VIDEO | Belgia învinge Anglia în finala mică și câștigă prima medalie la Mondiale!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 14 iulie 2018, ora 17:00,
belgia locul 3

Belgia s-a impus cu scorul de 2-0 în fața Angliei! Este prima dată când belgienii termină pe podium turneul final, după ce au pierdut finala mică în 1986.

Golurile Belgiei au fost marcate de Meunier ‘4 și Hazard ’82. Opt dintre titularii din partida cu Anglia joacă în Premier League!

Eden Hazard a fost desemnat omul meciului.

Hazard are cele mai multe driblinguri reușite la Mondialul din Rusia, 40. Doar Maradona, Jairzinho și Messi au mai multe la turneele finale din 1966 încoace!

Doar trei echipe au pierdut trei meciuri la Cupa Mondială din Rusia: Panama, Egipt și, acum, Anglia!

De partea cealaltă, Belgia intră în galeria echipelor care au câștigat șase meciuri la un turneu final, dar n-au reușit să câștige titlul, alături de Olanda, Italia și Polonia.

Min 90+3: FINAL DE MECI! Belgia câștigă finala mică a Cupei Mondiale cu scorul de 2-0! Formația antrenată de Roberto Martinez ia bronzul în Rusia!

Min 90: Au fost dictate 3 minute de prelungire.

Min 84: Intră și Dele Alli, în locul lui Loftus-Cheek

Min 82 : GOOOOL BELGIA! Eden Hazard înscrie al treilea său gol la Cupa Mondială, după o pasă de excepție primită de la De Bruyne!

Min 79: Contraatac spectaculos al Belgiei! Marcatorul golului din minutul 4, Meunier, a șutat violent, din voleu, la colțul scurt, însă Pickford a fost la post!

Min 78: Schimbare la echipa belgiană. A intrat Dembele și a ieșit Tielemans.

Min 76: Mertens încheie penibil un contraatac fulgerător, 3 contra 2, al Belgiei! Mertens a șutat foarte slab, departe de poartă, deși avea soluția unei pase.

Min 70: OCAZIE URIAȘĂ pentru ANGLIA! Dier pătrunde în careu după o combinație cu Rashford și trimite o scăriță peste portarul Curtois! Mingea este scoasă însă din apropierea liniei porții de Alderweireld!

Min 65: Anglia forțează egalarea. Apărarea belgiană rezistă însă și respinge cu oarecare ușurință atacurile echipei lui Southgate.

Min 60: Schimbare în echipa Belgiei. Romelu Lukaku, modest astăzi, îi lasă locul lui Mertens. Lukaku iese din cursa pentru golgheterul Cupei Mondiale din Rusia. Harry Kane, rivalul său, îl aplaudă la ieșirea de pe teren.

Min 56: Șansă mare și pentru Belgia! Lansat perfect în careu, poziție centrală, Lukaku greșește din nou preluarea! Pickford iese la 10 metri și reține mingea!

Min 52: Stones vede cartonașul galben

Min 54: Ocazie mare în contul Angliei! Harry Kane a fost la câțiva centimetri de a devia un șut centrare trimis de Lingard în careu! Englezii sunt mai prezenți în jumătatea adversă, comparativ cu prima repriză.

MIN 50: Belgia cedează deliberat posesia și mizează pe contraatac. O cursă superbă a lui Hazard, care a driblat spectaculos doi adversari, s-a încheiat la marginea careului mare.

MIN 46. A început repriza a doua! Dublă schimbare în echipa Angliei, la pauză! A ieșit Rose și a intrat Lingard, iar Sterling a fost înlocuit cu Rashford.

S-A ÎNCHEIAT PRIMA REPRIZĂ! BELGIA CONDUCE CU SCORUL DE 1-0!

MIN 45: Jocul s-a domolit. Anglia nu are soluții la mijlocul terenului.  Odată cu schimbarea lui Chadli cu Vermaelen, Belgia a schimbat sistemul de joc. Echipa lui Martinez joacă acum cu patru fundași.

MIN 39: Belgia face prima schimbare! Chadli nu mai poate continua din cauza unei accidentări și este înlocuit cu Vermaelen.

MIN 35: Ocazie Belgia! Fază frumoasă reușită de dracii roșii! Eden Hazard a pătruns în careu, dar șutul a fost blocat! Din cornerul rezultat, mingea a ajuns cu noroc la Alderweireld, dar acesta a reluat peste poartă de la marginea careului mic, lateral stânga!

MIN 30: Anglia are posesie mai bună după o jumătate de oră. De asemenea, elevii lui Southgate au o precizie mai mare a paselor. Belgia a scăzut ritmul în ultimele minute.

Min 24: Prima mare ocazie a Angliei! Harry Kane primește la marginea careului de la Sterling, dar șutează modest, pe lângă poartă!

Min 20: Primul corner al partidei este obținut de englezi! Stones reia cu capul din centrul careului mare, fără probleme pentru Curtois

MIN 16: Englezii stau, în continuare, rău în apărare! De Bruyne a pasat excelent pentru Lukaku, însă atacantului belgian nu i-a ieșit preluarea la marginea careului mic.

MIN 12: Ocazie mare Belgia! Șutul lui De Bruyne a fost blocat de portarul Pickford! Defensiva Angliei are probleme.

MIN 10: Anglia nu a avut nicio ocazie la poarta belgienilor. Echipa antrenată de Roberto Martinez se apără bine. Toate încercările englezilor de a duce mingea în careu au fost blocate.

MIN 4: GOOOOOL Belgia! Prima acțiune ofensivă a belgienilor s-a lăsat cu gol la poarta englezilor!

Meunier a reluat din fața porții, o centrare de pe partea stângă trimisă de Chadli! Este cel de-al 10-lea gol marcat de Belgia la Cupa Mondială din Rusia și cel mai rapid al dracilor roșii la Mondiale.

MIN 1: A început meciul! Belgienii au avut lovitura de start! Belgia joacă în echipament galben-negru, Anglia, în roșu-alb.

UPDATE 16.45: Partida va fi arbitrată la centru de iranianul Alireza Faghani. La Sankt Petersburg e vreme bună pentru fotbal: 26 de grade și cer parțial noros.

UPDATE 16.30: Romelu Lukaku și Harry Kane conduc în clasamentul golgheterilor la Cupa Mondială. Kukaku are 4 goluri marcate, iar Kane are 6.

Belgia și Anglia luptă, de la ora 17.00, pentru locul al treilea la Cupa Mondială din Rusia!

Cele două formații s-au întâlnit și în grupele Cupei Mondiale. Atunci, Belgia s-a impus cu scorul de 1-0, după golul marcat de Januzaj.

În semifinalele competiției, Belgia a pierdut în fața Franței (0-1), iar Anglia a fost învinsă de Croația, 1-2, după prelungiri!