VIDEO | Inter Milano, în finala Europa League! Lukaku și Martinez au făcut spectacol cu Șahtior

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 17 august 2020, ora 23:45,
lukaku-martinez-inter

Inter – Șahtior 5-0 (Martinez 19′, 74′, D’Ambrosio 64′, Lukaku 78′, 84′)

UPDATE 00:00 Romelu Lukaku scrie istorie în Europa League. Atacantul belgian a înscris în 10 meciuri la rând.

UPDATE 23:55 Inter Milano are șansa să câștige primul trofeu european după o pauză de zece ani. În 2010, ‘Nerazzurri‘ au cucerit Liga Campionilor.

UPDATE 23:47 Final de meci! Inter – Șahtior 5-0!

Inter Milano va juca vineri, 21 august, de la ora 22:00, finala Europa League, împotriva formației spaniole FC Sevilla.

UPDATE 23:43 GOL pentru Inter! 5-0! Romelu Lukaku reușește ‘dubla’ în minutul 84.

UPDATE 23.36 GOL pentru Inter! 4-0! Lukaku o îngenunchează pe Șahtior, după reușita din minutul 78.

UPDATE 23.30 GOL pentru Inter! 3-0! Lautaro Martinez reușește ‘dubla’, în minutul 74, iar Inter este cu un pas în marea finală!

UPDATE 23:21 GOL pentru Inter! 2-0! D’Ambrosio majorează avantajul italienilor, după o lovitură de cap, în minutul 64.

UPDATE 23:16 Prima înlocuire la Șahtior! A ieșit Alan Patrick și a intrat Manor Solomon.

UPDATE 23:13 Inter a avut doua ocazii mari în debutul reprizei secunde, prin Romelu Lukaku și Lautaro Martinez.

UPDATE 23:02 A început repriza a doua. Nicio schimbare în cele două echipe!

Inter: Handanovic – Godin, De Vrij, Bastoni – D’Ambrosio, Barella, Brozovic, Gagliardini, Young – Lukaku, Lautaro Martinez.

Șahtior: Pyatov – Dodo, Kryvtsov, Khocholava, Matviienko – Antonio, Stepanenko – Marlos, Patrick, Taison – Moraes.

UPDATE 22:48 S-a încheiat prima repriză! Inter – Șahtior 1-0 (Lautaro Martinez 19′)

Au fost 45 de minute destul de terne, fără ocazii multe de poartă. Șahtior a ținut mingea (61% posesie), dar n-a reușit să treacă de apărarea în 5 a milanezilor.

UPDATE 22:43 Ocazie mare de gol pentru Șahtior! Marcos Antonio a șutat puțin peste poartă, de la marginea careului.

A fost prima șansă importantă pentru Șahtior, care a avut o posesie a mingii superioară.

UPDATE 22:19 GOL pentru Inter! 1-0! Lautaro Martinez a deschis scorul în minutul 19, cu o lovitură de cap, după centrarea perfectă a lui Barella.

UPDATE 22:10 Început lent de meci! Niciuna dintre echipe nu și-a creat vreo ocazie de gol.

UPDATE 22:01 A început meciul de la Dusseldorf!

UPDATE 20:50 Iată echipele de start:

Inter

Șahtior

Inter Milano și Șahtior Donețk se înfruntă în această seară, de la ora 22:00, la Dusseldorf (Germania), în semifinalele Europa League. Echipa care va câștiga această manșă unică va înfrunta FC Sevilla în finala competiției, vineri, 21 august.

Inter Milano, vicecampioana Italiei, este marea favorită a specialiștilor pentru această confruntare cu campioana Ucrainei, Șahtior Donețk.

Inter s-a calificat în semifinale după ce a trecut de Ludogoreț în șaisprezecimi, apoi în manșă unică de Getafe și Leverkusen, în optimi, respectiv sferturi.

Șahtior a ajuns în fazele eliminatorii ale Europa League, după ce a terminat grupa de Liga Campionilor pe poziția a treia. În 16-imi, campioana Ucrainei a trecut de Benfica în dublă manșă, apoi în optimi, tot în dublă manșă, a eliminat Wolfsburg. În faza sferturilor de finală, echipa din Donețk a învins fără drept de apel FC Basel, scor 4-1.

Cele două formații s-au mai întâlnit în preliminariile UEFA Champions League din sezonul 2005-2006. Italienii au avut câștig de cauză după 2-0 în turul din Ucraina și 1-1, pe Giuseppe Meazza.