VIDEO BLOG | Simona câștigă dramatic în fața Carolinei Garcia! Suntem iar în avantaj în semifinala cu Franța!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 21 aprilie 2019, ora 15:43,
Halep
Halep

UPDATE 17.05: FRANȚA – ROMÂNIA 1-2! Simona Halep o învinge pe Caroline Garcia la capătul unui meci incredibil, după 7-6 (6), 3-6, 4-6! Urmează meciul Irina Begu – Kristina Mladenovic.

Update 17.04Garcia – Halep 7-6, 3-6, 4-5! Simona e la un game de câștigarea meciului!

Update 16.55: Garcia – Halep 7-6, 3-6, 4-4. Simo câștigă game-ul spectaculos! Forehand-ul excepțional al româncei face diferența!

Update 16.47: Garcia – Halep 7-6, 3-6, 4-3. Se merge cap la cap! Garcia conduce din nou.

Update 16.42Garcia – Halep 7-6, 3-6, 3-3. Game Simona! Halep cîștigă ușor game-ul, pe care îl închide cu un serviciu de excepție.

Update 16.38Garcia – Halep 7-6, 3-6, 3-2. Tensiunea se menține la cote maxime! Garcia își câștigă din nou serviciul și conduce cu 3-2.

Update 16.34: Garcia – Halep 7-6, 3-6, 2-2. Luptă extrem de strânsă între cele două jucătoare! Simona își păstrează concentarea în ciuda meciului solicitant. Se joacă de două ore și jumătate.

Update 16.28: Garcia – Halep 7-6, 3-6, 2-1. Caroline Garcia revine la conducere. Oboseala își spune cuvântul în jocul ambelor sportive.

Update 16.22: Garcia – Halep 7-6, 3-6, 1-1. Simona restabliește egalitatea.

Update 16.13: Garcia – Halep 7-6, 3-6, 1-0. Garcia câștigă primul game al setului 3 pe propriul serviciu.

UPDATE 16.05: Garcia – Halep 7-6, 3-6! SIMONA câștigă setul al doilea și echilibrează situația. Este 1-1 la seturi, vom avea set decisiv!

Update 16.00: Garcia – Halep 7-6, 3-5. Halep face break, se desprinde și servește pentru câștigarea setului

Update 15.51: Garcia – Halep 7-6, 3-4. Simona revine la conducere după un nou game solicitant. Serviciul și backhand-ul româncei au funcționat perfect.

Update 15.45: Garcia – Halep 7-6, 3-3. Garcia își face foarte bine serviciul și egalează în setul al doilea.

Update 15.40: Garcia – Halep 7-6, 2-3. Adversara Simonei reușește și primul break și echilibrează setul, cu câteva mingi bine plasate care au pus-o în încurcătură pe Halep.

Update 15.37: Garcia – Halep 7-6, 1-3. Caroline reușește să ia primul game în setul al doilea.

Update 15.33: Garcia -Halep 7-6, 0-3. Numărul 2 mondial câștigă și game-ul al treilea. Simo joacă atent și își forțează adversara să greșească.

Update 15.29: Garcia – Halep 7-6, 0-2. Simo face break. Românca a intrat foarte bine în set și este hotărâtă să câștige.

Update 15.25: Garcia – Halep 7-6, 0-1. Simona câștigă fără probleme primul game al setului al doilea. Servește Garcia.

UPDATE 15.19: CAROLINE GARCIA câștigă primul set, după o luptă incredibilă. Franțuzoaica a condus cu 4-0, Simona a revenit și a condus cu 5-4. Setul s-a decis la tie-break 7-6 (8)

Update 15.17: Simona alunecă pe serviciul adversarei și, de nervi, dă cu racheta de zgură. Este 7-6 pentru Garcia, la tie-break. Francezii au huiduit-o pentru acest gest.

Update 15.09: Jucătoarele din echipa Franței părăsesc pe rând banca. A plecat și Mladenovic. Cine va juca împotriva Irinei Begu?

Update 15.03: Garcia – Halep 6-6. Simo trimite setul în tie-break, după ce a salvat trei mingi de set!

Update 14.58: Garcia – Halep 6-5. Adversara Simonei revine nesperat pe finalul primului set! Halep servește pentru a trimite setul în tie-break.

Update 14.55: Garcia – Halep 5-5. Caroline Garcia reușește să evite pierderea primului set și egalează la cinci.

UPDATE 14.52: Pauline Parmentier a plecat de pe banca Franței. La fel a procedat și Alize Comet. Una dintre ele ar putea juca împotriva Irinei Begu, în meciul 4, potrivit WTA Romania.

Update 14.47: Garcia – Halep 4-5: Garcia pare epuizată! Simona ia conducerea pentru prima dată în primul set, după o revenire senzațională. Halep servește pentru câștigarea primului set.

Update 14.40: Garcia – Halep 4-4. Simona și-a revenit complet! Numărul 2 WTA a reușit să câștige cel de-al patrulea game la rând și să o egaleze pe Garcia.

Update 14.35: Garcia – Halep 4-3: Break Simona! Halep reușește să ia trei game-uri la rând!

Update 14.34: Garcia – Halep: 4-2. Garcia începe să greșească mai mult. Simona reușește să-și facă primul serviciu și să se apropie. Românii din tribune o susțin frenetic pe Simona

Update 14.28: Garcia – Halep 4-1! Simona câștigă primul game și o face pe serviciul adversarei.

Update 14.24: Garcia – Halep 4-0! Adversara Simonei ia avantaj consistent în primul set în doar 16 minute.

Update 14.21: Garcia – Halep 3-0! Caroline Garcia conduce autoritar în debutul primului set și câștigă și game-ul al treilea fără probleme.

Update 14.17: Garcia – Halep 2-0. Franțuzoaica reușește break-ul în game-ul al doilea. Garcia a condus cu 40-15, dar a pierdut două mingi de break.

Update 14.11: Garcia – Halep 1-0. Caroline Garcia câștigă primul game cu as la ultimul punct.

Update 14.07: A început meciul. Servește Garcia.

Update 14.03: Meciul Caroline Garcia – Simona Halep va incepe în scurt timp. Sala este plină. La întâlnirile directe, Simona conduce cu 5-1. Halep are 4 victorii pe hard și una pe zgură în fața primei rachete a Franței.

Semifinala Franța – România se reia de la 1-1, cu meciul dintre Caroline Garcia și Simona Halep.

Sâmbătă, Halep a învins-o pe Mladenovic cu 6-3, 6-1. Mihaela Buzărnescu a fost apoi învinsă de Caroline Garcia, 3-6, 3-6, iar scorul este 1-1.

După acest meci, s-a luat hotărârea ca Irina Begu să joace cel de-al doilea meci al zilei de duminică.

Partida Halep – Garcia (14:00) va fi urmată, după ora 16:00, de duelul dintre Begu (30 WTA) și Mladenovic (66 WTA) sau Cornet (41 WTA). Dacă scorul va fi egal, calificarea în finala Fed Cup se decide în urma partidei de dublu Mladenovic / Garcia – Niculescu / Begu.