Halep ajunge în semifinale la Roma! Duelul său cu Putințeva a durat doar 48 de minute

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 19 septembrie 2020, ora 13:56,
halep roma
halep roma

Sportiva din Kazakhstan a abandonat disputa din capitala Italiei în urma unei accidentări. La acel moment, Simona conducea cu 1-0 la seturi și cu 2-0 în actul secund.

Iată desfășurarea partidei din sferturile turneului de la Roma.

Set 2

Game 2: Un nou game câștigat de Halep, Putințeva acuză accidentarea și abandonează, 2-0. Meciul se încheie după 48 de minute

Game 1: Simona începe bine și al doilea set, cu un nou break. Adversara a revenit pe teren după ce a primit îngrijiri medicale, 1-0

Set 1

Game 8: Halep câștigă un nou break și încheie primul set în jumătate de oră, 6-2

Game 7: Halep nu face nicio greșeală la serviciu și reface diferența, 5-2

Game 6: Putințeva rămâne în set după un game foarte disputat, 4-2

Game 5: Simona închide spectaculos al cincilea game al primului set și românca se îndreaptă spre câștigarea primului act, 4-1

Game 4: Primul break în meci este reușit de Simona care se distanțează pe tabelă, 3-1

Game 3: Simona reveine în avantaj după ce Putințeva a avut două mingi de break, 2-1

Game 2: Adversara egalează situația după ce reușește un game alb, 1-1

Game 1: Halep își valorifică serviciul și câștigă primul game al partidei, 1-0

Meciul contra sportivei din Kazakhstan deschide seria partidelor de astăzi de pe tabloul feminin al competiției din capitala Italiei. După ce a trecut de Jasmini Paolini și de Dayana Yamstrenska, Halep o întâlnește pe Yulia Putintseva, în vârstă de 25 de ani. Adversara româncei a ajuns în sferturi la Roma după ce a trecut până acum de Rebecca Peterson Petra Martic și de Elena Rybakina. Cele două s-au întâlnit până acum în circuit o singură dată, chiar în acest an , la Australian Open.

Halep s-a impus în două seturi, 6-1, 6-4. Putintseva vine la Roma după una dintre cele mai bune performanțe din carieră. A ajuns până în sferturile US Open, acolo unde a fost învinsă de Jennifer Brady. Pentru Putinseva a fost a treia prezență între primele 8 jucătoare la un turneu de grand slam după ce a ajuns în aceeași fază a competiției la Roland Garros, în 2016 și 2018.