VIDEO | Craiova, eliminată din Europa League! Înfrângere rușinoasă cu Lokomotiv Tbilisi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 27 august 2020, ora 21:55,
tbilisi-craiova

UPDATE 21:56 S-a încheiat meciul! Surpriză imensă în Georgia! Lokomotiv Tbilisi – Craiova 2-1! Vicecampioana României este eliminată din Europa League după primul tur preliminar.

UPDATE 21:55 Ocazie imensă pentru Craiova, în minutul 90+7! Andrei Ivan a trimis mingea cu capul, milimetric pe lângă poartă.

UPDATE 21:52 GOL pentru Craiova! 2-1! A înscris Baiaram în minutul 90+4.

UPDATE 21:48 Au fost acordate 7 minute de prelungire! Să vedem dacă Craiova va reuși să salveze acest meci. Trebuie să înscrie de două ori pentru a trimite partida în prelungiri.

UPDATE 21:32 Ultima schimbare la Craiova! A intrat Baiaram în locul lui Nistor.

UPDATE 21:27 Bergodi a mai făcut o schimbare! A intrat Screciu și a ieșit Mateiu.

UPDATE 21:25 Bară pentru Craiova! Koljic a șutat frumos, din întoarcere, de la marginea careului, iar mingea a fost deviată de un fundaș în bară.

UPDATE 21:20 GOL pentru Lokomotiv Tbilisi! 2-0! A înscris Oulad Omar în minutul 61.

UPDATE 21:17 Prima schimbare la Craiova! A ieșit Bărbuț și a intrat Mihăilă.

UPDATE 21:15 GOL pentru Lokomotiv Tbilisi! 1-0! A înscris Sikharulidze în minutul 57.

UPDATE 21:03 A început repriza a doua! Nicio schimbare în cele două echipe.

UPDATE 20:46 S-a încheiat prima repriză! 0-0! Craiova nu are un meci deloc ușor. Lokomotiv Tbilisi a avut câteva oportunități să înscrie pe contraatac.

Tbilisi vs Craiova

UPDATE 20:39 Vătăjelu a primit cartonașul galben, pentru un henț.

UPDATE 20:35 Ocazie mare pentru Lokomotiv Tbilisi! Oulad Omar a șutat puțin peste poartă, din centrul careului.

UPDATE 20:29 Echipa din Tbilisi putea să dea lovitura pe contraatac, după o gafă a fundașului Acka! Sikharulidze a șutat pe lângă poartă.

UPDATE 20:27 Ocazie pentru Craiova! Cicâldău a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, lateral stânga, dar mingea s-a dus puțin pe lângă poartă.

UPDATE 20:20 Georgienii au echilibrat partida și și-au creat două ocazii bune. Raportul șuturilor spre poartă este 3-1 pentru Lokomotiv Tbilisi.

UPDATE 20:15 Craiova are o posesie a mingii de 64% după primul sfert de oră de joc. Koljic a avut o ocazie de gol în primele minute.

UPDATE 20:01 A început meciul din Georgia!

⚽ Fluier de start. ⚪?#StiintaInEuropa#AsaELaCraiova#CampioniLaSuporteri

Publicată de Universitatea Craiova pe Joi, 27 august 2020

UPDATE 18:45 Iată echipele de start! Mihăilă este doar rezervă, iar Vătăjelu, fundaș stânga, joacă în banda dreaptă a defensivei.

Lokomotiv Tbilisi: Mamardashvhili – Gabadze, Sandokhadze, Dureshidze, Ubilava – Samurkasovi, Shonia, Darsmelia – Kirkitadze, Sikharulidze, Oulad Omar

Rezerve: Sherozia – Tchanturia, Androniskashvili, Gaveshelishvili, Mtchedlishvili, Iakovidze, Dzebniauri

Antrenor: Giorgi Chiabrishvili

Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Acka, M. Constantin, N. Bancu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, Koljic, Ivan

Rezerve: I. Popescu, Bălașa, Screciu, Baiaram, Ivanov, Mihăilă, Bic

Antrenor: Cristiano Bergodi

⚽ Echipa de start ⚪?#StiintaInEuropa#AsaELaCraiova#CampioniLaSuporteri

Universitatea Craiova joacă astăzi în primul tur preliminar al Europa League. De la ora 20:00, în Georgia, vicecampioana României întâlnește Lokomotiv Tbilisi, locul 4 în campionatul intern.

Singurele avantaje pe care pare să le aibă Lokomotiv Tbisili sunt terenul propriu și faptul că au jucat 10 meciuri din noul sezon de campionat. Totuși, ultima partidă oficială datează de 10 zile.

Casele de pariuri îi dau mari favoriți pe cei de la Craiova, cu o cotă de 1.38 la victorie. Un succes al georgienilor este cotat la 7.00.

În primii doi ani de la revenirea în Europa, Craiova a pierdut în primul tur, în faţa granzilor AC Milan (0-1 şi 0-2) şi RB Leipzig (1-3 şi 1-1), iar anul trecut a avut parte de trei ‘duble’ în preliminariile Europa League, eliminându-le pe Sabail din Azerbaidjan (3-2 şi 3-2) şi Honved Kispest din Ungaria (0-0 şi 3-1, după lovituri de departajare), apoi pierzând cu AEK Atena (0-2 şi 1-1).

Este un meci foarte important pentru noi, începem preliminariile Europa League şi ne dorim să trecem de acest tur. Întâlnim o echipă bună, cu mulţi jucători autohtoni, care cred că a terminat pe locul 4 anul trecut. Şi, fiind o singură manşă, se poate întâmpla orice.

Avem un lot subţire, avem ceva probleme de lot, 1-2 jucători accidentaţi, probabil că vor juca aceiaşi jucători dar cred că băieţii s-au pregătit bine. Am văzut 5-6 meciuri ale celor de la Tbilisi, antrenorul a schimbat 2-3 sisteme de joc într-un singur meci şi pot apărea probleme. Ei au jucat 10 meciuri, sunt ceva mai bine ca formă. Eu mă gândesc mai mult la echipa mea şi sper să fim la nivelul din finalul sezonului trecut.

E un fotbal diferit faţă de ce cunoaştem, se joacă într-o singură manşă, se joacă fără spectatori. Cred că şansele sunt 50-50, jucăm în deplasare, am fi vrut să jucăm acasă, dar suntem pregătiţi şi cred că vom face un meci bun„, a spus Cristiano Bergodi la conferința de presă dinaintea meciului.

Conferinta de presa Tbilisi

? Conferința de presă Universitatea Craiova. #StiintaInEuropa#AsaELaCraiova#CampioniLaSuporteri

Publicată de Universitatea Craiova pe Miercuri, 26 august 2020

Vom avea un meci foarte greu, avem în faţă o echipă bună, am pregătit meciul cum se poate mai bine, ştim că este o singură manşă şi vom da totul pentru ca la final să fim echipa câştigătoare„, a precizat căpitanul Craiovei, Nicușor Bancu.