VIDEO | Dubai 2019: Super Simo e în turul al III-lea, după un meci intens cu Bouchard!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 19 februarie 2019, ora 14:11,
halep doha
halep doha

Update 15.27: 7-6, 6-4! Simona se califică în turul al treilea al turneului de la Dubai, după un meci intens și de calitate, în care adversara, Eugenie Bouchard, a întrecut așteptările!

Cel mai probabil, Simona va juca mai departe cu Lesia Tsurenko.

Update 15.21: 7-6, 5-4. Bouchard își câștigă serviciul. Simona servește pentru set și meci.
Update 15.18: 7-6, 5-3. Simona joacă încântător game-ul, pe care îl câștigă la zero! Are șansa break-ului pentru calificarea în turul al treilea.
Update 15.15: 7-6, 4-3. Halep rămâne cu avantajul breakului din debutul setului.
Update 15.10: 7-6, 4-2: Game la zero reușit de Super Simo!
Update 15.06: 7-6, 3-2. Game Bouchard, deși canadianca a făcut trei duble greșeli.
Update 15.01: 7-6, 3-1. Game foarte bun reușit de Halep. Simona n-a mai lăsat-o pe Eugenie Bouchard să ia inițiativa la schimburile de mingi și se distanțează din nou.
Update 14.58: 7-6, 2-1. Game aspru disputat câștigat de Bouchard. Canardianca joacă agresiv ultima minge și reduce din diferență. Simona se putea desprinde cu dublu break.
Update 14.49: 7-6, 2-0. Simona reușește un passing excepțional la un smash al lui Bouchard și încheie game-ul! A fost una dintre cele mai frumoase execuții ale sezonului!

Update 14.43: 7-6, 1-0. Simona începe cu break setul 2!
Update 14.35: 7-6 (4) Voleu trimis afară de Bouchard și Simona câștigă primul set la tie-break! Genie a fost deranjată de zgomotul din tribune la ultima minge. Set de mare luptă câștigat de Halep!
Update 14.29: 6-6. Bouchard continuă să impresioneze cu serviciul foarte bun și jocul în forță. Avem tie-break.
Update 14.24: 6-5: Halep își dovedește superioritatea și câștigă game-ul. Bouchard servește din nou pentru a rămâne în set.
Update 14.21. 5-5. Bouchard menține echilibrul și suspansul în setul 1. Halep are probleme cu jucătoarea canadiancă și riscă mai mult în încercarea de a se desprinde.
Update 14.17: 5-4. Simo își recapătă forța la serviciu și se apropie la un game de câștigarea setului.
Update 14.15: 4-4: Canadianca își câștigă serviciul, deși Simona a avut minge de break.

Update 14.07. 4-3. Bouchard recuperează breakul, după două greșeli neforțate ale Simonei.
Update 14.05: 4-2. Simona reușește breakul, gestionând bine schimburile mai lungi.
Update 14.00: 3-2: Halep își menține concentarea pe propriul serviciu și nu-i permite adversarei se se apropie prea mult de break.

Simo are suporteri destui și la Dubai. Tricolorul se vede în tribunele arenei centrale.

Update 13.57: 2-2. Eugenie Bouchard păstrează echilibrul în debutul primului set.
Update 13.53: 1-2. Game scurt reușit de Simona, care își face din nou serviciul.
Update 13.51: 1-1: Bouchard își face serviciul, deși a comis o dublă greșeală, și egalazează la game-uri.
Update 13.46: 1-0. Simo câștigă primul game al meciului!
Update 13.43: A început partida! Servește Simona!
Update 13.21: Tunisianca Ons Jabeur a abandonat în setul al doilea, la 7-6, 4-0, din cauza unor probleme medicale la umăr. Elina Svitolina s-a calificat în turul al treilea la Dubai. Urmează meciul Simona Halep – Eugenie Bouchard!

Update 13.09: Primul set al partidei dintre Jabeur și Svitolina a durat o oră și două minute. Svitolina s-a impus cu 7-6 și are 2-0 în setul doi. După această partidă, urmează meciul Simona Halep – Eugenie Bouchard.
Update 11.47: Primul meci de pe Arena Centrală s-a încheiat. Petra Kvitova a învins-o pe Katerina Siniakova în trei seturi, 6-7, 6-4, 6-4.

După duelul sportivelor din Cehia urmează meciul Ons Jabeur – Elina Svitolina. Apoi intră Simona Halep.

Update 9.29: Programul zilei, la turneul de la Dubai:

Simona Halep (2 WTA) joacă, după ora 12.00, împotriva lui Eugenie Bouchard (79 WTA), în turul al doilea al turneului de la Dubai.

Simona vine după semifinala pierdută la Doha cu Elise Mertens (6-3, 4-6, 3-6) și joacă direct în turul al doilea la Dubai, cu premii în valoare toată de aproape 3 milioane de euro. Simo s-a impus la Dubai în 2015, după ce a trecut de Karolina Pliskova în finală.

Bouchard este pe locul 79 WTA și a beneficiat de wild card. Canadianca a învins-o în primul tur pe Vera Lapko, 60 WTA (6-3, 6-4).

Simona a câștigat trei din cele patru întâlniri directe cu Eugenie Bouchard. Halep a fost învinsă în cel mai important meci din cele patru.

În 2014, Simona a pierdut semifinala de la Wimbledon în două seturi (6-7, 2-6). În game-ul al patrulea al acelui meci, Simo s-a accidentat la gleznă și a avut nevoie de intervenția medicului.

Halep s-a impus la Indian Wells 2014 (6-2, 1-6, 6-4), Turneul Campioanelor 2014 (6-2, 6-3) și Australian Open 2018 (6-2, 6-2).

„I-aţi văzut picioarele? Nu neapărat înălţimea contează în tenis. E ca un zid agresiv. Îmi aduc aminte că am văzut finala de la Roland Garros de anul trecut şi chiar m-a inspirat. Poate ajunge la fiecare minge şi poate inventa ceva de fiecare dată. Câteodată, când e în mare dificultate, are lovituri chiar mai bune. Este ceea ce am observat din meciurile directe pe care le-am avut cu Halep” – Eugenie Bouchard

„Nivelul meu este foarte ridicat acum. Mă simt foarte bine pe teren, sunt gata să lupt la fiecare meci. E un moment bun şi mă bucur de el” – Simona Halep.

Halep joacă din nou fără antrenor, după ce, la Doha, a venit cu Thierry van Cleemput. Simona a anunțat despărțirea de belgian după încheierea turneului, motivând că nu se potrivește cu van Cleemput.