VIDEO | FC Sevilla, regina Europa League! Finală spectaculoasă la Koln, cu 5 goluri

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 21 august 2020, ora 23:50,
sevilla
sevilla

UPDATE 23:55 S-a încheiat meciul! FC Sevilla câștigă meciul și trofeul Europa League! Andaluzii sunt ‘regii’ acestei competiții, cu șase titluri în palmares.

De cealaltă parte, Inter Milano rămâne fără trofeu european din 2010.

Sevilla – Inter 3-2 (De Jong 12′, 33′, Diego Carlos 74′ / Lukaku 5′ – penalty, Godin 36′)

UPDATE 23:43 Dublă schimbare la Sevilla! Au ieșit Luuk de Jong și Diego Carlos și au intrat En-Nesyri și Gudelj.

UPDATE 23:40 Ocazie uriașă pentru Inter! Alexis Sanchez a fost aproape de a înscrie, dar fundașul Kounde a respins mingea din apropierea liniei porții.

UPDATE 23:36 Triplă înlocuire la Inter! Au ieșit D’Ambrosio, Lautaro Martinez și Gagliardini, au intrat Moses, Eriksen și Alexis Sanchez.

UPDATE 23:35 Schimbare la Sevilla! Intră Suso și intră Vasquez.

UPDATE 23:31 GOL pentru Sevilla! 3-2! A înscris Diego Carlos, din foarfecă, în minutul 74. Mingea a fost deviată în poartă de către Romelu Lukaku.

UPDATE 23:27 Sevilla face prima înlocuire a partidei! A ieșit Ocampos, accidentat, și a intrat Munir, în minutul 70.

UPDATE 23:23 Ocazie mare de gol pentru Inter! Lukaku a primit o pasă perfectă, la limita ofsaidului, dar nu a reușit să-l învingă portarul Bounou, care a ieșit excelent pentru a-i închide unghiul atacantului belgian.

UPDATE 23:20 Romelu Lukaku, cel mai bun atacant din Europa în acest sezon? Belgianul are cifre impresionante:

• 34 de goluri în toate competițiile, în sezonul de debut la Inter.
  • a înscris în 11 meciuri consecutive de Europa League, un record pentru competiție.
  • al doilea marcator în acest sezon de Europa League, cu 7 goluri

UPDATE 23:14 Cartonaș galben pentru Bastoni, fundașul central de la Inter Milano.

UPDATE 23:02 A început repriza a doua! Nicio schimbare în cele două echipe!

UPDATE 22:47 S-a încheiat prima repriză! Este una dintre cele mai frumoase finale europene din ultimii ani!

Sevilla – Inter 2-2 (De Jong 12′, 33′ / Lukaku 5′ – penalty, Godin 36′)

UPDATE 22:37 GOL pentru Inter! 2-2! A înscris Diego Godin, în minutul 36, cu o lovitură de cap!

UPDATE 22:34 GOL pentru FC Sevilla! 2-1! A înscris Luuk de Jong în minutul 34, cu o lovitură de cap!

UPDATE 22:19 Arbitrul Makkelie a decis că nu este penalty pentru Inter și i-a acordat cartonașul galben antrenorului Antonio Conte, pentru proteste.

UPDATE 22:17 Inter cere vehement penalty, după un presupus henț în careu a lui Diego Carlos! Sistemul VAR va verifica această fază!

UPDATE 22:12 GOL pentru Sevilla! 1-1! A înscris Luuk de Jong în minutul 12, după centrarea perfectă a lui Jesus Navas din banda dreaptă. A fost o fază similară celei din meciul cu Manchester United.

UPDATE 22:05 GOL pentru Inter! 0-1! A înscris Romelu Lukaku, din penalty, în minutul 5.

UPDATE 22:03 Penalty pentru Inter! Diego Carlos a fost depășit în viteză de către Lukaku și l-a faultat pe atacantul belgian în careu. Fundașul Sevillei a primit cartonașul galben.

UPDATE 22:00 A început meciul, arbitrat de către olandezul Danny Makkelie!

UPDATE 21:50 Statistica pare să fie de partea echipei din Sevilla în această seară! Andaluzii au câștigat un număr record de 41 de meciuri în Europa League și sunt neînvinși în ultimele 20 de partide oficiale.

UPDATE 21:00 Iată echipele de start:

Rezervele:

FC Sevilla și Inter Milano se înfruntă în această seară, de la ora 22:00, la Koln, în finala Europa League. Italienii sunt favoriți în viziunea experților, dar spaniolii au câștigat de cinci ori această competiție.

După reluarea competițiilor, pe fondul pandemiei de coronavirus, FC Sevilla a trecut de AS Roma (2-0), Wolves (1-0) și Manchester United (2-1).

Inter, care a încheiat sezonul pe locul doi în Serie A, a trecut în fazele eliminatorii ale Europa League de Getafe (2-0), Bayer Leverkusen (2-1) și Șahtior Donețk (5-0).

În timp ce Inter Milano joacă prima finală europeană după o pauză de zece ani (în 2010 au câștigat Liga Campionilor), FC Sevilla este considerată o expertă a Europa League. Andaluzii au câștigat această competiție de cinci ori (un record), ultima dată în 2016.

Romelu Lukaku este fără îndoială pericolul numărul 1 pentru apărarea Sevillei. Atacantul belgian a înscris 6 goluri în 5 meciuri de Europa League.

Totodată, Lukaku a înscris în ultimele 10 meciuri jucate în Europa League – un record pentru competiție.

De cealaltă parte, Sevilla mizează pe un mijloc creativ și tehnic, dar și pe forța ofensivă a olandezului Luuk de Jong.