VIDEO | Bayern Munchen, campioana Europei! Finală spectaculoasă la Lisabona! PSG a ratat ocazii mari

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 23 august 2020, ora 23:28,
coman bayern

UPDATE 23:54 Bayern scrie istorie în această seară, fiind prima echipă care câștigă UEFA Champions League după un parcurs cu victorii pe linie.

UPDATE 23:53 S-a încheiat meciul! Bayern o învinge pe PSG cu 1-0!

Bavarezii și-au trecut în palmares cel de-al șaselea trofeu în Cupa Campionilor Europeni/Liga Campionilor. Ultimul succes data din 2013.

Iată statistica finalei de la Lisabona:

UPDATE 23:30 A doua înlocuire la PSG! A ieșit Ander Herrera, a intrat Draxler.

UPDATE 23:28 Ocazie mare pentru PSG! Marquinhos a primit mingea ]n careu, dar n-a reușit să-l învingă pe Neuer.

UPDATE 23:26 Dublă înlocuire la Bayern! Au ieșit Coman și Gnabry, au intrat Perisic și Coutinho.

UPDATE 23:21 Prima schimbare la PSG! A ieșit Paredes, a intrat Verratti.

UPDATE 23:16 GOL pentru Bayern! 0-1! A înscris Kingsley Coman în minutul 59, din pasa lui Kimmich.

UPDATE 23:09 S-au încins puțin spiritele! Gnabry și Paredes au primit cartonașul galben, după un conflict.

UPDATE 23:03 A început repriza a doua! Nicio schimbare în cele două echipe, cu excepția celei provocate de accidentarea lui Boateng, în minutul 25 (a intrat Sule).

UPDATE 22:47 S-a încheiat prima repriză! 0-0, dar au fost multe ocazii mari de gol pentru ambele echipe.

UPDATE 22:46 Bayern a cerut penalty! Coman a pătruns în careu, în banda stângă, iar Kehrer l-a împins puțin pe francez. Arbitrul Orsato a lăsat jocul să continue.

UPDATE 22:45 Ocazie imensă pentru PSG, în prelungirile primei reprize! Mbappe a șutat slab din centrul careului, după o pasă inteligentă a lui Di Maria.

UPDATE 22:40 Alphonso Davies (Bayern) este singurul jucător avertizat cu cartonaș galben până acum.

*Ovidiu Hațegan este arbitru de rezervă la Lisabona! Brigada este condusă la centru de către italianul Daniele Orsato.

UPDATE 22:30 Ocazie pentru Bayern! Lewandowski a lovit excelent mingea cu capul, din centrul careului, dar portarul Keylor Navas a intervenit salvator.

UPDATE 22:25 Probleme în apărare pentru Bayern! Boateng s-a accidentat și i-a lăsat locul pe teren lui Sule.

UPDATE 22:24 Ocazie pentru PSG! Di Maria a șutat puțin peste poartă, cu piciorul drept, din interiorul careului.

UPDATE 22:22 Bayern putea să deschidă scorul! Șutul lui Lewandowski a lovit bara.

UPDATE 22:17 Ocazie mare de gol pentru PSG! Neymar a sprintat în banda stângă, a intrat în careu, dar șutul său a fost respins excelent de către portarul Neuer.

UPDATE 22:00 A început meciul!

UPDATE 21:00 Iată echipele de start!

UPDATE 20:30 În ciuda pandemiei de coronavirus, fanii lui PSG și Bayern s-au intersectat la Lisabona înaintea finalei.

Paris Saint Germain și Bayern Munchen se înfruntă în această seară, de la ora 22:00, în finala Ligii Campionilor, pe ‘Estadio Da Luz’ din Lisabona. Partida se anunță echilibrată și spectaculoasă.

În viziunea experților, Bayern este considerată favorită, după ce a făcut spectacol în fazele precedente: 8-2 cu FC Barcelona în sferturi și 3-0 cu Lyon în semifinale.

Bayern poate deveni prima echipă din istorie care câștigă UEFA Champions League după un parcurs cu victorii pe linie.

Bavarezii au în palmares cinci trofee ale Cupei Campionilor Europeni/Ligii Campionilor. De cealaltă parte, PSG joacă prima finală de UEFA Champions League din istoria de 50 de ani a clubului.

În fazele precedente ale competiției, PSG a trecut de Atalanta în sferturi (2-1) și de Leipzig în semifinale (3-0).

PSG poartă pe umeri toate speranțele francezilor pentru un trofeu în Liga Campionilor, după o așteptare uriașă. În 2004, AS Monaco ajungea în finală, dar era învinsă de FC Porto. Din 1993 datează ultimul triumf francez în UCL, prin Marseille.