VIDEO | ‘Tricolorii’, în moarte clinică! Meci de coșmar cu Norvegia! Haaland a făcut spectacol

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 11 octombrie 2020, ora 20:53,
norvegia romania 2

UPDATE 20:52 Final de meci! Norvegia – România 4-0

UPDATE 20:44 Schimbare în echipa României! A intrat Denis Alibec în locul lui Gabi Iancu!

UPDATE 20:42 Cartonaș galben pentru Nicușor Bancu!

UPDATE 20:36 Dublă înlocuire în echipa Norvegiei! Au intrat King și Svensson, au ieșit Haaland și Elabdellaoui.

UPDATE 20:32 Dublă schimbare în echipa României! Au ieșit Cicâldău și Crețu, au intrat Stanciu și Maxim.

UPDATE 20:30 GOL pentru Norvegia! 4-0! A înscris Haaland în minutul 74. ‘Hat-trick’ pentru atacantul Borussiei Dortmund.

UPDATE 20:27 Dublă schimbare în echipa Norvegiei! Au ieșit Odegaard și Normann, au intrat Linnes și Midtsjo.

UPDATE 20:20 GOL pentru Norvegia! 3-0! Haaland a înscris în minutul 64, din pasa perfectă a lui Odegaard.

UPDATE 20:17 Dublă schimbare în echipa României! Au ieșit Ianis Hagi și Pușcaș, au intrat Mitriță și Keșeru.

UPDATE 20:12 Ocazie mare pentru Norvegia! Haaland a fost aproape de un gol spectaculos, cu călcâiul.

UPDATE 20:03 A început repriza a doua! Nicio schimbare în cele două echipe!

UPDATE 19:47 S-a încheiat prima repriză! Norvegia – România 2-0 (Haaland 13′, Sorloth 39′)

Statistica meciului

UPDATE 19:39 GOL pentru Norvegia! 2-0! A înscris Sorloth în minutul 39, după centrarea din partea stângă a lui Meling.

Este un gol meritat, având în vedere jocul de până acum. Raportul ocaziilor de gol este 11-4 pentru gazde, iar cel al șuturilor pe poartă 5-1.

UPDATE 19:34 Norvegia a cerut penalty! Odegaard a căzut în careu după un duel cu Toșca. Arbitrul slovac Ivan Kruzliak a lăsat jocul să continue.

UPDATE 19:29 Ocazie mare de gol pentru Norvegia! Sorloth a primit mingea în careu și a șutat din întoarcere, puțin pe lângă poartă.

UPDATE 19:25 Ocazie imensă pentru Norvegia! Haaland l-a driblat pe Burcă și a scăpat singur cu portarul, dar Tătărușanu a avut o intervenție senzațională.

UPDATE 19:12 GOL pentru Norvegia! 1-0! A înscris Erling Haaland în minutul 12, în urma unui contraatac devastator. Odegaard a pasat decisiv.

UPDATE 19:07 Ocazie pentru România! Bancu a șutat de la 20 de metri, iar mingea a trecut milimetric pe lângă poartă.

UPDATE 19:00 A început meciul de la Oslo!

UPDATE 18:53 Jucătorii celor două echipe au ieșit pe teren! Urmează momentul intonării imnurilor de stat.

UPDATE 17:45 Iată și echipele de start! Selecționerul Mirel Rădoi a făcut 7 schimbări față de meciul cu Islanda.

7 schimbări în echipa de start față de meciul precedent! Norvegia – România, ora 19:00???????? ? bit.ly/Peluza-Tricolora

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Duminică, 11 octombrie 2020

NORVEGIA: 1. Jarstein – 14. Elabdellaoui (cpt.), 6. Strandberg, 3. Ajer, 2. Meling – 21. Normann, 15. Berge – 10. Odegaard, 11. Elyounoussi, 23. Haaland – 9. Sorloth. Selecționer: Lars Lagerback

Rezerve: 12. Hansen, 13. Rossbach – 4. Ostigard, 5. Rosted, 7. King, 8. Berg, 16. Svensson, 17. Linnes, 18. Midtsjo, 19. Henriksen, 20. Hauge, 22. Thorsby

ROMÂNIA: 12. Tătărușanu (cpt.) – 6. Manea, 15. Burcă, 3. Toșca, 11. Bancu – 8. Cicâldău, 2. Crețu, 18. Marin – 14. Hagi, 9. Pușcaș, 19. Iancu. Selecționer: Mirel Rădoi

Rezerve: 1. Niță, 16. Lazar – 4. Hanca, 5. Bălașa, 7. Alibec, 10. Maxim, 13. Keșeru, 17. Deac, 20. Mitriță, 21. Grigore, 22. Camora, 23. Stanciu

UPDATE 17:25 ‘Tricolorii’ sunt în drum spre stadionul din Oslo. Iată imagini din vestiarul echipei naționale!

UPDATE 17:20 Câțiva dintre jucătorii României au apărători personalizate. Alin Toșca și-a imprimat numele. Mihai Bălașa are imprimat chipul copilului său, respectiv sigla și simbolul clubului pentru care evoluează (Craiova).

Răzvan Marin poartă mereu alături de el la meciuri momentul debutului la echipa națională: o imagine de la primul său meci în tricolor, Armenia – România 0-5, din octombrie 2016, în care a și reușit să marcheze.

UPDATE 17:10 Celălalt meci din grupa României este Irlanda de Nord – Austria, cu începere de la ora 21:45.

UPDATE 17:00 Norvegienii au anunțat că la meci vor asista 200 de spectatori, numărul maxim permis de legislația din țara nordică. Fanii vor lua loc în tribuna a II-a, respectând reguli de distanțare socială.

Arena Ullevaal din Oslo

Norvegia și România se înfruntă în această seară, de la ora 19:00, la Oslo, în runda a treia din Liga Națiunilor. Ambele echipe naționale încearcă să lase în urmă dezamăgirea, după ce au ratat ultima șansă de calificare la EURO 2020.

În viziunea specialiștilor, Norvegia este favorită în meciul cu România. La casele de pariuri, o victorie a nordicilor a fost cotată la 1.90. Un succes al ‘tricolorilor’ a primit cota 4.40.

Norvegienii au jucat 120 de minute, joi, cu Serbia (1-2), iar selecționerul Lars Lagerback a anunțat schimbări majore în primul ’11’. România a pierdut în Islanda cu același scor.

Norvegia a fost condusă cu 1-0 din minutul 82, au reușit să revină prin golul lui Normann în minutul 88 și s-a intrat în prelungiri. Milinkovic-Savic a făcut însă “dubla” și a scos nordicii din cursă.

România și Norvegia s-au înfruntat în preliminariile EURO, două remize, 2-2 la Oslo și 1-1 la București în 2019. Din ultimul meci, jucat la noi în țară anul trecut, lipsesc doar fundașii Glesnes (transferat în SUA) și Hovland (Rosenborg), plus atacantul Bjorn Johnsen (ajuns în Coreea de Sud). La noi a dispărut însă jumătate de lot, adică 10 jucători, din cauza accidentărilor sau a opțiunilor selecționerului: Benzar, Nedelcearu, Rus, Anton, Andone, Nistor, Bordeianu, Radu, Mogoș și Florinel Coman.

Mirel Rădoi și Ianis Hagi au vorbit înaintea meciului cu Norvegia. Selecționerul a răspuns criticilor, iar mijlocașul a subliniat că „tricolorii” trebuie să uite rapid eșecul Islanda.

Echipe probabile

Norvegia: Jarstein – Elabdellaoui, Strandberg, Ajer, Linnes – Elyounoussi, Berge, Normann, J. King – Sorloth, Haaland

România: Tătărușanu – Manea, Grigore, Burcă, Camora – Stanciu, Marin, Maxim – Deac, Pușcaș, Mitriță