Non ce due senza tre! Halep câștigă turneul de la Roma! Pliskova abandonează după un set formidabil făcut de Simona

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 21 septembrie 2020, ora 16:24,
halep victorie Roma semifinale

Românca s-a impus în ultimul act al competiției din capitala Italiei în fața favoritei numărul doi, Karolina Pliskova. Astfel, Simona leagă trei turnee câștigate la rând după succesele de la Dubai și Praga.

Primul set s-a încheiat fără ca cehoiaca să câștige vreun game. A fost 6-0 după 21 de minute de joc. Pliskova a cerut intervenția medicului la finalul primului act și după trei gameuri din setul al doilea a abandonat. În total, 32 de minute a durat finala de la Roma a cărei desfășurare o puteți vedea aici

Statistica Simonei Halep pe 2020 se prezinta astfel: 19 victorii și doar 2 înfrângeri, 14 succese consecutive, 3 turnee la rând în care a ajuns în finală, 2 titluri câștigate și semifinala în singurul turneu de Grand Slam jucat.

FINAL

Set 2

Game 3: Halep își continuă seria breakurilor, iar Pliskova abandonează, 2-1

Game 2: Pliskova reușește să facă rebreakul și totodată să câștige primul ei game în acest meci, 1-1

Game 1: Setul secund începe identic. Break făcut de Simona, 1-0

Set 1

Game 6: Simona se impune de o manieră categorică în primul set al finalei de la Roma, 6-0

Game 5: Simona își distruge efectiv adversara în acest moment al partidei, 5-0 după doar 17 minute de joc!

Game 4: Simona Halep salvează trei mingi de break pe care le-a avut adversara sa și revine spectaculos pentru a se distanța poate decisiv în primul set, 4-0

Game 3: Dublă greșeală a cehoaicei care o ajută pe Halep să facă un nou break, 3-0

Game 2: Halep își valorifică serviciul și își mărește avantajul de pe tabelă. Pe parcursul gameului românca a și căzut încercând să ajungă la o minge, 2-0

Game 1: Break reușit de Simona în chiar primul game al partidei, 1-0

Halep a câștigat ultimele două turnee la care a participat, la Dubai înaintea întreruperii sezonului și la Praga, în luna august. După o pauză de o lună, Simona poate să își treacă în palmares un nou turneu WTA, dacă se va impune și pe zgura italiană. O va avea în fața pe Karolina Pliskova pe care a mai întâlnit-o de 12 ori în carieră. Palmaresul este favorabil numărului doi mondial.

Constănțeanca s-a impus de șapte ori în fața cehoaicei pe care a  avut-o în față de două ori și în meciurile din Fed Cup. La fel ca și Halep, Pliskova a pierdut și ea un set pe parcursul drumului până în finală. S-a întâmplat în confruntarea cu belgianca Mertens. Karolina Pliskova are 28 de ani și a afost și ea în trecut lider mondial. În turneele de grand slam se poate lăuda cu o finală jucată la US Open, în 2016.