Halep e în finală la Roma după victoria senzațională cu Sharapova

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 19 mai 2018, ora 18:30,
Halep Sharapova

VICTORIE SIMONA HALEP! Jucătoarea noastră termină excelent setul decisiv și se impune cu 6-4, după ce Sharapova își pierde cumpătul și trimite în fileu. Halep se califică în FINALA DE LA ROMA după un meci care a durat 2 ore și 23 de minute.

În ultimul act de la Roma, Halep o va întâlni, duminică, de la ora 14:00, pe ucraineanca Elina Svitolina, locul 4 WTA, deţinătoarea trofeului. Va fi reeditarea finalei de anul trecut, atunci când Svitolina s-a impus cu 4-6, 7-5, 6-1.

VIDEO Ultimul punct al meciului

BREAK SHARAPOVA! Simona a făcut 4-2, însă Sharapova a reușit un break capital și rămâne în joc în setul decisiv. Momente dramatice la Roma, meciul e pe muchie de cuțit! Halep o conduce pe Sharapova cu 4-3.

BREAK HALEP! Simona reușește un break extrem de important, după ce Sharapova trimite în aut. Halep conduce acum cu 3-1 în setul decisiv.

Halep – Sharapova 4-6, 6-1, 1-1. Manșa decisivă începe cu două break-uri și e posibil să se repete scenariul din primul set.

Vezi mai jos un punct superb reușit de Simona:

SET 3

SET HALEP! Halep – Sharapova 4-6, 6-1. Avem set decisiv în semifinale la Roma! Simona egalează la seturi după ce Sharapova comite o dublă greșeală decisivă.

BREAK SIMONA! Halep – Sharapova 4-6, 4-1. Simona reușește al doilea break din acest set și este acum aproape să egaleze situația în semifinala de la Roma.

Halep – Sharapova 4-6, 3-1. Simona servește mult mai bine în acest set și se distanțează de Sharapova.

Halep – Sharapova 4-6, 1-0. Simona deschide setul al doilea cu un BREAK extrem de important. A fost un game disputat, în care Sharapova a demonstrat de ce este în stare, însă Simona arată mai bine decât pe finalul primului set.

Statistica primului set:

SET 2

SET SHARAPOVA! Halep – Sharapova 4-6. Maria închide setul cu un break la 0, iar Simona îl cheamă imediat pe Darren Cahill, care încearcă să o ajute să depășească momentul delicat.

Halep – Sharapova 3-4. Maria își face serviciul pentru prima oară și închide game-ul cu un lung de linie excelent. Rusoaica e în formă și a reușit câteva puncte superbe, iar unul dintre ele îl puteți urmări mai jos.

Halep – Sharapova 3-2. Simona reușește un nou break și acum are ocazia să-și facă serviciul și să se distanțeze în primul set.

Halep – Sharapova 2-2. Se repetă scenariul de vineri și avem patru break-uri consecutive. Urmează jucătoarea din Rusia la serviciu!

Halep – Sharapova 1-1. Meciul începe cu două break-uri la rând, iar debutul ne aduce aminte de meciul de vineri, dintre Simona și Caroline Garcia, în care cele două și-au pierdut serviciul de cinci ori consecutiv.

SET 1

UPDATE 18:36: Începe semifinala de la Roma, cu Maria Sharapova la serviciu!

Simona Halep și Maria Sharapova se întâlnesc sâmbătă, de la ora 18:00, în semifinalele turneului de la Roma.

Ajunsă în penultimul act după victoria clară cu Caroline Garcia (6-2, 6-3), Simona speră să obțină a doua victorie cu Sharapova. Palmaresul întâlnirilor dintre Halep și Sharapova este net superior rusoaicei. Cele două sportive s-au întâlnit până în prezent de opt ori, de șapte ori reușind să câștige rusoaica.

În cea mai recentă întâlnire, la Beijing, în 2017, Halep s-a impus în optimi, scor 6-2, 6-2.

“Mă aştept la un meci greu, mereu a fost greu contra ei. Voi încerca să dau tot ce am mai bun și să câştig meciul. Asta îmi doresc. Nu mă gândesc la meciurile de dinainte. Mă gândesc doar la acest meci”, a declarat Simona Halep.