VIDEO | Viitorul s-a apărat dezastruos în Belgia și a pierdut la scor cu Gent, în Europa League

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 25 iulie 2019, ora 22:01,
viitorul-gent

UPDATE 23:21 Final de meci! 6-3 pentru Gent! Viitorul s-a apărat execrabil și are șanse minime de calificare.

Scor final KAA Gent 6 – 3 F.C. Viitorul Constanța#HaiViitorul

Publicată de Viitorul FC pe Joi, 25 iulie 2019

UPDATE 23:16 Ocazie imensă pentru Gent! Căpitanul belgienilor, Odjidja-Ofoe, a primit o pasă ideală în fața porții, dar a lovit mingea greșit.

UPDATE 23:12 Gabi Iancu a primit cartonașul galben, după ce a lovit cu cotul.

UPDATE 22:57 Ocazie mare pentru Viitorul! Drăguș, introdus pe teren în minutul 62 în locul lui Ganea, a trimis bine cu capul, dar portarul Kaminski a avut o intervenție excelentă.

UPDATE 22:48 GOL pentru Viitorul! 6-3! Același Țîru a înscris în urma unui corner.

UPDATE 22:43 GOL pentru Viitorul! 6-2! Țîru înscrie în urma unui corner, în minutul 56.

UPDATE 22:38 GOL pentru Gent! 6-1! Yaremchuk înscrie cu un lob peste portarul Tordai.

UPDATE 22:35 A început repriza a doua! Gică Hagi a făcut o schimbare: Ghiță a intrat în locul lui Iacob în centrul apărării.

UPDATE 22:18 S-a încheiat prima repriză! Dezastru pentru Viitorul, care este condusă cu 5-1.

Intrăm la pauză conduși la 4 goluri diferență, însă luptăm până la ultimul fluier!#KAA 5 – 1 #VFC #HaiViitorul

UPDATE 22:16 GOL pentru Gent! 5-1! Kubo a înscris în minutul 45, după o nouă eroare majoră în apărarea Viitorului.

UPDATE 22:13 GOL pentru Gent! 4-1! Belgienii au primit un penalty, după ce Iacob a faultat în careu. Yaremchuk a înscris de la 11 metri.

UPDATE 22:05 GOL pentru Gent! 3-1! Kubo a șutat de la 20 de metri, iar mingea a intrat în poartă după ce a lovit bara.

UPDATE 21:51 GOL pentru Viitorul! 2-1! Mladen a șutat senzațional de la 25 metri, lateral dreapta, iar mingea s-a dus la vinclu.

UPDATE 21:43 GOL pentru Gent! 2-0! Apărarea Viitorului este dezorganizată, iar Dejaegere a fost lăsat nemarcat în careu. A fost o finalizare simplă pentru mijlocașul belgian.

UPDATE 21:33 GOL pentru Gent! 1-0! Asare a deschis scorul în minutul 4, în urma unui corner.

UPDATE 21:00 Iată echipele de start:

Echipa de START din seara asta ? KAA Gent#ViitorulSuntemNoi #HaiViitorul?⚫️

UPDATE 20:50 În cele din urmă, meciul va fi televizat și în România.

⚠️SUPER BREAKING NEWS? KAA Gent vs FC Viitorul poate fi urmărit live pe National TV!#HaiViitorul #ViitorulSuntemNoi

La cel de-al patrulea sezon consecutiv în cupele europene, Viitorul are ocazia să se răzbune pe echipa care i-a administrat cea mai drastică înfrângere: 5-0, în 2016, în Belgia.

Viitorul este pe val în acest sezon. Echipa lui Gică Hagi are punctaj maxim în Liga I în două etape, 5-0 cu Dinamo și 1-0 cu Chindia.

Cîștigătoare a Cupei României și a Supercupei, echipa lui Gică Hagi joacă în această seară primul meci al dublei manșe cu Gent, echipa care, în 2016, o elimina tot în preliminariile Europa League, după un 5-0 în Belgia și 0-0 în România.

Gent a ajuns în Euroap League anul acesta după excluderea echipei Mechelen, pentru implicare în meciuri trucate.

Pentru belgieni, este primul meci oficial din actualul sezon.

”Viitorul pare să fi trecut perfect peste plecarea vedetei sale, Ianis Hagi. Nu vom subestima acest adversar, dar este clar că trebuie să fim capabili să îl eliminăm, dacă avem ambiţia să atingem faza grupelor, ceea ce ne dorim. Aşadar, va trebui mai ales să nu luăm gol joi. Căldura va juca un rol în acest meci, dar temperatura este aceeaşi pentru toți cei 22 de jucători, iar staff-ul medical nu va fi luat pe nepregătite”, – Jess Thorup, antrenor Gent.

Echipele probabile:

Gent: Kaminski – Lustig, Plastun, Rosted, Asare – Esiti, Owusu, Odjidja, Beridze – Kubo, David.

Viitorul: Tordai – Mladen, Țîru, V. Ghiță, De Nooijer – Vl. Achim, Artean, Houri – Mățan – G. Iancu, Calcan.

Arbitri: Aleksandar Stavrev – Marjan Kirovski şi Dejan Kostadinov (toţi din Macedonia)