VIDEO-FOTO | România – Germania. „Tricolorele” au pierdut primul meci disputat la Europeanul de handbal 2020

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat joi, 03 decembrie 2020, ora 22:00,
romania-spania-handbal

Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de Germania, 19-22, joi, în primul meci al Campionatului European din Danemarca.

Crina Pintea, Laura Moisă și Denisa Dedu nu au putut evolua din cauza unor probleme de sănătate.

În prima parte a întâlnirii „tricolorele” au fost foarte slabe, fiind conduse cu 0-4. Elevele lui Bogdan Burcea au revenit în joc, punctând de patru ori consecutiv, dar la pauză scorul a fost de 10-13.

România a început bine repriza secundă, când a și egalat la 14. Finalul de meci le-a aparținut în totalitate nemțoaicelor, care s-au impus cu 22-19.

Pentru România au înscris Cristina Neagu 4 goluri, Eliza Buceschi 3, Cristina Laslo 3, Lorena Ostase 3, Alexandra Subţirică-Iovănescu 2, Nicoleta Dincă 1, Andreea Popa 1, Sonia Seraficeanu 1, Ana Maria Iuganu 1.

Al doilea meci al „tricolorelor” va fi pe 5 decembrie, contra Poloniei, iar apoi, cel cu Norvegia, ultimul din grupă, pe 7 decembrie.

UPDATE: 20:26 Final de meci. România – Germania 19-22.

UPDATE: 20:25 Din păcate, nemțoaicele se distanțează decisiv. România suferă în atac

UPDATE: 20:19 Iuganu punctează, iar scorul este 17-20.

UPDATE: 20:10 Time-out cerut de nemți, la scorul de 15-15.

UPDATE: 20:06 Șapte metri și eliminare pentru Germania. Maidhof execută, dar portărița noastră apără!

UPDATE: 20:00 Tricolorele au egalat după un început perfect de repriză. Neagu a punctat de la 7 metri.

UPDATE: 19:57 Început perfect de repriză secundă. Tricolorele s-au apropiat la un singur gol de nemțoaice!

UPDATE 19:51 A început repriza a doua

UPDATE 19:37 S-a încheiat prima repriză! România- Germania 10-13.

UPDATE 19:31 Adversarele au fructifcat un contra-atac, iar scorul a devenit 9-12

UPDATE 19:25 Buceschi a marcat al treilea ei gol, iar scorul a devenit 8-10 pentru nemțoaice

UPDATE 19:18 Cristina Neagu marchează primul ei gol, după ce mingea a lovit și bara, în drumul ei spre poartă. România – Germania 5-8

UPDATE 19:17 Eliza Buceschi a marcat, iar scorul a devenit 4-8.

UPDATE 19:09 România – Germania 1-6. Nemțoaicele fac ce vor cu defensiva României. Selecționerul  Bogdan Burcea a cerut time-out

UPDATE 19:06 România – Germania 0-4. Început dezastruos de meci pentru fetele noastre. Elevele lui Bogdan Burcea au mai primit două goluri.

UPDATE 19:04 România – Germania 0-2. Nemțoaicele au înscris primele, după ce tricolorele au ratat câteva oportunități de a marca.

UPDATE 19:00 A început meciul România – Germania. „Tricolorele” atacă primele.

UPDATE 18:30 Handbalista Cristina Laslo este întotdeauna bucuroasă și plină de speranță când îmbracă tricoul naționalei. Să le urăm succes fetelor astă seară, la meciul cu Germania!
Hai, România!

UPDATE 18:20 România și Germania s-au întâlnit de 89 de ori. 52 de meciuri s-au încheiat cu victoria „tricolorelor”, cinci confruntări s-au terminat la egalitate, iar de 32 de ori s-au impus nemțoaicele.

Ultimul duel dintre România și Germania a avut loc la Europeanul din 2018, când fetele noastre s-au impus cu 29-24.

Echipa națională feminină de handbal a României va debuta astăzi, de la ora 19:00, contra Germaniei, la Campionatul European 2020, organizat de  Danemarca și Norvegia!

Selecționata României feminine de handbal va înfrunta Germania în meciul de debut, iar Cristina Neagu&co sunt pregătite să reușească un turneu memorabil. Selecționerul României, Bogdan Burcea, este foarte încrezător în ceea ce privește atitudinea handbalistelor românce și este sigur că echipa sa se va lupta până în ultima secundă pentru fiecare punct.

Selecționerul României a anunțat și echipa pe care se va baza în meciul cu Germania