BLOG | Halep – Konta. Simona, senzațională în setul secund! Halep e în optimi la Madrid!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 07 mai 2019, ora 13:20,
Halep bucurie Madrid

Halep – Konta 7-5, 6-1! Simona Halep câștigă meciul cu Johanna Konta și se califică în turul următor la turneul de la Madrid!

7-5, 5-1! Simona realizează break-ul și servește pentru câștigarea meciului!

7-5, 4-1. Break Konta! Este primul game câștigat de britanică în setul 2.

7-5, 4-0! Halep, de neoprit! Konta este dominată clar în setul secund, după ce primul a fost echilibrat.

7-5, 3-0! Simo a început perfect setul secund! Campioana noastră conduce cu 3-0.

7-5, 2-0! Halep realizeaază break-ul rapid! Game câștigat la zero de numărul 3 mondial! Este cel de-al patrulea game consecutiv al meciului în care Simo se impune.

7-5, 1-0. Simona câștigă primul game al setului secund.

7-5! Simona Halep evită tie-break-ul și câștigă primul set! Game-ul a durat aproximativ 10 minute. Se joacă de o oră.

6-5: Simona câștigă cel mai lung game de până acum.

5-5: Konta are resurse! Britanica salvează două mingi de set și egalează la cinci!

5-4: Simo preia conducerea! Konta, dezechilibrată total de revenirea lui Halep!

4-4: Simona revine cun  un break cu care egalează în primul set!

3-4: Halep își câștigă serviciul după ce salvează minge de break.

2-4: Konta joacă foarte bine în acest debut de meci. Johanna se distanțează din nou la două game-uri.

2-3: Lovitură superbă cu care Simo câștigă un game extrem de important! Halep a ghicit unde va lovi Konta și a returnat superb, peste adversară. Game câștigat la zero de Simo.

1-3: Konta își consolidează breakul și se distanțează în primul set.

1-2: Primul break al meciului este reușit de Konta! Britanica deține controlul în debutul meciului.

1-1: Konta își câștigă serviciul cu game la zero!

1-0. Simona salvează minge de break și câștigă primul game al meciului.

Update 13.08: A început meciul. Servește Simona!

Update 13.06: Cele două jucătoare sunt la încălzire

Simona Halep (3 WTA) joacă, de la ora 13.00, împotriva Johannei Konta (46 WTA), pentru calificarea în optimile turneului de la Madrid.

Va fi prima dată în circuitul WTA când cele două jucătoare se întâlnesc pe zgură, suprafața preferată a Simonei.

Cele două sportive s-au întâlnit de 6 orei până acum, iar scorul general este egal. Două dintre partide au fost jucate în Fed Cup și au fost câștugate de Halep.

În cele din circuitul WTA, Konta deține supremația. Johanna s-a impus la Wimbledon 2017 (6-7(2), 7-6(5), 6-4), Miami 2017 (3-6, 7-6(7), 6-2) și Wuhan 2015 (6-3, 3-6, 7-5), iar Simo a câștigat la Cincinnati 2017 (6-4, 7-6(1))

Konta este în formă. Vine după finala de la turneul de la Rabat și are 15 victorii în ultimele 19 meciuri.

Câștigătoarea va juca în turul următor cu  Viktoria Kuzmova (45 WTA). Slovaca a învins-o pe Carla Suarez Navarro cu 6-4, 7-6.