VIDEO LIVE BLOG | Suntem în semifinalele Fed Cup! România, VICTORIE URIAȘĂ în fața Cehiei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 10 februarie 2019, ora 22:08,
niculescu-begu_18272500

VICTORIE ROMÂNIA !!!! Irina Begu și Monica Niculescu se impun în meciul de dublu și suntem în semifinalele Fed Cup, acolo unde vom întâlni Franța!

BREAK ROMÂNIA! Cehia – România 4-5. Break la 0 reușit de echipa noastră, care va servi pentru meci !!!

BREAK CEHIA! Cehia – România 4-4. Dramatism până la capăt! Krejcikova obține un punct decisiv cu multă șansă, iar Cehia egalează situația.

Cehia – România 3-4. Rămâne avantajul break-ului și conducem cu 4-3 în setul decisiv. Fetele noastre urmează să servească!

Cehia – România 1-3. Ne distanțăm la 3-1, iar victoria pare tot mai aproape. Atmosfera făcută de suporterii noștri este una extraordinară! Tatăl Simonei Halep se comportă ca un veritabil lider de galerie.

BREAK ROMÂNIA! Setul decisiv este fantastic! Al treilea break la rând, al doilea reușit de jucătoarele noastre, care conduc cu 2-1. Meciul este pe muchie de cuțit!

BREAK CEHIA! Scorul este acum 1-1. Cehoaicele fac și ele break-ul, la capătul unui game disputat, în care am avut probabil punctul meciului.

Cehia – România 0-1. Irina și Monica reușesc un break teribil de important încă din startul setului decisiv. Pe margine, Halep își încurajează colegele.

SET 3

SET ROMÂNIA! Ne impunem cu 6-4 și urmează setul decisiv. Tensiunea e la cote maxime la Ostrava!

Cehia – România 3-5. Irina și Monica fac un meci mare, nu le lasă adversarelor nicio șansă pe propriul serviciu și suntem la un pas să ducem meciul în setul decisiv.

Cehia – România 2-4. Distanța se menține, pe fondul jocului foarte bun făcut de jucătoarele noastre. Până acum, un singur break a făcut diferența!

GAME ROMÂNIA! Conducem cu 3-1. Monica Niculescu servește foarte bine și ne distanțăm din nou de Cehia.

România începe bine setul al doilea și avem 2-0. Irina și Monica au reușit break-ul în primul game.

SET 2

Cehia ia primul set (7-6)! Krejcikova și Siniakova se impun clar în tie-break, scor 7-2. Primul set a durat o oră și 12 minute.

UPDATE 20:28: România revine spectaculos și e în avantaj: 6-5.

UPDATE 20:23: Jucătoarele noastre câștigă un game important și scorul este 5-5. Toate cele patru jucătoare și-au pierdut serviciul în primul set!

UPDATE 20:14: BREAK ROMÂNIA! Irina și Monica au condus cu 40-0, au fost egalate, însă româncele au izbutit în cele din urmă un break extrem de important.

UPDATE 20:10: BREAK CEHIA! Begu și Niculescu pierd pe propriul serviciu și avem primul break din acest meci. Cehia conduce cu 4-3.

UPDATE 19:50: Scorul este acum 2-2, iar meciul unul foarte echilibrat. Begu și Niculescu au avut trei mingi de break, pe care însă nu le-au putut fructifica.

UPDATE 19:34: Debut perfect pentru România! Monica și Irina termină în forță primul game (pe propriul serviciu) și conducem cu 1-0. Fanii veniți din România fac o atmosferă superbă.

UPDATE 19:30: A început meciul de dublu! Pentru România joacă Monica Niculescu și Irina Begu. Pentru Cehia evoluează Krejcikova și Siniakova.

GAME, SET ȘI MECI SINIAKOVA! Buzărnescu – Siniakova 4-6, 2-6. Cehia reușește să egaleze (2-2) și meciul decisiv va fi cel de dublu, care începe la 19:30.

UPDATE 18:32: Buzărnescu – Siniakova 4-6, 2-4. Siniakova servește foarte bine și e la două game-uri distanță de câștigarea meciului.

UPDATE 18:25: Buzărnescu – Siniakova 4-6, 1-3. Siniakova reușește break-ul, se impune apoi pe propriul serviciu, iar misiunea Mihaelei se anunță una grea.

UPDATE 18:17: Buzărnescu – Siniakova 4-6, 1-1. Ambele jucătoare își fac serviciul și e egalitate după 8 minute.

SET 2

UPDATE 18:02: SET SINIAKOVA! Buzărnescu – Siniakova 4-6. Siniakova nu complică lucrurile și reușește să valorifice prima minge de set.

UPDATE 17:58: Buzărnescu – Siniakova 4-5. Mihaela reușește în sfârșit un game și nu renunță la primul set.

UPDATE 17:54: Buzărnescu – Siniakova 3-5. Game superb între cele două jucătoare. Condusă cu 0-40, Mihaela a fost aproape de o revenire spectaculoasă, însă Siniakova a luat game-ul cu emoții, în cele din urmă.

UPDATE 17:47: BREAK SINIAKOVA! Buzărnescu – Siniakova 3-4. Siniakova reușește 10 puncte consecutive și e pentru prima oară în avantaj.

UPDATE 17:45: Buzărnescu – Siniakova 3-3. Continuă seria negativă a Mihaelei, care n-are nicio șansă pe serviciul adversarei.

UPDATE 17:42: Buzărnescu – Siniakova 3-2. Mihaela își pierde serviciul și jucătoarea din Cehia dă semne că poate reveni în primul set.

UPDATE 17:32: Buzărnescu – Siniakova 3-0. Fără probleme pe propriul serviciu, Buzărnescu își domină clar adversara și se distanțează în primul set.

UPDATE 17:29: Buzărnescu – Siniakova 2-0. Mihaela începe perfect și reușește break-ul în al doilea game.

UPDATE 17:20: A început meciul dintre Buzărnescu și Siniakova.

GAME, SET ȘI MECI HALEP! Pliskova trimite în afara terenului, iar Halep se impune cu 6-3 și o învinge pentru a șaptea oară în carieră pe jucătoarea din Cehia. Meciul a durat două ore și 37 de minute.

UPDATE 16:40: Halep a ratat o minge de meci, scorul este 5-3, însă Simona servește acum pentru câștigarea partidei.

UPDATE 16:33: Halep conduce cu 5-2 și e la un singur game de victorie!

UPDATE 16:26: 4-6, 7-5, 2-4. Halep reușește break-ul, apoi se impune pe propriul serviciu și e aproape de o mare victorie!

UPDATE 16:18 4-6, 7-5, 2-2 Game Halep! Simona își face propriul serviciu și scorul este egal în setul decisiv, care a început de 13 minute.

UPDATE 16:14 4-6, 7-5, 2-1 Game Pliskova! Cehoaica și-a făcut serviciul fără emoții. Karolina s-a plâns arbitrului că este deranjată de reacțiile românilor aflați în tribunele arenei din Ostrava.

UPDATE 16:11 Franţa s-a calificat în semifinalele Fed Cup, fază în care va întâlni România sau Cehia.

Caroline Garcia și Alize Cornet au dus scorul general la 3-0.

UPDATE 16:10 4-6, 7-5, 1-1 BREAK Pliskova! Game oribil la serviciu pentru Simona Halep, care a comis două duble greșeli.

UPDATE 16:07 4-6, 7-5, 0-1 BREAK la zero pentru Simona Halep, care pare mai concentrată după ce a luat o pauză de vestiar.

UPDATE 16:02 Iată statistica setului doi, care a durat o oră și șase minute.

UPDATE 16:00 4-6, 7-5 Break și set, Karolina Pliskova! Senzația este că Simona a irosit o șansă mare pe finalul acestui set. A revenit foarte bine și putea să facă break în game-ul precedent.

UPDATE 15:54 4-6, 6-5 Game Pliskova! Simona a ratat o șansă uriașă: a avut trei mingi de break!

UPDATE 15:47 4-6, 5-5 Game Halep! Simona este o mare luptătoare și au un avantaj față de Pliskova din punct de vedere mental.

UPDATE 15:44 4-6, 5-4 BREAK Halep! Simona a returnat ireproșabil și continuă să lupte pentru fiecare punct!

Statistică: doar două dintre cele opt confruntări directe s-au jucat în trei seturi.

UPDATE 15:39 4-6, 5-3 BREAK Pliskova! Simona și-a pierdut serviciul după un game în care a jucat temător. Semne de nervozitate pentru Halep, care dă cu racheta de pâmânt!

UPDATE 15:32 4-6, 4-3 BREAK Halep! Simona a reușit un break nesperat, după ce Pliskova a trimis cu forehand-ul în fileu. Avantaj psihologic important pentru româncă!

UPDATE 15:26 4-6, 4-2 Simona și-a făcut serviciul! A fost un game ciudat: Halep a avut 40-0, dar a comis câteva greșeli și s-a ajuns la 40-40.

UPDATE 15:21 4-6, 4-1 Game Pliskova! A fost un moment important al acestui set. Simona a ratat două mingi de break.

UPDATE 15:13 4-6, 3-1 BREAK Pliskova! Simona n-a avut replică la mingile puternice și lungi trimise de către cehoaică.

Spre deosebire de primul set, Halep a comis mai multe erori neforțate decât Pliskova. (raport 8-6).

UPDATE 15:11 4-6 2-1 Ambele jucătoare servesc foarte bine. Simona a reușit două retururi foarte bune, iar Pliskova a servit la 40-40, dar a ieșit din dificultate grație loviturilor în forță.

UPDATE 15:03 4-6, 1-0 Game Pliskova! Cu mare greutate, Karolina și-a făcut serviciul. 8 minute a durat primul game din setul secund, iar Halep a avut o șansă de break.

UPDATE 14:56 Iată statistica primului set, care a durat 47 de minute.

UPDATE 14:54 4-6 Game și set, Halep! Pliskova a revenit de la 40-0, dar Simona a câștigat după egalitate. Fostul lider mondial WTA a reușit un rever fabulos în lung de linie, din alergare.

Simona a servit bine și a avut un joc mai sigur, cu puține erori neforțate.

UPDATE 14:46 4-5 BREAK Halep! Simona a returnat excelent, iar Pliskova nu rezistă în schimburile lungi. Game-ul s-a încheiat cu un forehand în aut al Karolinei.

UPDATE 14:41 4-4 Game Halep! Simona a făcut cel mai bun game pe serviciu de până acum. Ambele sportive și-au ridicat nivelul de joc. Pliskova nici nu mai aleargă după mingile plasate ale româncei.

UPDATE 14:38 4-3 Game Pliskova! Karolina dictează ritmul în urma serviciului.

UPDATE 14:34 3-3 Game Halep! Simona a arătat siguranță la serviciu. Românca încearcă să o deplaseze pe Pliskova stânga-dreapta.

Atmosferă superbă în tribune: fanii tricolori strigă „România, România, ole, ole” și „Simona”.

UPDATE 14:30 3-2 Game Pliskova! Un alt game foarte lung, în care Simona a avut o șansă de break. Halep joacă bine cu forehand-ul și a reușit un passing de generic. Karolina a ajuns la 10 erori neforțate, dar o ajută loviturile în forță și aproape de baseline.

UPDATE 14:24 2-2 Game Halep! Simona a depășit un moment important, după 40-40. Românca folosește foarte bine serviciul spre exterior, care îi pune mari probleme adversarei.

UPDATE 14:17 2-1 Game Pliskova! Karolina a fost imbatabilă cu primul serviciu, dar nu a reușit să câștige până acum niciun punct cu mingea a doua.

Nu cred că vom avea multe schimburi lungi de mingi, având în vedere suprafața de joc și tactica jucătoarei din Cehia, de a lovi decisiv și puternic.

UPDATE 14:15 1-1 BREAK Pliskova! Cehoaica a returnat foarte bine, iar Simona a comis o dublă greșeală la 15-40.

UPDATE 14:11 0-1 BREAK Halep! Pliskova a comis câteva erori neforțate, iar Simona câștigă game-ul după un forehand superb în diagonală.

UPDATE 14:08 Karolina Pliskova va servi în debutul partidei.

UPDATE 14:00 Cele două jucătoare au ieșit pe teren! Urmează câteva minute de încălzire.

UPDATE 13:35 Simona Halep este ușor favorită în opinia specialiștilor. La casele de pariuri, o victorie a româncei are o cotă de 1.80, iar succesul Karolinei Pliskova a fost cotat la 2.00.

UPDATE 12:50 În prima zi la Fed Cup, Karolina Pliskova a învins-o pe Mihaela Buzărnescu (6-1, 6-4), iar Simona Halep a trecut categoric de Katerina Siniakova (6-4, 6-0).

Karolina Pliskova (locul 5 WTA) și Simona Halep (locul 3 WTA) se înfruntă astăzi, de la ora 14:00, în primul meci din ziua a doua a confruntării Cehia – România, în sferturile de finală ale Grupei Mondiale din Fed Cup. După partidele de ieri, scorul la general este 1-1.

Simona a câștigat șase dintre cele opt confruntări directe cu Karolina. În 2018, Pliskova s-a impus surprinzător pe zgura de la Madrid, dar Halep a câștigat clar în sferturi la Openul Australiei.

Karolina Pliskova (26 de ani) are un început de sezon foarte bun, cu 10 victorii și o înfrângere. Cehoaica a câștigat turneul de la Brisbane și a fost eliminată în semifinale la Openul Australiei de către cea care a cucerit titlul, japoneza Naomi Osaka.

Simona Halep (27 de ani) a început mai târziu pregătirea pentru noul sezon și s-a recuperat după o accidentare la spate care a făcut-o să rateze Turneul Campioanelor. Fără antrenor și fără un tonus bun, constănțeanca a fost eliminată în primul tur la Sydney și în optimi la Openul Australiei.

Pliskova este avantajată de suprafața de joc din sala de la Ostrava, una foarte rapidă. Karolina a câștigat mai multe turnee indoor de-a lungul carierei.

Karolina Pliskova a vorbit la superlativ despre Simona Halep și a dezvăluit o relație apropiată cu românca.

Am un mare respect pentru Simona Halep, atât pe teren, cât şi în afara lui, este o persoană drăguţă, simpatică. Vorbim de multe ori în vestiare, ne antrenăm împreună. Nu există dramă cu ea pe teren, este minunat să joci cu cineva de calibrul ei. Chiar dacă ne-am duelat de câteva ori, în vestiar stăm de vorbă, glumim. Nu sunt multe jucătoare ca ea, mai ales între cele de top„, a spus Pliskova, în cadrul unei conferințe de presă.

În cea de-a doua partidă a zilei, Katerina Siniakova o va înfrunta pe Mihaela Buzărnescu.

În caz de egalitate după meciurile de simplu, se va disputa un meci de dublu. Katerina Siniakova/Barbora Krejcikova și Irina Begu/Monica Niculescu sunt echipele anunțate pentru cele două țări.

cehiasimona halepkaterina siniakovapliskovaHalepromaniaBuzarnescumihaela buzărnescufed cupsiniakova