Halep se califică la pas în optimile de la Roland Garros. Probleme pentru Petkovic

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 02 iunie 2018, ora 17:18,
Halep Paris
Halep Paris

UPDATE: Halep – Petkovic 7-5, 6-0. Simona câștigă setul la 0 și se califică în optimi la Roland Garros, acolo unde o va întâlni pe Elise Mertens.

UPDATE: Halep – Petkovic 3-0. Simona joacă excelent și profită de problemele adversarei. În mod normal, Halep ar trebui să se califice fără probleme mai departe.

UPDATE: Meciul se reia, însă Petkovic are un bandaj imens la genunchi și e de văzut cum va putea juca în continuare.

UPDATE: Petkovic are probleme la genunchi și primește îngrijiri medicale. Simona are 1-0 în setul al doilea.

SET 2

UPDATE: Irina Begu e condusă cu 1-4 de Caroline Garcia, în primul set.

SET HALEP! Halep – Petkovic 7-5. Simona luptă formidabil și câștigă primul set în mai puțin de o oră. Ultimul punct a fost pe muchie de cuțit, însă Halep a demonstrat încă o dată că este o jucătoare excelentă pe zgură.

BREAK PETKOVIC! Halep – Petkovic 5-5. Simona trimite în fileu, iar Andrea reușește break-ul și egalează: 5-5. Au trecut 45 de minute de la startul meciului.

SIMONA, APROAPE DE CÂȘTIGAREA SETULUI! Halep revine spectaculos, face break, conduce cu 5-4 și urmează să servească.

Halep – Petkovic 3-4. Andrea joacă în continuare la un nivel bun și o conduce pe Simona cu 4-3. Intră pe teren și IRINA BEGU, care joacă pe Suzane Lenglen cu Caroline Garcia.

Halep – Petkovic 2-2. Simona face și ea break și reușește să egaleze, într-un meci care a început acum 19 minute.

BREAK PETKOVIC! Halep – Petkovic 0-2. Simona își pierde destul de ușor serviciul și are un start complicat de meci.

Halep – Petkovic 0-1. După aproape 10 minute, Andrea câștigă un game extrem de disputat, pe propriul serviciu.

UPDATE 17:45. Începe meciul dintre Halep și Petkovic.

Simona Halep nu concepe să rateze calificarea în optimile de la Paris. În turul al treilea, ea o va întâlni pe Andrea Petkovic, numărul 107 WTA.

„Am mai întâlnit-o pe Simona, în semifinale la Roland Garros 2014, dar de atunci lucrurile s-au schimbat mult.

OK, am o formă bună, dar ea joacă fantastic la acest turneu! Va fi un meci greu și va trebui să facem un plan de joc cât mai bine pus la punct.

Ar fi extraordinar să repet evoluția din 2014, dar să nu uităm ca joc contra Simonei Halep”, a spus Andrea Petkovic, înaintea partidei.

Simona Halep a învins-o pe Andrea Petkovic în semifinalele turneului de la Roland Garros din 2014, în două seturi, 6-2, 7-6, dar apoi a pierdut finala cu Maria Sharapova.