VIDEO BLOG | FCSB – Rapid Viena 2-1. România rămâne FĂRĂ ECHIPĂ în EUROPA!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 30 august 2018, ora 22:15,
FCSB Rapid Viena

Final. FCSB o învinge cu 2-1 pe Rapid Viena, dar este eliminată din Europa League.

VIDEO REZUMAT: FCSB – Rapid Viena 2-1

Min. 90:    Bălașa vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.

Min. 86: OCAZIE FCSB! Rusescu pivotează superb și trimite plasat, însă Strebinger are o intervenție excelentă și respinge în corner.

Schimbare FCSB: Dică mizează totul pe cartea atacului în ultimele minute: Iese FILIP și intră MAN.

Min. 82: BARĂ RAPID VIENA! Ivan trece cu mare ușurință de Planic, iar Vlad, cu multă șansă, evită golul al doilea al oaspeților după ce deviază în transversală. FCSB mai speră să ducă meciul în prelungiri, însă echipa lui Dică nu mai contează în atac.

Min. 66: OCAZIE MARE RAPID VIENA! Roș-albaștrii sunt afectați de primirea golului, iar Alar ratează o șansă imensă de gol, Vlad fiind inspirat de această dată.

Min. 63: GOL RAPID VIENA! Vlad comite o eroare mare și ține în teren un balon care ar fi trecut pe lângă poartă, Sonnleitner trimite spre buturile gazdelor, iar Bălașa nu reușește să evite golul. Portarul roș-albaștrilor este huiduit de o parte a spectatorilor.

Min. 58: OCAZIE FCSB! Ivan primește de la Knasmuller, însă fostul atacant al Craiovei se precipită în careu, iar Strebinger reține.

Min. 48: OCAZIE IMENSĂ FCSB! Gnohere e aproape de 3-0, însă lobul francezului nu prinde cadrul porții. FCSB începe excelent și această repriză.

Începe repriza secundă.

Finalul primei reprize. La pauză, FCSB – Rapid Viena 2-0.

Min. 45: GOOOL FCSB! Rusescu trimite din bandă, Roman reia cu capul din careu, iar balonul deviat de un adversar ajunge în poarta oaspeților. LA ACEST SCOR, FCSB ESTE ÎN GRUPELE EUROPA LEAGUE!

Min. 45: SCHIMBARE FCSB: Iese Tănase și intră Rusescu. Banderola de căpitan este preluată de Bălașa, cel mai tânăr jucător al roș-albaștrilor aflat pe teren.

Min. 34: OCAZIE RAPID VIENA! Andrei Vlad comite o greșeală uriașă și prinde în brațe un balon trimis de Pintilii, însă Knasmuller a tras în zid dintr-o lovitură liberă indirectă foarte periculoasă.

Min. 16: EMOȚII PENTRU FCSB! Alar trage din afara careului, iar Andrei Vlad reține cu emoții un balon aparent simplu.

Min. 12: GOOOL FCSB! Tănase trimite pentru Roman, mijlocașul adus de la Botoșani trimite în fața porții, iar Gnohere înscrie din careu pentru 1-0. 40.000 de oameni speră să asiste acum la o calificare superbă pe Arena Națională!

Min. 1: Începe meciul retur dintre FCSB și Rapid Viena.

UPDATE 20:40: Așa arată vestiarul austriecilor înaintea meciului de pe Arena Națională.

FCSB speră să se califice în grupele Europa League, chiar dacă roș-albaștrii au pierdut meciul tur cu Rapid Viena, scor 1-3.

Gnohere e titular în ofensivă, iar FCSB se bazează pe jucători cu experiență, precum Tănase, Roman sau Pintilii.

Echipa lui Dică: Vlad – Benzar, Planic, Bălașa, Stan – Pintilii, Filip – Roman, Tănase, Teixeira – Gnohere

Rezerve: Bălgrădean – Nedelcu, Coman, Morais, Ov.Popescu, Rusescu, Man

Rapid Viena: Strebinger – Muldur, Sonnleitner, Barac, Potzmann – Schwab, Ljubicic – Murg, Knasmullner, A. Ivan – Alar

Rezerve: Knoflach, Hofmann, Auer, Malicsek, Kostic, Martic, Guillemeno