din Europa la handbal. Suntem la mâna noastră pentru calificarea în semifinale”.

Cristina Vărzaru:

„Contează că suntem două echipe care n-au fost învinse până acum. Olanda are un stil de joc în viteză, vom asista la uin meci foarte bun. Cred că fetele sunte refăcute din punct de vedere fizic, suntem exact acolo unde trebuie să fim cu pregătirea pentru acest meci”.

UPDATE 18.05: VIDEO: Golul fabulos marcat de Noemi Hafra prin care Ungaria a obținut victoria în meciul cu Germania

UPDATE 18.05: Bucurie mare în tabăra Ungariei după victoria în fața Germaniei:

UPDATE 17.40: S-a încheiat meciul Ungaria – Germania. Ungaria s-a impus la limită, cu scorul de 26-25.

Cum arată acum clasamentul:

UPDATE 17.05: Fostul antrenor al României Thomas Ryde le-a transmis tricolorelor un mesaj înaintea partidei cu Olanda:

„Familia noastră le urează fetelor, managerilor, federației și țării mult succes în această seară. Cultură, structură, concept. Faceți-o împreună! Baftă! Hai, România!”, a scris Ryde pe Facebook.  Suedezul a obținut locul 3 cu România la Mondialul din 2015.

our family Wish the girls, the management team, federation and the country succés tonight! Culture, Structure, Concept. Do it together! Bafta. Hai Romania!!

Publicată de Tomas Ryde pe Duminică, 9 Decembrie 2018

România și Olanda sunt singurele echipe neînvinse la Campionatul European din Franța. Derby-ul Europeanului de Handbal se dispută la Nancy, de la ora 19.00.

Olanda este pregatită de fosta antrenoare a CSM Bucureşti, daneza Helle Thomsen. Aceasta a fost demisă.

Olanda este echipa care a cunoscut o ascensiune incredibilă în ultimii ani și a ajuns să fie considerată printre favorite la toate competițiile la care participă.

Începând cu anul 2015, au venit rezultatele importante: argint la Mondialul din Danemarca și la Europeanul din Suedia (finale pierdute cu Norvegia) şi bronz, anul trecut, la Mondialul din Germania.

Cele mai bune jucătoare sunt Nycke Groot (Gyor), care are 12 goluri la actuala ediție a CE și Lois Abbingh, care a jucat și la Baia Mare, iar acum este  la Rostov (11 goluri în Franța).

Primele două meciuri din Grupa II principală s-au disputat.

Germania a învins Spania, cu 29-23, și a făcut 4 puncte. Spania nu mai are șanse de calificare în semifinale.

Norvegia a învins Ungaria, 38-25.

Următoarele meciuri ale naționalei noastre sunt programate pe 11 decembrie, cu Spania, și pe 12 decembrie, cu Ungaria.

Toate jocurile României sunt transmise de TVR.