VIDEO BLOG | Halep – Kuzmova. Simona și-a distrus adversara în 44 de minute!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 08 mai 2019, ora 12:00,
halep
halep

6-0, 6-0! Simona câștigă fără emoții! Halep va juca în sferturi cu învingătoare meciului dintre Barty și Putintseva.

6-0, 5-0. Halep, la un singur game de sferturile turneului.

6-0, 4-0. Simo se îndreaptă către câștigarea meciului. Adversara greșește mult și pare total căzută psihic.

6-0, 3-0. Simona e de neoprit. Kuzmova are doar 9 puncte câștigate până acum. Sportiva slovacă nu se poate ridica la înălțimea unui meci din optimile turneului de la Madrid.

6-0, 2-0. Opt game-uri în 30 de minute. Kuzmova n-are niciun răspuns în fața Simonei.

6-0, 1-0. Simona câștigă primul game din setul 2. Statistica primului set. Dominare totală dinpartea Simonei:

6-0! Halep câștigă primul set în 21 de minute! Diferență mare de valoare între cele două sportive. Kuzmova a câștigat numai 7 puncte.

5-0: Simona e la un game de câștigarea setului, după 17 minute de joc.

4-0. Simona o distruge pe Kuzmova în debutul meciului. Slovaca are doar patru puncte câștigate în patru game-uri.

3-0: Început perfect pentru Simona. Tânăra Kuzmova (20 de ani, locul 46 WTA) nu pare a avea mijloacele pentru a-i crea probleme mari Simonei.

2-0: Halep face repede break-ul

1-0. Simo începe bine. Primul game e câștigat la zero pe propriul serviciu.

Update 13.18: A început meciul!

Update 13.12: Acoperișul va fi tras.

Update 13.07: La Madrid plouă. Jucătoarele sunt la încălzire. Organizatorii urmează să decidă dacă vor trage acoperișul.

Simona Halep joacă împotriva Viktoriei Kuzmova, de la ora 13.00, în optimile turneului de la Madrid. Simo s-a calificat după ce a trecut, ieri, de Johanna Konta, 7-5, 6-1. Halep va evolua, tot astăzi, și la dublu, alături de Irina Begu.

Simo n-a jucat niciodată împotriva sportivei din Slovacia, locul 46 WTA. De altfel, Kuzmova are o singură întâlnire cu o adversară din Top 10 în carieră (victorie la Dubai cu Kiki Bertens) și, la 20 de ani, nu a jucat mai sus de semifinalele unui turneu din circuit.

Tot astăzi, Simona Halep va juca și la dublu, alături de Irina Begu. Cele două vor întâlni principalele favorite ale competiției, cehoaicele Barbora Krejcikova și Katerina Siniakova.

Partida a fost programată pe Terenul 4, nu mai devreme de ora 16:00, ora României.